Trwa ładowanie...

Niedosłuch

Niedosłuch to jedna z częstszych dolegliwości starszych osób. Co ciekawe, dyskomfort związany z pogorszeniem słyszenia zwykle wcześniej zaczynają odczuwać mężczyźni niż kobiety. „Gorzej słyszę”, „Nie rozumiem, co pani mówi” – to częste odpowiedzi w gabinetach laryngologicznych. Wyeksploatowany narząd słuchu z czasem może odmówić posłuszeństwa. Wówczas pojawia się problem ze słyszalnością dźwięków – niedosłuch, zwany inaczej starczą głuchotą.

spis treści

1. Przyczyny niedosłuchu

Zaburzenia słuchu dotyczą zwykle osób powyżej 40. roku życia. Wraz z wiekiem postępują bowiem mikrouszkodzenia narządu słuchu spowodowane np. zaburzeniami krążenia, zaburzeniami przemiany materii, zażywaniem leków uszkadzających słuch (najczęściej leków aminoglikozydowych) czy długotrwałym przebywaniem w hałasie, bardzo głośnym słuchaniu muzyki. Jak również po uszkodzeniu powstałym na skutek infekcji o podłożu wirusowym (np. przeziębienie, grypa).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Niedosłuch związany z wiekiem postępuje stopniowo. W równym stopniu obejmuje zarówno prawe, jak i lewe ucho. Początkowo objawia się trudnościami w rozumieniu mowy innych osób. Ludzie cierpiący na niedosłuch gorzej słyszą tony o wysokiej częstotliwości.

Dla pacjenta ze starczą głuchotą dużym problemem jest śledzenie rozmowy prowadzonej w dużym hałasie, w większym gronie osób. Poza tym niedosłuchowi, związanemu z wiekiem, często towarzyszą zawroty głowy i szumy uszne. Z czasem zaburzenia słuchu na tyle się pogłębiają, że mogą doprowadzić do całkowitej głuchoty, a w konsekwencji do izolacji społecznej, niskiej samooceny, frustracji, a nawet stanów depresyjnych.

2. Badanie i leczenie niedosłuchu

Aby określić stopień i rodzaj niedosłuchu, należy wykonać badanie audiometryczne. Skierowanie na to badanie wypisuje lekarz otolaryngolog. Badanie słuchu u dorosłych odbywa się w specjalnej, wytłumionej kabinie. Polega na podawaniu pacjentom czystych dźwięków, na które mają zareagować naciśnięciem specjalnego przycisku. Wynikiem badania słuchu jest wykres, tzw. audiogram, który pozwala określić stopień uszkodzenia narządu słuchu.

Dla wielu ludzi ze starczą głuchotą ratunkiem okazuje się aparat słuchowy. Przywraca on zdolność słyszenia i rozumienia ludzkiej mowy. Noszone w uchu lub za uchem aparaty słuchowe są tak maleńkie, że prawie niezauważalne. Dobór takiego aparatu najlepiej pozostawić specjaliście w ośrodku audioprotetycznym.

Po szczegółowym badaniu uszu i słuchu można zaproponować pacjentowi odpowiedni dla niego aparat. Postęp technologii przyczynił się do polepszenia jakości aparatów słuchowych. Obecnie można je dobrać w zależności od potrzeb pacjenta i stopnia niedosłuchu. Dobrze dobrany aparat słuchowy daje wyczuwalną poprawę słyszenia w ponad 90% przypadków niedosłuchu.

Aparat słuchowy składa się z mikrofonu, wzmacniacza i słuchawki, którą zazwyczaj umieszcza się w uchu. Dostępne są zarówno aparaty analogowe, jak i cyfrowe. Jako pierwsze pojawiły się aparaty analogowe, które są nadal wykorzystywane, zwłaszcza przez starsze osoby.

W tego typu aparatach słuchowych fala dźwiękowa zostaje zamieniona na impuls elektryczny, co może wpływać na pogorszenie jakości dźwięków. W cyfrowych aparatach słuchowych ten problem nie występuje. Mają one znacznie większe możliwości niż aparaty analogowe i są o wiele mniejsze.

Właściwie dopasowany i eksploatowany aparat słuchowy nie ma szkodliwego wpływu na narząd słuchu. Wręcz przeciwnie – regularnie używany może zapobiec dalszemu pogłębianiu się niedosłuchu.

Cyfrowe aparaty słuchowe są idealne dla osób aktywnych zawodowo i towarzysko. Niektóre są tak nowoczesne, że same rozpoznają hałas, wyłączają go i jednocześnie wzmacniają docierającą do uszu mowę. Są one prawdziwym dobrodziejstwem dla ludzi z zaawansowaną głuchotą. Mogą być używane codziennie, od rana do wieczora. Jeśli właściwie o nie dbamy, posłużą nam wiele lat. Dostępne są w różnych cenach i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Piotr Sawicki
Następny artykuł: Szumy uszne
Niedosłuch
Niedosłuch
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza