Przejdź na WP

Nasen - skład i działanie, wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne, środki ostrożności

Nasen to lek, który wypisuje się osobom, które mają problemy ze snem lub cierpią na bezsenność. Nasen stosowany jest neurologii i psychiatrii, występuje w postaci tabletek. Lek nasen można nabyć wyłącznie w aptekach po wcześniejszym okazaniu recepty.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Przyczyny bezsenności"

spis treści

1. Nasen - skład i działanie

Lek nasen jest lekiem stosowanym w leczeniu bezsenności. Substancją czynną leku jest zolpidem, który wykazuje działanie nasenne oraz uspokajające. Substancja czynna leku ułatwia zasypianie, wydłuża całkowity czas trwania snu, poprawia jego jakość, zmniejsza liczbę i czas trwania wybudzeń nocnych.

Lek nasen po podaniu doustnym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego a maksymalne steżenie we krwi uzyskuje po około dwóch godzinach od zażycia. Preparat wykazuje działanie nasenne już po około 30 minutach od przyjęcia leku i utrzymuje się przez około sześć godzin.

Jedzenie, które ma wpływ na sen
Jedzenie, które ma wpływ na sen [11 zdjęć]

Czy to, co jesz ma jakikolwiek wpływ na sen? Tak, i to duży! Sprawdź, które produkty pomogą ci odpłynąć...

zobacz galerię

2. Nasen - wskazania i przeciwwskazania

Lek nasen stosowany jest w leczeniu krótkotrwałym bezsenności. Preparat stosowany jest tylko i wyłącznie w leczeniu bezsenności, która zaburza prawidłowe funkcjonowanie. Mimo, że mogą istnieć wskazania do stosowania leku nasen to nie każdy będzie mógł go zażywać.

Główne przeciwwskazania do stosowania leku nasen to: nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, zespół obturacyjnego bezdechu podczas snu, myasthenia gravis, ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność oddechowa. Preparatu nie należy także stosować u osób poniżej 18. roku życia.

3. Nasen - dawkowanie

Na początku nalezy wspomnieć, że cała kuracja lekiem nasen nie powinna przekraczać czterech tygodni. Zaleca się stosować 10 mg/dobę. Jeśli lekarz uzna to za konieczne to można zwiększyć dawkę leku. Dawkowanie leku nasen u osób w podeszłym wieku, osób osłabionych lub u osób z niewydolnością watroby to 5 mg/dobę.

Lek nasen jest lekiem stosowanym w leczeniu bezsenności
Lek nasen jest lekiem stosowanym w leczeniu bezsenności (123rf.com)

4. Nasen - skutki uboczne

Podczas stosowania leku nasen i wszystkich innych leków lub preparatów mogą pojawić się działania niepożądane. Korzyści jednak płynące z przyjmowania preparatu są zawsze większe niż możliwe skutki uboczne. Do najcześciej występujących skutków ubocznych, jakie pojawiają się po zażywaniu leku nasen zaliczamy: nadmierną senność, zmęczenie, drażliwość, biegunka, nudności, ból brzucha, kołatanie serca, koszmary senne, bezsenność, zawroty głowy, podwójne widzenie.

Zobacz także:

5. Nasen - środki ostrożności

Podczas wizyty u lekarza poniformuj go o innych lekarz jakie zażywasz, zwłaszcza gdy są to leki np: leki nasenne, przeciwlękowe, uspokajające, przeciwdepresyjne lub przeciwpadaczkowe. Po skończonej kuracji lekiem nasen może wystąpić nasilenie objawów (przemijające), tzw. bezsenność z odbicia. Objawom tym mogą towarzyszyć zmiany nastroju, lęk czy niepokoj.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy