Nadwaga może sprzyjać zdrowiu

Już kilkanaście lat temu specjaliści zauważyli, że niektórzy pacjenci z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca, cieszą się lepszym zdrowiem ogólnym od innych. Naukowców zadziwiła potencjalna przyczyna tego zjawiska.

Czynnikiem, który wydawał się chronić zdrowie wspomnianych pacjentów, był bowiem zapas tłuszczu: wszystkie przypadki lepszego samopoczucia dotyczyły osób z nadwagą lub otyłych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

– Przyjęło się, że grubi ludzie są niezdrowi, a chudzi zdrowi – mówi Glenn Gaesser, dyrektor Centrum Badań Zdrowego Stylu Życia przy Uniwersytecie Stanowym w Arizonie. Obecnie znamy jednak coraz więcej badań potwierdzających tzw. paradoks otyłości.

Uważa się, że nadwaga może mieć dobroczynny wpływ na pacjentów, u których stwierdzono przypadłości, takie jak zapalenie płuc, oparzenia, udar, rak, nadciśnienie i choroby serca.

Wielokrotnie starano się obalić tę teorię, tłumacząc, że wyniki badań są oparte na błędnych danych, jednak wciąż wydłużająca się lista dowodów na jej zasadność zdaje się przekonywać coraz większą liczbę niedowiarków.

– Wyniki analiz przeprowadzanych na różnych etapach rozwoju choroby są bardzo spójne – przyznaje Gregg Fonarow, badacz ds. kardiologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Katherine Flegal, epidemiolog z amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, wraz z zespołem badawczym przeanalizowała setki badań dotyczących śmiertelności, w których zawarte były informacje na temat wskaźnika masy ciała (ang. body mass index – BMI). Wskaźnik ten oblicza się przez podzielenie masy ciała w kilogramach przez kwadrat wzrostu człowieka podanego w metrach. Wynik wynoszący ponad 25 oznacza nadwagę, a ponad 30 – otyłość.

Zespołowi Flegal udało się ustalić, że najniższa śmiertelność występowała wśród osób z nadwagą i lekko otyłych. Prawdą jest, że takie osoby są też bardziej narażone na choroby serca i inne schorzenia zagrażające życiu. Jednak na ryzyko ich wystąpienia wpływa wiele czynników, a silna zależność pomiędzy masą i schorzeniami pojawia się jedynie u osób z dużą otyłością.

Biorąc pod uwagę wyniki badań, nasuwa się wniosek, że lekka nadwaga może być dobroczynna. Analiza zespołu Flegal była oparta na danych pochodzących z prawie 100 badań, w których udział wzięło blisko trzy miliony ludzi. Wnioski opublikowano na łamach prestiżowego amerykańskiego czasopisma medycznego "Journal of American Medical Association".

Komentarze (34)
~agatae
~agatae ponad rok temu

jak ktoś mnie pyta o tabletki na odchudzanie to polecam mu tylko slimcea. stosowałam kilka dostepnych na rynku srodków i te sprawdzają się według mnie najlepiej. Waga spada dość szybko bo po około 10dniach czuć już efekt.

Odpowiedz
~konrad
~konrad ponad rok temu

Mam 77 lat i nadwagę 20 kg. 2 razy w miesiącu wypijam 1/2 litra chivasa. Czuję się znakomicie. Ostatni raz u lekarza bylem na komisji wojskowej. Mam żonę 35 lat młodszą i w pełni ja zaspakajam. Choroby to przede wszystkim geny.

Odpowiedz
~olo
~olo ponad rok temu

lekarze i naukowcy zawsze piszą to co ludzie chcą usłyszeć.Grubasom się mówi ,że nadwaga jest ok. alkoholikom ,ze picie lampki wina służy zdrowiu,palaczom ,ze jak rzucą nagle to pogorszy im się itd.itd. Potrzebni są ludzie ,którzy kupią wymyślone suplementy i inne śmieci żeby tylko dać zarobić , a że szybko umierają ,albo stale chorują to kogo to obchodzi?najważniejsze sa wpływy .Słuchajcie dalej , a będziecie w zime w sandałach biegać

Odpowiedz
~mia
~mia ponad rok temu

@~qwert: Nie. Teraz wiemy,że poziom powyżej 100 na czczo uszkadza naczynia, wtedy jeszcze nie było na to badań. koncerny farmaceutyczne więc nie maja nic do tego. Schudnij do prawidłowego BMI a glikemia od razu się poprawi, i nie pisz, że kazdemu OD RAZU insulina lub Trajenta, każdemu na pewno metformina.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Otyłość
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Otyłość
Otyłość

Otyłość prowadzi do poważnych chorób (WIDEO)

Otyłość prowadzi do poważnych chorób (WIDEO) Odtwórz wideo

Jemy zbyt wiele tłuszczu i mięs, unikamy warzyw. Nieodpowiednio zbilansowana dieta i częste sięganie po przekąski to prosta droga do otyłości. Ta z kolei bardzo często prowadzi do chorób krążenia, które są główną przyczyną śmierci Polaków, cukrzycy i...

Otyłość

Skutki otyłości

Otyłość jest obecnie problemem na skalę światową. Otyli są zarówno młodzi, jak i starsi, zarówno kobiety, jak i mężczyźni (...) i nie jest to jedynie problem natury estetycznej. Otyłość to cała masa zagrożeń dla zdrowia....

Otyłość

Otyłość skutkiem problemów emocjonalnych

Otyłość jest często nie tylko następstwem nadmiernej konsumpcji żywności i niewielkiej aktywności fizycznej, lecz także problemów z wyrażaniem (...) przed problemami i zamiast je rozwiązywać, będzie je zajadać, tworząc kolejny problem...

Otyłość

Za otyłość odpowiada... mózg

tak jest. Okazuje się, że za otyłość w bardzo dużym stopniu odpowiada nasz mózg. Pod wpływem tłustej diety zachodzą w nim zmiany, które czynią naszą walkę (...) ciepiących na nadwagę i otyłość. Przyczyny otyłości Australijscy...

Otyłość

Dolegliwości, które prowadzą do otyłości

Dolegliwości, które prowadzą do otyłości

Czy tylko nadmierne jedzenie? Otyłość to nadmierne zgromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, niosące bardzo negatywne skutki dla zdrowia (...) pamiętać, iż otyłość w wielu przypadkach nie jest jedynie bezpośrednim...

Otyłość

Otyłość w Polsce (WIDEO)

Otyłość w Polsce (WIDEO) Odtwórz wideo

Każdego roku przybywa coraz więcej osób z nadwagą i otyłością, również dzieci i młodzież. WHO uznała otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą (...) , która nieleczona jest przyczyną dolegliwości układu krążenia, zaburzeń metabolizmu,...

Otyłość

Epidemia otyłości to nie mit

Epidemia otyłości to nie mit

będzie mieć BMI powyżej 30, co oznacza otyłość. Autorzy badań oczekują, że dane zmuszą przedstawicieli rządów do podjęcia działań i walki z epidemią (...) . z nich ma nadwagę lub otyłość. Czym grozi otyłość?...