Skończył 100 lat i wcale nie myśli o emeryturze. Najstarszy lekarz na świecie zdradza przepis na długowieczność
Choć aktywność fizyczna sprzyja długowieczności, musi iść w parze z treningiem mózgu. Wie o tym doskonale dr Howard Tucker, który skończył 100 lat i jest najstarszym praktykującym lekarzem na świecie. Co robić, by żyć długo i zachować formę?
1. 100-latek zdradza sekret długowieczności
Dr Howard Tucker zajmuje się medycyną od ponad 70 lat i trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako lekarz z najdłuższym stażem na świecie.
Jako neurolog dobrze wie, jak ważne jest zdrowie mózgu, by zachować sprawność na długie lata. Przestrzega więc pięciu prostych zasad, które pomagają utrzymać nie tylko ciało, ale i umysł w doskonałej formie.
I te metody przynoszą wymierne korzyści. Choć dr Tucker ma ponad 100 lat, nie zamierza przejść na emeryturę. Mimo że nie prowadzi już konsultacji dla pacjentów, nadal dzieli się swoją wiedzą z młodymi medykami.
Jedną z jego złotych zasad jest właściwe żywienie, choć nie stosuje konkretnej diety. Dba jednak o to, by na jego talerzu codziennie pojawiały się warzywa, szczególnie te zielone m.in. brokuły i brukselka.
Neurolog nie zapomina też o aktywności fizycznej. Korzysta z bieżni, którą ma w domu, ale ceni też ruch na świeżym powietrzu i często spaceruje. Kiedy był młodszy, regularnie pływał i jeździł na nartach.
Dba również o to, by aktywny był jego umysł. Dlatego uczy młodych lekarzy, a także pracuje jako ekspert sądowy.
Zdecydowanie odradza też palenie tytoniu, które jest wrogiem dla mózgu i przyczynia się do wielu chorób, w tym chorób sercowo-naczyniowych.
2. Dieta i ruch sprzyjają długowieczności
Do tego, jak ważne jest zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna przekonuje też znacznie więcej aktywnych seniorów.
Znany na całym świecie brytyjski badacz przyrody i popularyzator nauki David Attenborough przekonuje, że świetną formę zawdzięcza zmianie diety.
To dzięki właściwemu odżywianiu, cały czas cieszy się dobrym zdrowiem, mimo że ma 97 lat. Ocenia, że drastyczne zmiana w diecie wcale nie jest konieczna.
- Z pewnością zmieniłem swoją dietę. Nie w jakiś dramatyczny sposób. Ograniczyłem spożycie czerwonego mięsa, jem sery i ryby. Ale ogólnie rzecz biorąc, w ciągu ostatnich kilku lat stałem się wegetarianinem - wyjaśnił w jednym z wywiadów.
Z kolei przykład 103-letniej Teresy z Kaliforni wyraźnie pokazuje, co może zdziałać aktywność fizyczna. Mimo swojego wieku kobieta nadal chodzi do klubu fitness.
Ponadto dba o aktywność umysłową - gra ze znajomymi w brydża, chodzi do opery i utrzymuje kontakty towarzyskie. Przekonuje też, że pozytywne myślenie i optymizm są kluczowe dla długowieczności.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.