Nadwaga może sprzyjać zdrowiu
Już kilkanaście lat temu specjaliści zauważyli, że niektórzy pacjenci z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca, cieszą się lepszym zdrowiem ogólnym od innych. Naukowców zadziwiła potencjalna przyczyna tego zjawiska.
Czynnikiem, który wydawał się chronić zdrowie wspomnianych pacjentów, był bowiem zapas tłuszczu: wszystkie przypadki lepszego samopoczucia dotyczyły osób z nadwagą lub otyłych.
– Przyjęło się, że grubi ludzie są niezdrowi, a chudzi zdrowi – mówi Glenn Gaesser, dyrektor Centrum Badań Zdrowego Stylu Życia przy Uniwersytecie Stanowym w Arizonie. Obecnie znamy jednak coraz więcej badań potwierdzających tzw. paradoks otyłości.
Uważa się, że nadwaga może mieć dobroczynny wpływ na pacjentów, u których stwierdzono przypadłości, takie jak zapalenie płuc, oparzenia, udar, rak, nadciśnienie i choroby serca.
Wielokrotnie starano się obalić tę teorię, tłumacząc, że wyniki badań są oparte na błędnych danych, jednak wciąż wydłużająca się lista dowodów na jej zasadność zdaje się przekonywać coraz większą liczbę niedowiarków.
– Wyniki analiz przeprowadzanych na różnych etapach rozwoju choroby są bardzo spójne – przyznaje Gregg Fonarow, badacz ds. kardiologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.
Katherine Flegal, epidemiolog z amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, wraz z zespołem badawczym przeanalizowała setki badań dotyczących śmiertelności, w których zawarte były informacje na temat wskaźnika masy ciała (ang. body mass index – BMI). Wskaźnik ten oblicza się przez podzielenie masy ciała w kilogramach przez kwadrat wzrostu człowieka podanego w metrach. Wynik wynoszący ponad 25 oznacza nadwagę, a ponad 30 – otyłość.
Zespołowi Flegal udało się ustalić, że najniższa śmiertelność występowała wśród osób z nadwagą i lekko otyłych. Prawdą jest, że takie osoby są też bardziej narażone na choroby serca i inne schorzenia zagrażające życiu. Jednak na ryzyko ich wystąpienia wpływa wiele czynników, a silna zależność pomiędzy masą i schorzeniami pojawia się jedynie u osób z dużą otyłością.
Biorąc pod uwagę wyniki badań, nasuwa się wniosek, że lekka nadwaga może być dobroczynna. Analiza zespołu Flegal była oparta na danych pochodzących z prawie 100 badań, w których udział wzięło blisko trzy miliony ludzi. Wnioski opublikowano na łamach prestiżowego amerykańskiego czasopisma medycznego "Journal of American Medical Association".
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.