Trwa ładowanie...

Nagła zmiana pogody. Skutki może odczuć nawet 70 proc. Polaków

 Katarzyna Prus
05.07.2024 15:29
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują gwałtowne ocieplenie
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują gwałtowne ocieplenie (Getty Images)

Nad Polskę nadciągają upały, a na dodatek pogoda w weekend może być bardzo zmienna. Takie zawirowania to wyzwanie dla organizmu, a u osób szczególnie wrażliwych - nawet zagrożenie dla życia. - Może zdarzyć się sytuacja, że u pacjentów z czynnikami ryzyka wystąpi zawał lub udar - ostrzega kardiolog dr n. med. Beata Poprawa.

spis treści

1. Od bólu głowy po udar

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują gwałtowne ocieplenie. W sobotę napłynie do Polski zwrotnikowe powietrze, ciśnienie zacznie spadać i zrobi się upalnie. W większości województw temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza.

Nie potrwa to jednak długo, bo już w nocy z soboty na niedzielę pojawi się strefa frontu z opadami deszczu oraz burzami.

Zobacz film: "Doktor Sutkowski o tym jak się ustrzec przed upałami"

"W niedzielę front ten podzieli Polskę na dwie części – upalną na południowym wschodzie i wschodzie oraz chłodniejszą nad pozostałą częścią kraju" - zapowiada IMGW.

Skutki takich zawirowań w pogodzie może odczuć większość Polaków. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zmiany samopoczucia z powodu pogody odczuwa od 50 do 70 proc. Polaków.

Podatność na zmianę warunków atmosferycznych (m.in. gwałtowne zmiany temperatur czy skoki ciśnienia), czyli meteopatia, to nie tylko kiepskie samopoczucie, senność, problemy z koncentracją czy ból głowy. Zdarza się, że reakcje organizmu są na tyle poważne, że wymagają interwencji lekarza.

Zmiany pogody mogą być szczególnie groźne dla sercowców
Zmiany pogody mogą być szczególnie groźne dla sercowców (Getty Images)

- Przy zmianie pogody obserwujemy czasami zaburzenia rytmu serca, nasiloną arytmię czy migotanie przedsionków. Zauważyliśmy też, że pacjenci w sytuacjach, kiedy są nagłe zmiany pogody, mają mniejszy próg bólowy - to znaczy ci, którzy mają jakieś schorzenia związane z odczuwaniem bólu - ostrzegała w rozmowie z WP abcZdrowie internistka i kardiolog dr n. med. Beata Poprawa.

Skoki ciśnienia, którym sprzyja zmienna pogoda, może przyczynić się nawet do zawału i udaru.

- Może zdarzyć się sytuacja, że u pacjentów z czynnikami ryzyka wystąpi zawał lub udar. Natomiast na to składa się wiele różnych czynników i pogoda nie decyduje o tym, czy rzeczywiście ten udar czy zawał się pojawi. Natomiast sam fakt, że pogoda może wywołać jakieś reakcje biochemiczne, dowodzi, że może spowodować zwiększoną możliwość wystąpienia pewnych incydentów sercowo-naczyniowych - alarmuje dr Poprawa.

2. Serce nie da rady

Upał, z którym będziemy się już mierzyć już w sobotę, niesie za sobą ogromne ryzyko dla zdrowia. Bardzo łatwo może wówczas dojść do odwodnienia czy udaru cieplnego.

Warto mieć jednak świadomość, że groźna jest także sama zmiana w postaci gwałtownego wzrostu temperatury. Lekarze ostrzegają przede wszystkim osoby z chorobami serca, u których takie wahanie może doprowadzić nawet do dekompensacji układu krążenia.

Serce musi mocniej pompować, by pomóc organizmowi w dostosowaniu się do upału i pozbyciu się ciepła. U pacjentów kardiologicznych serce może temu nie sprostać.

Symptomem dekompensacji może być m.in. nasilenie duszności, obrzęki, osłabienie czy zmniejszenie ilości oddawanego moczu. Taki chory może wymagać leczenia w szpitalu i przywrócenia równowagi układu krążenia.

- Pacjenci kardiologiczni powinni pamiętać, że w tym czasie należy zadbać o nawodnienie organizmu, co pozwoli zapobiec groźnym zakrzepom krwi – ostrzegała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Ewa Uścińska, kardiolog i internista z Centrum Medycznego Damiana.

3. Najbardziej narażeni

To właśnie osoby z chorobami przewlekłymi oraz seniorzy są najbardziej narażeni na skutki pogodowych zawirowań.

- Źle wahania atmosferyczne znoszą ci, którzy są odwodnieni. W grupie osób, które najbardziej odczują zmiany pogody, są też pacjenci, którzy chorują na nadciśnienie, mają astmę, schorzenia reumatyczne. Cukrzycy też mogą mieć pewne wahania glikemii w tym czasie - wskazywała dr Poprawa.

U osób, które chorują przewlekle, taka "huśtawka" może skończyć się zaostrzeniem dolegliwości.

- W tej grupie są przede wszystkim osoby, które mają schorzenia sercowo-naczyniowe. Gwałtowne zmiany pogody, w tym skoki ciśnienia mogą być bardzo niebezpieczne, a badania, które wykonujemy, potwierdzają, że negatywnie wpływa to na pracę serca. Nie należy więc bagatelizować bólu czy dyskomfortu w klatce piersiowej, duszności, a także silnego bólu głowy. Jeśli dolegliwości nie ustępują, powinniśmy skonsultować się z lekarzem - przestrzegał w rozmowie z WP abcZdrowie lekarz rodzinny Jacek Krajewski.

- Zaostrzenie choroby może także wystąpić u osób z zaburzeniami psychicznymi, np. zdiagnozowaną depresją czy schizofrenią - dodał lekarz.

Nagłe reakcje w związku ze zmianami pogody mogą dotyczyć nawet przyjmowanych na stałe leków. Chodzi o nasilenie lub wystąpienie skutków ubocznych, których normalnie nie ma.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze