Łokieć golfisty i tenisisty - objawy, leczenie przyczynowe

Entezopatia mięśnia zginacza łokciowego nadgarstka jest główną przyczyną zespołu bólowego łokcia golfisty. Entezopatia to choroba zwyrodnieniowa rozwijająca się w przyczepie ścięgnistej części mięśni do kości. Zespół bólowy -łokieć golfisty to choroba, która dotyka 0,4% populacji. Na łokieć golfisty najczęściej chorują osoby między 45 a 54 rokiem życia.

Łokieć golfisty i tenisisty - objawy

Prostowniki nadgarstka

Miejsce przyczepu mięśni prostowników nadgarstka (Łokieć tenisisty)

Osoby dotknięte zespołem bólowym łokcia golfisty skarżą się na ból podczas pronacji przedramienia i zginania nadgarstka oraz palców. Znacznemu osłabieniu ulega funkcja chwytna dłoni. Bardzo często zdarza się, że dolegliwości bólowe pojawiają się w czasie ściskania dłoni na powitanie.

Zobacz film: "Choroby rzadkie dotykają tysięcy Polaków"

Dotychczas kompleksowe leczenie łokcia golfisty i tenisisty polegało na zastosowaniu fizjoterapii oraz leczenia farmakologicznego. Celem leczenia było złagodzenie dolegliwości bólowych, eliminacja obrzęku i stanu zapalnego, a co za tym idzie, uzyskanie optymalnej sprawności oraz funkcjonalności ręki. Nie należy jednak zapominać, jakie są przyczyny łokcia golfisty i tenisisty. Choroba jest zwykle wynikiem mikrourazów przyczepu mięśni prostowników lub zginaczy przedramienia. Mikrourazy te nakładają się na siebie, co prowadzi do nieprawidłowego gojenia się tkanek. Następnie pojawia się przewlekły stan zapalny i choroba zwyrodnieniowa przyczepu mięśni.

Łokieć golfisty i tenisisty - leczenie przyczynowe

Obecnie lekarze przestają ograniczać się do leczenia objawowego i koncentrują się na leczeniu przyczynowym. Jedną z metod leczenia przyczynowego jest wykorzystanie czynników wzrostu w leczeniu chorób mięśni i ścięgien. Czynniki wzrostu to koncentrat płytek krwi, który jest uzyskiwany z krwi danego pacjenta przy użyciu jednorazowych, jałowych zestawów. Czynniki wzrostu są wprowadzane w formie zastrzyku w miejsce uszkodzonego mięśnia. Zabieg jest wykonywany pod kontrolą USG.

U osób chorych na łokieć golfisty i tenisisty zastosowanie czynników wzrostu powoduje przywrócenie prawidłowej budowy tkanek, które były uszkodzone, a także zapobieganie dalszej degeneracji tych tkanek.

Zastosowanie czynników wzrostu jest dość nową metodą leczenia. Jest ona stosowana w leczeniu pacjentów, którzy doznali urazu mięśni oraz ścięgien, a także osób zmagających się z przewlekłymi schorzeniami układu kostno-szkieletowego (tzw. ostroga piętowa, kolano skoczka, łokieć golfisty, łokieć tenisisty). Za pomocą jałowych, jednorazowych zestawów pobiera się krew od pacjenta. Następnie krew zostaje odwirowana i uzyskuje się ok. 2-3 ml osocza bogatopłytkowego. Zabieg podania czynników wzrostu jest przeprowadzany pod kontrolą ultrasonograficzną. Czynniki wzrostu są wstrzykiwane do zmienionych chorobowo mięśni lub ścięgien. Miejsca te są widoczne na obrazie USG.

Zastosowanie czynników wzrostu może mieć miejsce nie tylko w medycynie sportowej (np. w leczeniu kontuzji mięśnia czworogłowego u piłkarzy), ale i w terapii osób starszych (częstą przypadłością u seniorów są ostrogi piętowe).

Komentarze (16)
~Magda
~Magda 3 miesiące temu

Leczenie zachowawcze jest długotrwałe i wymaga modyfikacji codziennych aktywności, ale w około 90% okazuje się skuteczne. Jednak część pacjentów nie może lub nie chce modyfikować codziennych aktywności oraz oczekują maksymalnie szybkiego powrotu do sportu amatorskiego lub zawodowego. Dla tej grupy pacjentów wskazane jest zastosowanie iniekcji osocza bogato-płytkowego celem przyśpieszenia naturalnych procesów naprawczych. W skrajnych przypadkach wszystkie wymienione powyżej metody lecznicze mogą okazać się niedostateczne. Wtedy to pacjent zostanie skierowany na leczenie operacyjne.

Odpowiedz
~BeKa1956
~BeKa1956 ponad rok temu

Im więcej czytam komentarzy i rad,tym bardziej jestem zagubiony. Też chyba to mam.Ból charakterystyczny dla "łokcia tenisisty" Przypuszczam,że nabawiłem się"tego" podczas rąbania drzewa do kominka(czy to możliwe ?) Dorażnie stosuję maść i naświetlanie lampą bioptron. Ostrołęka to Moje Miasto. Może ktoś to leczy ?

Odpowiedz
~Fizjoterapia Bojar Jakub
~Fizjoterapia Bojar Jakub ponad rok temu

Zapraszam z tym problemem do siebie. Dzięki zastosowaniu Modelu Dystorsji Powięzi w połączeniu z Ciropraktyką i Igłoterapią łokieć golfisty leczy się szybko i skutecznie przy pierwszej wizycie usunięcie bólu nawet na poziomie 70% https://www.facebook.com/fizjosadyba

Odpowiedz
~kasia_too@
~kasia_too@ ponad rok temu

Mój łokieć wyleczyłam akupunkturą . Żadne zastrzyki nic nie pomagało nawet silne tabletki przeciw bólowe .Przyjęłam 10 zabiegów akupunktury jak ręką odjął . Nie wiem jak w Polsce czy jest refundowane ,ja korzystałam z leczenia w Niemczech . Polecam tą metodę.

Odpowiedz
~Magda z Gdańska
~Magda z Gdańska ponad rok temu

Ja leczyłam swój łokieć tenisisty u Doktora Mrozika w Gdańsku i jestem bardzo zadowolona. Przede wszystkim w końcu się dowiedziałam na czym polega moja choroba i jakie są możliwości leczenia. Razem wybraliśmy odpowiednią metodę i mój łokieć jest zdrowy. Polecam wszystkim. W dowiedziałam się od mojego kolegi, który miał u Doktora Mrozika też zabieg i jest zadowolony.

Odpowiedz
~Ewela
~Ewela ponad rok temu

ja miałam w 2011 roku dwa zabiegi czynnikami wzrostu na kolano po artroskopii. Od razu poprawy nie było, nie mogłam klękać, kucać.Po roku zaczęłam kucać , klękać , normalnie zginać kolano. Obecnie nie wiem co znaczy ból kolana.Polecam.Ostrzegam tylko , że bez miejscowego znieczulenia nie obejdzie się, bardzo boli przy zastrzyku.Kiedy przestaje działać znieczulenie , pojawia się ogromny ból, ale naprawdę warto.Obecnie mam tzw łokieć golfisty i planuję poddać się zabiegowi.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Prostowniki nadgarstka

Prostowniki nadgarstka

Miejsce przyczepu mięśni prostowników nadgarstka (Łokieć tenisisty)

Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Staw łokciowy

Staw łokciowy

Uszkodzenia stawu najczęściej powstają na skutek naprzemiennego prostowania i odwracania nadgarstka.

Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Ból łokcia - zwyrodnienie, zapalenie, łokieć tenisisty

Ból łokcia może wiązać się ze zwyrodnieniem, zapaleniem, a także chorobą nazywaną łokieć tenisisty. Na tę ostatnią chorobę nie zapadają jednak osoby (...) płynu. Ból łokcia spowodowany...

Zabiegi

Artroliza stawu łokciowego

mogą być łokieć tenisisty i łokieć golfisty. Mogą to być nie tylko tendopatie zapalne, ale także związane z zaburzeniami ukrwienia ścięgien (...) Łokieć to złożona struktura...

#dzieńdobryWP

Płukanie zatok (WIDEO)

Płukanie zatok (WIDEO) Odtwórz wideo

i czy możemy stosować je bez ograniczeń? Laryngolog Michał Michalik odpowiada, dlaczego tak istotne jest leczenie przyczynowe zatok i jak możemy pomóc sobie domowymi sposobami.

Kontuzje i urazy

Skręcenie łokcia

. Jest to tzw. łokieć tenisisty - jedna z najczęstszych kontuzji sportowych dotyczących stawu łokciowego, z jakimi spotyka się chirurg ortopeda. Za przyczynę (...) przyśrodkowego - potocznie zwane łokciem...