Trwa ładowanie...

Nagłe załamanie pogody. Skutki może odczuć nawet 70 proc. Polaków

 Paula Jakubasik
15.04.2024 15:36
Lekarka ostrzega Polaków. "Mamy w tym czasie też więcej zawałów i udarów"
Lekarka ostrzega Polaków. "Mamy w tym czasie też więcej zawałów i udarów" (Getty Images, Facebook)

Możemy na chwilę zapomnieć o letniej aurze i 25 stopniach na zewnątrz. Przez najbliższe dni temperatura utrzyma się w granicach 10 stopni, pojawią się opady deszczu, możliwe są także burze. Nagła zmiana pogody nie pozostanie bez wpływu na nasz organizm. Jej skutki może odczuć nawet 70 proc. Polaków.

spis treści

1. Jak pogoda wpływa na samopoczucie?

W Polsce nastąpiła nagła zmiana pogody i znaczne obniżenie temperatury o kilkanaście stopni. Przez kolejne dni utrzyma się duże zachmurzenie, można spodziewać się opadów deszczu, a nawet burz z wiatrem do 70 km/h.

- Co najmniej połowa Polaków jest wrażliwa na zmiany pogody, a niektóre statystyki mówią nawet o 70 proc. Taką wrażliwość organizmu na zmiany warunków atmosferycznych nazywamy meteopatią - wyjaśniała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Ewa Uścińska, kardiolog i internista z Centrum Medycznego Damiana.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Bez wątpienia nagłe zmiany pogody mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, a nawet stan zdrowia.

- Jesteśmy organizmem, który ma pewną równowagę, jeżeli chodzi o procesy fizyczne i chemiczne, które mogą się zmieniać w zależności do tego, jakie są warunki zewnętrzne. Środowisko, w którym przebywamy, musi mieć wpływ na nasz ustrój. Natomiast jest to uzależnione od indywidualnych reakcji organizmu - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Beata Poprawa, internista, kardiolog i ordynator jednego z oddziałów Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach.

- Bez wątpienia jest duże grono osób, które odczują pewien dyskomfort i jest to związane z cechami osobniczymi danej osoby. Ma na to wpływ kondycja, a także płeć - kobiety są podobno bardziej narażone na odczuwanie skutków wzrostów i spadków ciśnienia atmosferycznego - dodaje ekspertka.

2. Jakich objawów można się spodziewać?

W związku z gwałtowną zmianą pogody nawet 70 proc. Polaków może doświadczyć pogorszenia samopoczucia. Wydaje się, że spadek temperatury, zachmurzenie czy deszcz znacząco nie zaburzają funkcjonowania organizmu, ale prawda jest nieco inna. W skrajnych przypadkach niezbędna może być pomoc medyczna.

- Pacjenci mają w takich sytuacjach obniżony nastrój, odczuwają pewien niepokój, który jest związany z wahaniami ciśnień. Przy zmianie pogody obserwujemy czasami zaburzenia rytmu serca, nasiloną arytmię czy migotanie przedsionków. Zauważyliśmy też, że pacjenci w sytuacjach, kiedy są nagłe zmiany pogody, mają mniejszy próg bólowy - to znaczy ci, którzy mają jakieś schorzenia związane z odczuwaniem bólu - mówi dr Beata Poprawa.

- Najczęściej pojawia się pogorszenie nastroju, uczucie senności, drażliwości. Niektórzy mają zwiększone stany lękowe, szczególnie podczas silnych wiatrów, pogłębiają się też zaburzenia depresyjne. Czasami pojawia się niskie ciśnienie tętnicze, ale pod względem medycznym jest to bardzo indywidualne i nie jest to mechanizm ogólny, który dotyczy wszystkich - podkreśla lekarz.

- Występuje senność, mamy spowolnioną reakcję, co jest szczególnie istotne w przypadku kierowców, pojawiają się bóle i zawroty głowy, nasilają się migreny, bóle reumatyczne stawów, niektórym puchną dłonie i stopy. Pogarsza się nasz komfort psychofizyczny - dodaje.

Okazuje się, że załamanie pogody może zwiększać ryzyko wystąpienia zawałów serca oraz udarów mózgu. Grupa amerykańskich naukowców przeprowadziła badanie, w którym dokładnie przeanalizowano temperaturę i ciśnienie atmosferyczne obserwowane w ciągu sześciu godzin poprzedzających udar.

Ich wnioski sugerują, że wahania ciśnienia atmosferycznego mogą wpływać na wzrost ryzyka wystąpienia tego typu incydentu. Podobnie jak nagłe ochłodzenie, niskie temperatury oraz duża wilgotność powietrza.

- Sama mam w gabinecie osoby, które mają skoki ciśnień, co wiążą z określoną sytuacją pogodową. Może zdarzyć się sytuacja, że u pacjentów z czynnikami ryzyka wystąpi zawał lub udar. Natomiast na to składa się wiele różnych czynników i pogoda nie decyduje o tym, czy rzeczywiście ten udar, czy zawał się pojawi. Natomiast sam fakt, że pogoda może wywołać jakieś reakcje biochemiczne, dowodzi, że może spowodować zwiększoną możliwość wystąpienia pewnych incydentów sercowo-naczyniowych - alarmuje dr Beata Poprawa.

3. Kto jest w grupie ryzyka?

Prawda jest taka, że każdy bez względu na płeć i wiek może odczuć skutki zmiany pogody. Dr Beata Poprawa przyznaje, że częściej kobiety skarżą się na pogorszenie samopoczucia. Zdarza się także, że dzieci po nagłym załamaniu pogody są bardziej pobudzone i niespokojne.

U zdrowych osób pojawią się jedynie łagodne dolegliwości, takie jak ból głowy, senność, drażliwość czy problemy z koncentracją. Jednak u pacjentów z niektórymi schorzeniami może nastąpić zaostrzenie choroby, a nawet nagłe zagrożenie życia.

- Najbardziej narażone na oddziaływanie pogody są osoby starsze i osoby przewlekle chore. Pacjenci, którzy są mocno schorowani, przebywający w pomieszczeniach zamkniętych mają rzeczywiście mniejszą możliwość adaptacji do warunków zewnętrznych i dużo gorzej przechodzą te zmiany - przyznaje ekspertka.

- Źle wahania atmosferyczne znoszą ci, którzy są odwodnieni. W grupie osób, które najbardziej odczują zmiany pogody, są też pacjenci, którzy chorują na nadciśnienie, mają astmę, schorzenia reumatyczne, cukrzycy też mogą mieć pewne wahania glikemii w tym czasie - dodaje.

Należy również wspomnieć o pacjentach cierpiących na alergię, którzy już od pewnego czasu odczuwają skutki pylenia roślin. Okazuje się, że objawy alergii i zmiany ciśnienia mogą się na siebie nałożyć, choć wszystko zależy od tego, co zafunduje nam pogoda.

- Pylenie może być szczególnie dotkliwe w okresie wietrznym, ponieważ zwiększa się ilość pyłków, które naturalnie zostają z drzew rozprowadzone w przestrzeni. Natomiast deszcze mogą zmniejszyć reakcję alergiczną, dlatego, że powodują z kolei opadanie pyłków - wyjaśnia dr Beata Poprawa.

- Silny wiatr, wyższa wilgotność powietrza, burze, które też są pewnym wyzwaniem dla organizmu, mogą być również przyczyną zwiększonego smogu w mieście i to jest już duży problem. W smogu obserwujemy zdecydowanie większą ilość pacjentów, którzy pojawiają się na SOR-ze w związku z zaburzeniami oddychania, zaburzeniami rytmu serca, mamy w tym czasie też więcej zawałów i udarów - alarmuje ekspertka.

4. Co możemy zrobić, aby łatwiej znieść zmiany pogody?

Dr Beata Poprawa zaleca spacery, nie bez znaczenia jest również dieta i ilość wypijanych płynów. Okazuje się też, że w czasie nagłych zmian pogody warto unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

- Odpoczynek jest jak najbardziej wskazany, zwolnienie tempa, aby organizm mógł skupić się na walce z regulacją metaboliczną. Sama natura to na nas wymusza, sprawiając, że gorzej się czujemy, gorzej funkcjonujemy, gorzej myślimy. Musimy to po prostu przetrwać - wyjaśnia ekspertka.

Alarmuje jednocześnie, by niepokojące objawy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Chodzi zwłaszcza o zaburzenia rytmu serca, duszności, wahania ciśnienia tętniczego krwi i nasilenie dolegliwości bólowych.

- Należy obserwować swoje reakcje neurologiczne, silne bóle głowy mogą być migrenami, ale należy zachować czujność. Wahania glikemii, z którymi cukrzycy nie mogą sobie poradzić powinny skłonić do wizyty lekarskiej, podobnie jak inne niepokojące objawy, które dotychczas nie występowały - przestrzega dr Beata Poprawa.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze