Nowoczesne leczenie tocznia

Toczeń rumieniowaty układowy - choroba znana od kilkudziesięciu lat - co sprawiło, że tak bardzo zmieniły się rokowania w toczniu, zmienił się przebieg choroby?

Wczesne rozpoznanie tocznia a leczenie

Składa się na to wiele elementów, przede wszystkim: wcześniejsze rozpoznanie tocznia (związane również z wiedzą pacjenta) oraz odpowiednia terapia - „szyta na miarę”, dopasowana do zaawansowania choroby, zajęcia lub nie poszczególnych narządów.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Cieszy fakt, że nasi pacjenci coraz częściej współpracują w procesie terapii nie tylko indywidualnie w gabinecie lekarza, ale uczestniczą w budowaniu świadomości społecznej i medycznej wiedzy na temat tocznia. Przykładem może być objęcie patronatem i pomoc przy rozpowszechnieniu stworzonego w 2012 r. raportu: „Toczeń rumieniowaty układowy w Polsce” przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych Chorych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej 3majmy się razem. W raporcie opracowanym przez specjalistów zajmujących się leczeniem tocznia zawarte są najnowsze zalecenia, które z pewnością przyczynią się do uwzględnienia różnych strategii terapii dla różnych pacjentów. Ze strony internetowej Stowarzyszenia można pobrać całościowy raport.

Indywidualne dostosowanie terapii tocznia

Indywidualizacja terapii to właściwe określenie postaci choroby i stopnia aktywności procesu. Inaczej leczymy skórną postać tocznia, inaczej postać nerkową lub z objawami neurologicznymi, związanymi z zajęciem centralnego układu nerwowego. Z pewnością większości pacjentów, ale niestety również większości lekarzy, terapia tocznia kojarzy się głównie z glikokortykoidami („sterydami”). To prawda, że to bardzo istotna forma w terapii objawów tocznia rumieniowatego, ale na szczęście nie jedyna. Istotnymi aspektami w zaleceniach terapeutycznych są: hamowanie aktywności choroby, zapobieganie nieodwracalnemu uszkodzeniu narządów oraz minimalizowanie działań niepożądanych leków i ryzyka infekcji.

Glikokortykosteroidy są niestety lekami obciążonymi szeregiem objawów niepożądanych dotyczących wielu narządów (m.in. skóra, oczy, mięśnie, kości, układ nerwowy). Nie powinny być stosowane u wszystkich chorych, nie w każdym okresie choroby, zawsze w najmniejszej skutecznej dawce i ze świadomością konieczności profilaktyki występowania pewnych objawów niepożądanych, np. osteoporozy. Nie we wszystkich objawach niepożądanych profilaktyka jest niestety możliwa.

Leki stosowane w nowoczesnym leczeniu tocznia

Ważnymi lekami w terapii tocznia są chlorochina i hydroksychlorochina oraz metotrexat. W ciężkich postaciach duże dawki leków immunosupresyjnych takich jak endoksan immuran oraz stosowany od niedawna, istotny szczególnie w terapii tocznia nerkowego, mykofenolan mofetylu. Toczeń rumieniowaty to choroba immunologiczna. W jej patogenezę jest włączonych wiele składowych odporności wrodzonej i nabytej. W mechanizmy rozwoju choroby są zaangażowane wszystkie kluczowe składowe układu immunologicznego: komórki, cytokiny, przeciwciała. Im więcej wiemy na temat tych mechanizmów, tym nowocześniej możemy chorego leczyć. Ale bez wątpienia wykazano, iż jedną z ważniejszych ról w rozwoju tocznia odgrywają komórki B.

U pacjentów chorych na toczeń nieprawidłowa aktywacja limfocytów B prowadzi do uszkodzenia tkanek i narządów. „Pobudzone” autoreaktywne limfocyty działają niekorzystnie, ich liczba skorelowana jest ze wskaźnikami aktywności choroby i z zajęciem narządów. Limfocyty B stymulowane są przez białko BLyS. Lekiem, który przeciwdziałała/hamuje tę stymulację jest przeciwciało monoklonalne łączące się z rozpuszczalnym czynnikiem stymulującym limfocyty B, czyli białkiem BLyS. Belimumab, o którym mowa, to lek biologiczny „anty-BLyS”. To najnowocześniejszy lek w terapii tocznia zarejestrowany w 2011 r. Belimumab zmienia przebieg choroby i w istotny sposób wpływa na jakość życia chorych. Nie wszyscy chorzy powinni stosować ten lek, a decyzję powinien podjąć z pewnością lekarz mający doświadczenie w terapii układowych zapalnych chorób tkanki łącznej.

Los chorego na toczeń zależy od wielu czynników. Przede wszystkim jednak od wiedzy i świadomości lekarza i pacjenta. Od tego, kiedy choroba zostanie rozpoznana, jak jest leczona zależy nie tylko długość życia, ale i jego jakość.

Toczeń to nie wyrok, to przewlekła choroba, którą należy właściwie leczyć.

Artykuł sponsorowany przez GlaxoSmithKline

Komentarze (2)
~-prawda
~-prawda 10 miesięcy temu

dKA -KURA 1612-jA CHORUJE NA tOCZEN UKLAD.ROMIENIOWATY OD 2010 R. Rozpoznano go przy klebuszkowej niewydolnosci nerek na Kl.Nefrologii i biopsje nerki oraz bad.jadrowe dermatologa. Doslawam 3 bolusy Solu-Medrolu i od 5.2010 Metypred najpierw 29 mg , zeszlam do 4 mg w 2016 r. W miedzyczasie brak lekou na rozrzedzenie spodowowal w 2012 r.Udar mozdzka. Hemetolog zastosowal Warfin 2,5 mg codz.oraz Atoris 20 mg na cholelesterol. Wydolnosc nerek oraz zanik bialka w nerce zanikl. Wydolnsc sie poprawila z 20 na 53 GFR.Nerli w remisji. Jednak w grudniu 2016 nagle wystapila agresja Tocznia plamy na nogach, plecach, rekach, dekoldzie 1na plama od 2 dni na nosie. Reumatolog dal skier.na badanie Ana ds.DNA oraz kazal zwiekszyc Metypred od 9.1.2016 na 16 mg na 5, dni dalej, 14 mlg. 8 mg. 4 mg po 5 dni kazda dawka i zgloszenie sie z wynikiem celem dolozenia Immuranu. Arechin (chinina) mam uczulenie nie moge go stosowac, juz probowalam w 2012 r, wSzp.Reumat,)Arechin niszczy tez wzrok nieodracalnie. Sprobuje Immuran.Od 2011 jest nowy lek biologiczny ale zalezy od lekarza prowadzacego i jego checi!!!!

Odpowiedz
~kura1612
~kura1612 ponad rok temu

witam serdecznie!toczeń układowy to nie wyrok,może nie dla wszystkich.Na toczeń układowy choruję od około 10 lat,pogodziłam się z nim do momentu w ,którym zaatakował mi krew i z zespołu zakrzepicy przewrotnie zachorowałam na hemofilię nabytą.Jestem jedyna w Polsce(do zeszłego roku byłam)z takim powiązaniem chorób.Moje lista rozpoznań jest bardzo długa i cały czas rośnie.Nie zawsze można"gościa"okiełznać.Pozdrawiam

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Toczeń rumieniowaty układowy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Toczeń rumieniowaty układowy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Toczeń rumieniowaty układowy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Rodzaje tocznia (WIDEO)

Rodzaje tocznia (WIDEO) Odtwórz wideo

Rodzaje tocznia Najczęściej diagnozowanym rodzajem tocznia jest toczeń rumieniowaty układowy. Jest to choroba atakujące wiele narządów (...) . Jednym z objawów tocznia są zmiany skórne. Istnieją również...

Toczeń rumieniowaty układowy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Objawy tocznia (WIDEO)

Objawy tocznia (WIDEO) Odtwórz wideo

Objawy tocznia Toczeń rumieniowaty układowy to choroba, która sieje postrach wśród pacjentów. Jest to jedna z dużych kolagenoz - chorób z autoagresji (...) . Toczeń atakuje niespodziewanie. Jego ofiarą aż 10-krotnie częściej padają kobiety. Obraz...

Leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności u mężczyzn

Leczenie niepłodności u mężczyzn

Nowoczesne terapie dają szanse na wyleczenie niepłodności. Wskazane jest, by na leczenie zgłosiła się para. To daje większe szanse na sukces terapii i automatycznie jej powodzenie.

Newsy

Toni Braxton ponownie hospitalizowana z powodu choroby

. Objawy toczenia Nowoczesne leczenie tocznia Wciąż mało wiadomo na temat toczenia. Toczeń jest to w dużym uproszczeniu choroba autoimmunologiczna (...) ekspozycja na słońce, długotrwała infekcja...

Leczenie cukrzycy

Standardy leczenia cukrzycy (WIDEO)

Standardy leczenia cukrzycy (WIDEO) Odtwórz wideo

Leczenie cukrzycy zmienia się wraz z postępami nowoczesnej medycyny. Obecnie powstają coraz nowsze, skuteczniejsze i mające mniej efektów ubocznych (...) leki przeciwcukrzycowe, które znacznie ułatwiają życie pacjentów...

Toczeń rumieniowaty układowy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Objawy tocznia - charakterystyka, symptomy, rozpoznanie, leczenie

Objawy tocznia - charakterystyka, symptomy, rozpoznanie, leczenie

autoimmunologiczne niż mężczyźni? Objawy tocznia - leczenie W tej chwili na rynku nie ma dostępnego** leku do zwalczenia objawów tocznia**. Niektóre leki (...) Toczeń rumieniowaty układowy (TRU) to...