Trwa ładowanie...

Nowe badania sugerują, że już szklanka piwa tygodniowo może zwiększyć ryzyko chorób serca

Avatar placeholder
21.02.2017 13:42
Picie nawet małych ilości alkoholu negatywnie wpływa na nasz układ krążenia
Picie nawet małych ilości alkoholu negatywnie wpływa na nasz układ krążenia (Shutterstock)

Nowe badania wykazało, że picie zaledwie szklanki piwa tygodniowo wystarczy, aby usztywnić tętnice i zwiększyć ryzyko chorób serca.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii, którzy obserwowali prawie 4 000 ludzi przez 25 lat, potwierdzają, że nawet umiarkowane spożycie piwa, które odpowiada wypiciu połowy lampki wina, przedwcześnie postarza męski układ krążenia.

Alkohol aktywuje enzymy, które mają wpływ na elastyczność ścian tętnic, co zakłóca przepływ krwi.

Co ciekawe, podobnej zależności nie zauważono w przypadku kobiet biorących udział w badaniu. Jak zaznaczają jego autorzy, stanowiły one jedynie około 25 proc. uczestników, co mogło mieć wpływ na rozbieżne wyniki. Odkrycie zostało opublikowane w "Journal of American Heart Association".

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Wypicie nawet szklanki piwa tygodniowo ma negatywny wpływ na zdrowie układu krążenia
Wypicie nawet szklanki piwa tygodniowo ma negatywny wpływ na zdrowie układu krążenia (Shutterstock)

Naukowcy z University College w Londynie (UCL) zmierzyli, jak szybko sztuczny impuls przebył drogę między głównymi arteriami w szyi i udzie każdego uczestnika. Im większa była prędkość, tym sztywniejsza tętnica.

Następnie porównano uzyskane w ten sposób dane z informacjami na temat konsumpcji alkoholu, które zebrano od uczestników.

Naukowcy twierdzą, że choroby sercowo-naczyniowe pozostają główną przyczyną zgonów na całym świecie, przyczyniając się do prawie jednej trzeciej wszystkich śmierci.

Badacze z Wielkiej Brytanii zdefiniowali konsekwentne długoterminowe intensywne picie alkoholu jako spożywanie jednej porcji mocnego alkoholu, szklanki piwa lub połowy kieliszka wina na tydzień.

Mężczyźni częściej przyznawali się do intensywnego picia w porównaniu z kobietami, ale wśród tych drugich było dwa razy więcej zdeklarowanych abstynentów i byłych alkoholików.

Dr Darragh O'Neill, który prowadził badania na UCL, powiedział, że nadal nie wiadomo, jak dokładnie dochodzi do sztywnienia tętnic w wyniku spożywania alkoholu.

Chociaż wcześniejsze badania wskazywały, że picie zwiększa ilość dobrego cholesterolu we krwi, intensywne spożywanie alkoholu może aktywować niektóre enzymy, prowadząc do nagromadzenia kolagenu, co z kolei może zaostrzyć proces sztywnienia tętnic.

Przeczytaj koniecznie

Według przygotowanego w 2012 roku przez Ministerstwo Zdrowia sprawozdania, około 12 proc. osób dorosłych nadużywa alkoholu. Jest to sytuacja, w której spożywanie napojów wysokoprocentowych niesie zdrowotne i społeczne konsekwencje. Każda osoba w tej grupie wypija średnio ponad 10 litrów alkoholu w ciągu roku, jednak nie każda jest alkoholikiem.

Alkoholicy w Polsce stanowią 2 proc. społeczeństwa, czyli około 600-700 tys. osób. Jednak znacznie więcej jest Polaków, którzy nadużywają alkoholu, pomimo braku uzależnienia. Dlatego tak ważna jest wiedza o możliwych konsekwencjach spożywania trunków, zarówno w dużych, jak i małych ilościach.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze