Nie wysypiasz się? Tak brak snu może wpłynąć na mózg
Jakość snu ma ogromne znaczenie dla zdrowia całego organizmu, a, jak dowiedli naukowcy, jego zaburzenia mają znaczący wpływ na biologiczny wiek mózgu.
Niewyspanie a kondycja mózgu
Sen odgrywa kluczową rolę w regeneracji organizmu, wpływając na nastrój, odporność, a także funkcjonowanie mózgu.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco przeprowadzili badania, które wykazały, że niedobór i niska jakość snu znacząco wpływają na wiek biologiczny mózgu - zwłaszcza u osób w średnim wieku. Jak podkreślają badacze, pacjenci z problemami ze snem mają "starszy" mózg niż ich rówieśnicy bez takich trudności. Wyniki analizy opublikowano w czasopiśmie naukowym "Neurology".
Eksperyment objął 589 osób w wieku około 40 lat, które podzielono na trzy grupy w zależności od stopnia i liczby występujących problemów ze snem. Większość uczestników (70 proc.) miała niewielkie trudności, 22 proc. doświadczało umiarkowanych zaburzeń snu, a 8 proc. zmagało się z poważnymi problemami.
Niedobór snu postarza mózg
Badania prowadzone przez kilkanaście lat wykazały, że osoby z dużymi trudnościami w zasypianiu i utrzymaniu snu miały mózgi starsze o 2,6 roku w porównaniu do tych, które spały dobrze. W grupie z umiarkowanymi zaburzeniami efekt ten wynosił 1,6 roku. Największy wpływ na starzenie mózgu miały niskiej jakości sen, częste wybudzanie się oraz zbyt wczesne budzenie.
Dr Kristine Yaffe, współautorka badań, podkreśliła znaczenie regularnego rytmu snu i odpowiedniej higieny nocnego wypoczynku. Zwróciła uwagę na unikanie kofeiny i alkoholu przed snem, aktywność fizyczną oraz stosowanie technik relaksacyjnych.
Jak zadbać o lepszy sen?
Eksperci zalecają przestrzeganie kilku zasad poprawiających jakość snu. Według danych opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia kluczowe są:
regularne godziny snu,
unikanie ekranów i niebieskiego światła przed snem,
aktywność fizyczna w ciągu dnia,
unikanie ciężkich posiłków na trzy godziny przed snem,
odpowiednia temperatura w sypialni,
stosowanie technik relaksacyjnych (np. treningu Jacobsona) przed snem.
Badania sugerują, że poprawa jakości snu może pozytywnie wpłynąć na zdrowie mózgu w dłuższej perspektywie. Zalecana ilość snu dla osoby dorosłej to od 7 do 9 godzin.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Źródła
- pacjent.gov.pl
- Health
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.