Nagła zmiana pogody. Skutki może odczuć nawet 70 proc. Polaków
Nad Polskę nadciągają upały, a na dodatek pogoda w weekend może być bardzo zmienna. Takie zawirowania to wyzwanie dla organizmu, a u osób szczególnie wrażliwych - nawet zagrożenie dla życia. - Może zdarzyć się sytuacja, że u pacjentów z czynnikami ryzyka wystąpi zawał lub udar - ostrzega kardiolog dr n. med. Beata Poprawa.
1. Od bólu głowy po udar
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują gwałtowne ocieplenie. W sobotę napłynie do Polski zwrotnikowe powietrze, ciśnienie zacznie spadać i zrobi się upalnie. W większości województw temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza.
Nie potrwa to jednak długo, bo już w nocy z soboty na niedzielę pojawi się strefa frontu z opadami deszczu oraz burzami.
"W niedzielę front ten podzieli Polskę na dwie części – upalną na południowym wschodzie i wschodzie oraz chłodniejszą nad pozostałą częścią kraju" - zapowiada IMGW.
Skutki takich zawirowań w pogodzie może odczuć większość Polaków. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zmiany samopoczucia z powodu pogody odczuwa od 50 do 70 proc. Polaków.
Podatność na zmianę warunków atmosferycznych (m.in. gwałtowne zmiany temperatur czy skoki ciśnienia), czyli meteopatia, to nie tylko kiepskie samopoczucie, senność, problemy z koncentracją czy ból głowy. Zdarza się, że reakcje organizmu są na tyle poważne, że wymagają interwencji lekarza.
- Przy zmianie pogody obserwujemy czasami zaburzenia rytmu serca, nasiloną arytmię czy migotanie przedsionków. Zauważyliśmy też, że pacjenci w sytuacjach, kiedy są nagłe zmiany pogody, mają mniejszy próg bólowy - to znaczy ci, którzy mają jakieś schorzenia związane z odczuwaniem bólu - ostrzegała w rozmowie z WP abcZdrowie internistka i kardiolog dr n. med. Beata Poprawa.
Skoki ciśnienia, którym sprzyja zmienna pogoda, może przyczynić się nawet do zawału i udaru.
- Może zdarzyć się sytuacja, że u pacjentów z czynnikami ryzyka wystąpi zawał lub udar. Natomiast na to składa się wiele różnych czynników i pogoda nie decyduje o tym, czy rzeczywiście ten udar czy zawał się pojawi. Natomiast sam fakt, że pogoda może wywołać jakieś reakcje biochemiczne, dowodzi, że może spowodować zwiększoną możliwość wystąpienia pewnych incydentów sercowo-naczyniowych - alarmuje dr Poprawa.
2. Serce nie da rady
Upał, z którym będziemy się już mierzyć już w sobotę, niesie za sobą ogromne ryzyko dla zdrowia. Bardzo łatwo może wówczas dojść do odwodnienia czy udaru cieplnego.
Warto mieć jednak świadomość, że groźna jest także sama zmiana w postaci gwałtownego wzrostu temperatury. Lekarze ostrzegają przede wszystkim osoby z chorobami serca, u których takie wahanie może doprowadzić nawet do dekompensacji układu krążenia.
Serce musi mocniej pompować, by pomóc organizmowi w dostosowaniu się do upału i pozbyciu się ciepła. U pacjentów kardiologicznych serce może temu nie sprostać.
Symptomem dekompensacji może być m.in. nasilenie duszności, obrzęki, osłabienie czy zmniejszenie ilości oddawanego moczu. Taki chory może wymagać leczenia w szpitalu i przywrócenia równowagi układu krążenia.
- Pacjenci kardiologiczni powinni pamiętać, że w tym czasie należy zadbać o nawodnienie organizmu, co pozwoli zapobiec groźnym zakrzepom krwi – ostrzegała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Ewa Uścińska, kardiolog i internista z Centrum Medycznego Damiana.
3. Najbardziej narażeni
To właśnie osoby z chorobami przewlekłymi oraz seniorzy są najbardziej narażeni na skutki pogodowych zawirowań.
- Źle wahania atmosferyczne znoszą ci, którzy są odwodnieni. W grupie osób, które najbardziej odczują zmiany pogody, są też pacjenci, którzy chorują na nadciśnienie, mają astmę, schorzenia reumatyczne. Cukrzycy też mogą mieć pewne wahania glikemii w tym czasie - wskazywała dr Poprawa.
U osób, które chorują przewlekle, taka "huśtawka" może skończyć się zaostrzeniem dolegliwości.
- W tej grupie są przede wszystkim osoby, które mają schorzenia sercowo-naczyniowe. Gwałtowne zmiany pogody, w tym skoki ciśnienia mogą być bardzo niebezpieczne, a badania, które wykonujemy, potwierdzają, że negatywnie wpływa to na pracę serca. Nie należy więc bagatelizować bólu czy dyskomfortu w klatce piersiowej, duszności, a także silnego bólu głowy. Jeśli dolegliwości nie ustępują, powinniśmy skonsultować się z lekarzem - przestrzegał w rozmowie z WP abcZdrowie lekarz rodzinny Jacek Krajewski.
- Zaostrzenie choroby może także wystąpić u osób z zaburzeniami psychicznymi, np. zdiagnozowaną depresją czy schizofrenią - dodał lekarz.
Nagłe reakcje w związku ze zmianami pogody mogą dotyczyć nawet przyjmowanych na stałe leków. Chodzi o nasilenie lub wystąpienie skutków ubocznych, których normalnie nie ma.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.