Najdziwniejsze zwyczaje związane ze snem z całego świata

Sen jest niezbędny do zachowania prawidłowych funkcji wszystkich narządów i układów wewnętrznych organizmu człowieka. Jego brak może powodować rozdrażnienie, otyłość, a nawet depresję. Według międzynarodowego sondażu, przeprowadzonego przez Narodową Fundację Snu, najkrócej wśród wszystkich narodowości na świecie śpią Amerykanie oraz Japończycy.

Jak pokazują materiały biograficzne, od snu stroniły również niektóre wybitne osobowości -  Nikola Tesla, Leonardo da Vinci czy Charles Dickens.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Specyficzne podejście do snu mają także znane gwiazdy, m.in. Mariah Carey, która zasypia dopiero wtedy, kiedy wokół jej łóżka zostanie włączonych 20 nawilżaczy powietrza, czy Stephen King, który obsesyjnie myje ręce przed snem. Okazuje się, że nietypowe zwyczaje nocne są bardzo często zakorzenione w historii, kulturze, a także tradycji poszczególnych narodów. Sprawdź, jak śpią mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Japonii czy Australii.

Wielka Brytania: spanie nago

Według badań przeprowadzonych przez National Sleep Foundation, ponad jedna trzecia Brytyjczyków sypia nago. Jest to wyjątkowo zdrowe przyzwyczajenie, które powinno być praktykowane przez pozostałych mieszkańców – nie tylko Wielkiej Brytanii.

Spanie nago zapewnia na dłużej młodszy wygląd i zdrowszą skórę, wpływa również na polepszenia samopoczucia oraz umocnienie więzi z partnerem. Przyspiesza spalanie kalorii, a także zapewnia zdrowie okolic intymnych.

Meksyk: hamak zamiast łóżka

Meksykanie zamiast w łóżkach wolą spać na hamakach – te pochodzące z półwyspu Jukatan to prawdziwe dzieła sztuki ludowej Meksyku. Są słynne na całym świecie jako produkty regionalne. Na hamakach sypiali niegdyś Majowie, a dziś ich zwyczaje są kontynuowane.

W jednym hamaku bardzo często śpią całe rodziny – zwłaszcza wśród najbiedniejszych warstw społecznych. Ale są i tacy, którzy zdecydowanie twierdzą, że spanie w hamaku jest lepsze niż w najwygodniejszym łóżku.

 

Japonia: spanie w czasie pracy

W Japonii spanie w pracy jest nie tylko dozwolone, ale nawet wskazane. Drzemka korporacyjna, która w Japonii ma swoją nazwę – inemuri – nie jest niczym nadzwyczajnym. Wiele osób udaje, że śpi, aby pokazać, jak ogromne zaangażowanie i trud wkładają w swoją pracę.

Krótki, relaksujący sen ma dodać pracownikom energii, dzięki której będą w stanie przetrwać resztę 12-godzinnego dnia pracy. Przykład z kultury pracy obowiązującej w Japonii coraz częściej biorą wielkie korporacje w Stanach Zjednoczonych, zapewniając swoim pracownikom odpowiednie miejsce do biurowej drzemki.

10 sposobów na lepszy sen

Bezsenność żywi się osiągnięciami nowoczesnego życia: światłem komórki, tabletu lub zegarka elektronicznego na stoliku nocnym. Krótkie fale niebieskiego...

Australia: łóżko rodzinne

Współspanie, czyli spanie rodzinne w jednym łóżku, jest wciąż bardzo popularne w Australii. Zdaniem Yasmine Musharbash, antropolog z University of Sydney, tradycja rodzinnego łóżka sięga czasów plemion aborygeńskich – wówczas miało za zadanie chronić najsłabsze osoby w grupie – dzieci i seniorów.

W Europie z kolei obserwuje się tendencję, zgodnie z którą rodzice próbują jak najszybciej odzwyczaić lub nawet nie przyzwyczajać nigdy swoich pociech do spania razem z nimi.

Indonezja: uśpiony strach

Mieszkańcy wyspy Bali od urodzenia przyzwyczajają swoje dzieci do hałasu dobiegającego ze wszystkich stron, zabierając dzieci ze sobą wszędzie, gdzie tylko mogą, o każdej porze dnia i nocy. To jednak nie jest najbardziej osobliwy z nocnych zwyczajów praktykowanych od lat przez Balijczyków.

Praktyki, które zapewniają dzieciom ich rodzice, mają je nauczyć nagle zapadać w głęboki sen w sytuacjach stresujących, które wywołują strach czy niepokój.

 

Komentarze (2)
~ona...
~ona... ponad rok temu

:Papież kiedy umarł miał 85 lat - 8+5=13. Godzina śmierci: 21:37 - 2+1+3+7=13. Data śmierci: 02.04.2005 - 0+2+0+4+2+0+0+5=13. Postrzelony 13 Maja. 9301 dni pontyfikatu - 9+3+0+1=13. Zmarł w 13 tygodniu roku. JAN PAWEŁ DRUGI - 13 liter. czy to zbieg okoliczności? prześlij to dalej niech inni myślą... Sorry, ale musi się spełnić.... Pomyśl sobie życzenie a zobaczysz co sie stanie... Zacznij myśleć o czymś czego naprawdę pragniesz, To funkcjonuje....Osoba, która mi wysłała ta wiadomość powiedziała, ze jej życzenie. spełniło sie w 2 dni po odczytaniu tej wiadomości. Wypowiedz życzenie jak skończy sie. odliczanie: 10... 09... 08... 07... 06... 05... 04... 03... 02... 01... *Wypowiedz życzenie*

Odpowiedz
~kaisa
~kaisa ponad rok temu

Ja od dłuższego czasu miałam z tym poważny problem. Nie mogłam zasnąć a jak wstawałam to od razu byłam zmęczona. Okazało się, że dużo zależy od odżywiania. Znajoma poleciła mi odpowiednie, zdrowe i naturalnie:) smaczne posiłki ( idealnafigura.com/gberes ) dzięki których teraz wyglądam lepiej świetnie się teraz czuje a co najważniejsze nie mam już problemu ze snem. Polecam

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...

Zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO)

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak zanieczyszczenia wpływają na układ oddechowy? Czy smog można wiązać z alergią? Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Czyste powietrze jest niezbędne dla dobrego zdrowia, a jego jakość istotnie wpływa na stan organizmu i zadowolenie...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...