Trwa ładowanie...

Nadzieja dla pacjentów z zaburzeniami lękowymi. Naukowcy wskazują na rolę witaminy B6

Niedobór witaminy B6 powoduje bezsenność i apatię
Niedobór witaminy B6 powoduje bezsenność i apatię (East News)

Najnowsze badania Brytyjczyków wskazują na rolę witamin z grupy B w walce z zaburzeniami lękowymi i depresją. Autorzy publikacji sugerują, że jeżeli potwierdziłoby się ich odkrycie - wielu pacjentów mogłoby uniknąć przyjmowania leków psychotropowych, które mają wiele skutków ubocznych.

spis treści

1. Co trzeci Polak cierpi na zaburzenia lękowe

Szacuje się, że z depresją zmaga się z nią co najmniej półtora miliona Polaków, a nawet co trzeci może cierpieć na zaburzenia lękowe. Skala problemu w ostatnim czasie wyraźnie się nasiliła, co najlepiej widać w gabinetach psychologów i psychiatrów.

Zaburzenia lękowe mogą wywołać szereg objawów, począwszy od napadów paniki, przez tiki nerwowe, po wycofanie. Problem nie dotyczy tylko Polski. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.

Zobacz film: "Znane Polki, które zmagały się z depresją"
Brytyjczycy sprawdzili, czy dodatkowa suplementacja witamin B6 i B12 pomaga w walce z zaburzeniami psychicznymi
Brytyjczycy sprawdzili, czy dodatkowa suplementacja witamin B6 i B12 pomaga w walce z zaburzeniami psychicznymi (Getty Images)

Nic dziwnego, że naukowcy dwoją się i troją, by znaleźć sposób na ograniczenie skali tego problemu. Brytyjczycy wzięli pod lupę witaminy z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. W badaniach sprawdzali, czy dodatkowa suplementacja witamin B6 i B12 wpływa na stan osób zmagających się z depresją i zaburzeniami lękowymi.

2. Wpływ witamin B6 i B12 na kondycję psychiczną

W badaniu wzięło udział blisko 480 osób, które zgłaszały zaburzenia lękowe lub stany depresyjny. Naukowcy z Uniwersytetu Reading podzielili pacjentów na trzy grupy: część dostawała witaminę B6, część B12, a część placebo. Po miesiącu suplementacji okazało się, że w grupie przyjmującej witaminę B6 uczestnicy potwierdzali znaczne zmniejszenie stanów lękowych. Poprawę stanu pacjentów z tej grupy potwierdzono też testami SCARED i MFQ.

Zdaniem autorów publikacji może to oznaczać, że odpowiednio dobrane dawki tej witaminy mogą stymulować neuroprzekaźnik odpowiedzialny za uspokojenie i rozluźnienie. Analogicznej poprawy nie zauważono wśród uczestników otrzymujących witaminę B12.

- Witamina B6 pomaga organizmowi wytworzyć specyficzny przekaźnik chemiczny, który hamuje impulsy w mózgu, a nasze badanie łączy ten uspokajający efekt ze zmniejszonym lękiem wśród uczestników - zauważa prof. David Field, współautor badania.

3. Niedobór witaminy B6

Naukowcy przypominają, że objawy niedoboru witaminy B6 mogą przypominać depresję. Pacjenci narzekają na uczucie chronicznego zmęczenia, rozdrażnienie, problemy z koncentracją i bezsenność w nocy. U niektórych mogą występować napady lękowe i drgawki.

Autorzy publikacji podkreślają, że ich odkrycie daje nadzieję na wsparcie osób, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi. Być może w części przypadków mogłaby pomóc dodatkowa suplementacja witaminy B6 lub wprowadzenie do diety określonych produktów będących jej źródłem.

- Ważne jest, aby pamiętać, że mówimy o wczesnym badaniu, a wpływ witaminy B6 na nastrój był dużo słabszy niż leków. Jednak oparte na żywieniu interwencje powodują mniej skutków niepożądanych niż farmaceutyki i w przyszłości część ludzi może wybierać takie podejście - podkreśla cytowany przez portal tribuneindia.com prof. Field.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze