NewsyWysoki cholesterol daje nietypowy objaw. Konieczna wizyta u laryngologa

Wysoki cholesterol daje nietypowy objaw. Konieczna wizyta u laryngologa

Wysoki poziom cholesterolu to problem nawet 20 mln Polaków. Co gorsza, większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy, ponieważ stan ten nie daje wyraźnych objawów. Już kilka badań naukowych wykazało jednak, że nieleczony i niekontrolowany nadmiar cholesterolu może wpłynąć nawet na narząd słuchu.

Nietypowy objaw wysokiego cholesterolu. Jest związany ze słuchem
Nietypowy objaw wysokiego cholesterolu. Jest związany ze słuchem
Źródło zdjęć: © Getty Images

"Cichy zabójca" i jego ukryte objawy

Podwyższony poziom cholesterolu prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych, co zmusza serce do cięższej pracy. W konsekwencji zwiększa się ryzyko zawału serca lub udaru. Ponieważ nie daje on jednoznacznych objawów, często jest określany mianem "cichego zabójcy". W niektórych przypadkach można jednak zauważyć pewne symptomy, takie jak:

  • żółtawe grudki na skórze (ksantomatoza),

  • bóle w klatce piersiowej (dławica piersiowa),

  • żółte złogi tłuszczowe w oczach.

Poza nimi, problemy z poziomem cholesterolu może sygnalizować także nadwaga lub otyłość (zwłaszcza otyłość brzuszna).

Żółte złogi tłuszczowe pod oczami
Żółte złogi tłuszczowe pod oczami© Adobe Stock

Okazuje się, że jednym z mniej oczywistych objawów wysokiego cholesterolu może być także... pogorszenie lub nawet utrata słuchu. Choć na pierwszy rzut oka te dwie kwestie wydają się niezwiązane, badania naukowe wykazały tu zaskakujące powiązanie.

Jak cholesterol wpływa na słuch?

Badanie opublikowane w "Journal of Nutrition" w lipcu 2011 roku przez doktora Gopinath Mummaleti i jego współpracowników wykazało, że wysokie spożycie cholesterolu w diecie jest pozytywnie skorelowane z występowaniem związanej z wiekiem utraty słuchu. Z kolei jego redukcja – poprzez zdrowe odżywianie i stosowanie leków obniżających cholesterol – może zmniejszyć ryzyko problemów ze słuchem.

Z kolei w 2014 roku inne badanie opublikowane w czasopiśmie "Ear and Hearing" potwierdziło, że osoby z wysokim poziomem cholesterolu są bardziej narażone na nagłą utratę słuchu.

Specjaliści z zakresu otolaryngologii (ENT) tłumaczą, że złogi cholesterolu mogą ograniczać przepływ krwi do różnych części ciała, w tym do uszu. A to właśnie dobre ukrwienie jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania komórek rzęsatych w uchu wewnętrznym, odpowiedzialnych za odbiór dźwięków.

Jeśli dopływ krwi do tych komórek zostanie zakłócony, mogą one ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu. W efekcie dochodzi do stopniowej, trwałej utraty słuchu. Proces ten zazwyczaj jest powolny, ale nieodwracalny.

Jak zapobiegać problemom z cholesterolem?

Najlepszym sposobem na wykrycie wysokiego poziomu cholesterolu jest regularne badanie krwi. Warto także zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące objawy.

Aby zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych związanych z cholesterolem, należy prowadzić zdrowy tryb życia. Kluczowe kroki to:

  • zbilansowana dieta bogata w warzywa i produkty pełnoziarniste,

  • regularna aktywność fizyczna,

  • ograniczenie spożycia alkoholu,

  • rzucenie palenia.

Osoby powyżej 40. roku życia powinny regularnie wykonywać profilaktyczne badania zdrowotne, które pozwolą wykryć ewentualne problemy na wczesnym etapie.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie