Trwa ładowanie...

Nowy lek może spowolnić rozwój zaawansowanego raka piersi

Avatar placeholder
18.11.2016 22:34
Nowy lek może spowolnić rozwój zaawansowanego raka piersi
Nowy lek może spowolnić rozwój zaawansowanego raka piersi

Badania kliniczne potwierdzają, że niedawno zatwierdzony lek może pomóc spowolnić postęp zaawansowanego raka piersi.

Lek o nazwie palbociclib (Ibrance), został zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku do leczenia zaawansowanych przypadków raka hormonozależnego piersi. Oznacza to, że rak używa hormonu estrogenu, aby pomóc napędzać swój wzrost.

Zatwierdzenie oparto na wcześniejszym badaniu, gdzie lek, stosowany wraz ze standardowym lekiem o nazwie letrozol (Femara), pomógł opanować rozwój raka u kobiet. Palbociclib podwoił czas życia pacjenta bez progresji choroby w porównaniu do samego letrozolu.

Nowe odkrycia, opublikowane w 17 listopada w "New England Journal of Medicine", potwierdzają wcześniejsze wyniki na większej grupie kobiet.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Nowy lek może wydłużyć życie kobiet chorych na raka piersi
Nowy lek może wydłużyć życie kobiet chorych na raka piersi (Shutterstock)

"Odkryliśmy, że stopień korzyści klinicznych był znowu niezwykły" - powiedział kierujący badaniami dr Richard Finn, profesor medycyny na Uniwersytecie Kalifornia w Los Angeles.

W badaniu wśród pacjentek po menopauzie, którym podano kombinację leków zwykle pozostawały wolne od progresji choroby przez ponad dwa lata, w porównaniu do nieco ponad 14 miesięcy u kobiet leczonych wyłącznie letrozolem.

Dr Antonio Wolff, profesor onkologii na Uniwersytecie Johns Hopkins w Baltimore powiedział, że jest to niezwykle ważny krok w poprawie perspektyw dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi.

"Wiemy, że to nie jest ostateczna odpowiedź" - dodał Wolff. Podkreśla, że inne leki ukierunkowane na opóźnienie rozwoju zaawansowanych nowotworów piersi są również w fazie rozwoju.

ZOBACZ TAKŻE:

Jednak Wolff dodaje, że to palbociclib powinien być uważany za "nowy standard" w leczeniu zaawansowanego raka hormonozależnego piersi.

Palbociclib jest pierwszym z nowej klasy leków przeznaczonych do zahamowania dwóch ****enzymów zwanych CDK4 i CDK6, które pomagają hormonozależnym nowotworom piersi się rozprzestrzeniać.

Palbociclib jest kapsułką przyjmowaną raz dziennie przez trzy tygodnie, po czym następuje jeden tydzień przerwy. Letrozol, natomiast pracuje przez obniżenie stężenia estrogenów w organizmie.

Zgodnie z Amerykańskim Towarzystwem do Walki z Rakiem, dwie trzecie nowotworów sutka posiada receptory estrogenu i / lub progesteronu.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

zobacz galerię

W najnowszym badaniu zespół Finna testował palbociclib / letrozol jako leczenie pierwszego rzutu w leczeniu zaawansowanego raka, który rozprzestrzenił się poza piersią. Losowo przydzielono 666 kobiet do grup otrzymujących duet leków lub sam letrozol, a następnie obserwowano je przez okres do trzech lat.

W tym momencie 44 proc. kobiet w grupie palbociclib już zmarło albo rak u nich postępuje, w porównaniu do 62 proc. kobiet w grupie samego latrozolu. Kobiety na obu lekach zwykle pozostawały wolne od progresji choroby przez prawie 25 miesięcy, w porównaniu do około 14 miesięcy w przypadku kobiet na letrozolu.

Palbociclib ma skutki uboczne. Jednym z najczęstszych jest neutropenia, która naraża kobiety na poważne infekcje. Finn zaznacza jednak, że jest to stan tymczasowy.

Działania niepożądane, które mogą mieć wpływ na jakość życia to zmęczenie, nudności i ból, co dotyczy ponad jednej trzeciej chorych przyjmujących palbociclib.

Chroń się przed rakiem piersi. Oto 6 produktów, które warto jeść, by uniknąć nowotworu
Chroń się przed rakiem piersi. Oto 6 produktów, które warto jeść, by uniknąć nowotworu [6 zdjęć]

Orzechy brazylijskie wyróżniają się wysoką zawartością błonnika, witamin i minerałów. Bogactwo prozdrowotnych

zobacz galerię

Finn i Wolff powiedział, że kombinacje leków należy uznać za standardowe leczenie zaawansowanego raka hormonozależnego.

Poważną wątpliwością jest jednak to, czy palbociclib faktycznie wydłuża życie kobiet. Finn zaznacza, że badania nie trwały na tyle długo, by to jednoznacznie stwierdzić.

"Ale jest nadzieja, będzie to również poprawiać ogólną przeżywalność" - powiedział.

Koszt nowej terapii to blisko 10 000 $ miesięcznie.

Trwające badania sprawdzają, czy lek może również pomóc w zapobieganiu nawrotom wczesnego stadium raka piersi. Wolff powiedział, że w tym scenariuszu, kwestie skutków ubocznych i kosztów będą jeszcze ważniejsze.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze