Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Nowy sposób leczenia łokcia tenisisty i golfisty

Entezopatia mięśnia zginacza łokciowego nadgarstka jest główną przyczyną zespołu bólowego łokcia golfisty. Entezopatia to choroba zwyrodnieniowa rozwijająca się w przyczepie ścięgnistej części mięśni do kości. Zespół bólowy łokcia golfisty to choroba, która dotyka 0,4% populacji. Najczęściej chorują osoby między 45 a 54 rokiem życia.

1. Objawy łokcia golfisty i tenisisty

Prostowniki nadgarstka

Miejsce przyczepu mięśni prostowników nadgarstka (Łokieć tenisisty)

Osoby dotknięte zespołem bólowym łokcia golfisty skarżą się na ból podczas pronacji przedramienia i zginania nadgarstka oraz palców. Znacznemu osłabieniu ulega funkcja chwytna dłoni. Bardzo często zdarza się, że dolegliwości bólowe pojawiają się w czasie ściskania dłoni na powitanie.

Dotychczas kompleksowe leczenie łokcia golfisty i tenisisty polegało na zastosowaniu fizjoterapii oraz leczenia farmakologicznego. Celem leczenia było złagodzenie dolegliwości bólowych, eliminacja obrzęku i stanu zapalnego, a co za tym idzie, uzyskanie optymalnej sprawności oraz funkcjonalności ręki. Nie należy jednak zapominać, jakie są przyczyny łokcia golfisty i tenisisty. Choroba jest zwykle wynikiem mikrourazów przyczepu mięśni prostowników lub zginaczy przedramienia. Mikrourazy te nakładają się na siebie, co prowadzi do nieprawidłowego gojenia się tkanek. Następnie pojawia się przewlekły stan zapalny i choroba zwyrodnieniowa przyczepu mięśni.

2. Leczenie przyczynowe łokcia golfisty i tenisisty

Obecnie lekarze przestają ograniczać się do leczenia objawowego i koncentrują się na leczeniu przyczynowym. Jedną z metod leczenia przyczynowego jest wykorzystanie czynników wzrostu w leczeniu chorób mięśni i ścięgien. Czynniki wzrostu to koncentrat płytek krwi, który jest uzyskiwany z krwi danego pacjenta przy użyciu jednorazowych, jałowych zestawów. Czynniki wzrostu są wprowadzane w formie zastrzyku w miejsce uszkodzonego mięśnia. Zabieg jest wykonywany pod kontrolą USG.

U osób chorych na łokieć golfisty i tenisisty zastosowanie czynników wzrostu powoduje przywrócenie prawidłowej budowy tkanek, które były uszkodzone, a także zapobieganie dalszej degeneracji tych tkanek.

Zastosowanie czynników wzrostu jest dość nową metodą leczenia. Jest ona stosowana w leczeniu pacjentów, którzy doznali urazu mięśni oraz ścięgien, a także osób zmagających się z przewlekłymi schorzeniami układu kostno-szkieletowego (tzw. ostroga piętowa, kolano skoczka, łokieć golfisty, łokieć tenisisty). Za pomocą jałowych, jednorazowych zestawów pobiera się krew od pacjenta. Następnie krew zostaje odwirowana i uzyskuje się ok. 2-3 ml osocza bogatopłytkowego. Zabieg podania czynników wzrostu jest przeprowadzany pod kontrolą ultrasonograficzną. Czynniki wzrostu są wstrzykiwane do zmienionych chorobowo mięśni lub ścięgien. Miejsca te są widoczne na obrazie USG.

Zastosowanie czynników wzrostu może mieć miejsce nie tylko w medycynie sportowej (np. w leczeniu kontuzji mięśnia czworogłowego u piłkarzy), ale i w terapii osób starszych (częstą przypadłością u seniorów są ostrogi piętowe).

Dr n. med. Łukasz Nagraba, lekarz Tomasz Mitek,
Komentarze (12)
~rico
~rico

miałem zabieg czynnikami wzrostu na lokiec tenisisty. odbylo się to bez USG. chyba pan doktor nie trafil w miejsce.jak bolało tak boli.ale kasa trafila do lekarza.zakonczyl leczenie i powiedział ze na pewno będzie lepiej.

Odpowiedz
~dorota_4
~dorota_4

ja też miałam taki sam zabieg czynnikami wzrostu(ostrzykiwanie preparatem bogatopłytkowym),odbyło się to oczywiście bez USG,bolało bardzo,nie dało żadnego rezultatu,a miało pozbawić mnie operacji,ale no cóż,obecnie jestem już po czwartej operacji łokcia tenisisty i golfisty w jednej ręce,czy ktoś też miał coś podobnego?

Odpowiedz
~jtp
~jtp

@~dorota_4~rico: witam,ja mam łokiec tenisisty od lutego tego roku.Ciężko to wyleczyć nic nie pomaga na dł€ższą metę.W siepniu dostałem zastrzyk Diprophos nie boli mnie teraz ale nie wiem na jak długo to pomoże .

Odpowiedz
~moschino80
~moschino80

Tzw.tendinopatie zE 100% SKUTECZNOŚCIĄ LECZY SIĘ MANUALNIE! Proszę poszukac wykwalifikowanych terapeutów a nie korzystac z porad ortopedów którzy nie koncentrują się na przyczynie a na skutkach.Leczenie sterydowymi lekami typu czynniki wzrostu nigdy nie da zadawalających końcowych efektów.

Odpowiedz
~moschino80
~moschino80

Witam Diprophos jest skutecznym lekiem jeżeli jest prawidłowo podany .Skutecznośc leku jest wysoka jednak jak przy każdej farmakologii objawy lubia o sobie przypominać .Pozdrawiam.

Odpowiedz
~Ewela
~Ewela

ja miałam w 2011 roku dwa zabiegi czynnikami wzrostu na kolano po artroskopii. Od razu poprawy nie było, nie mogłam klękać, kucać.Po roku zaczęłam kucać , klękać , normalnie zginać kolano. Obecnie nie wiem co znaczy ból kolana.Polecam.Ostrzegam tylko , że bez miejscowego znieczulenia nie obejdzie się, bardzo boli przy zastrzyku.Kiedy przestaje działać znieczulenie , pojawia się ogromny ból, ale naprawdę warto.Obecnie mam tzw łokieć golfisty i planuję poddać się zabiegowi.

Odpowiedz
~Magda z Gdańska
~Magda z Gdańska

Ja leczyłam swój łokieć tenisisty u Doktora Mrozika w Gdańsku i jestem bardzo zadowolona. Przede wszystkim w końcu się dowiedziałam na czym polega moja choroba i jakie są możliwości leczenia. Razem wybraliśmy odpowiednią metodę i mój łokieć jest zdrowy. Polecam wszystkim. W dowiedziałam się od mojego kolegi, który miał u Doktora Mrozika też zabieg i jest zadowolony.

Odpowiedz
~dante
~dante

@~Magda z Gdańska: Witaj a możesz powiedzieć mi jaką metodą leczyłaś łokieć ? Ja od kilku miesięcy próbuje go wyleczyć i nic nie pomaga.

Odpowiedz
~kasia_too@
~kasia_too@

Mój łokieć wyleczyłam akupunkturą . Żadne zastrzyki nic nie pomagało nawet silne tabletki przeciw bólowe .Przyjęłam 10 zabiegów akupunktury jak ręką odjął . Nie wiem jak w Polsce czy jest refundowane ,ja korzystałam z leczenia w Niemczech . Polecam tą metodę.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Łokieć tenisisty - najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Łokieć tenisisty
Leczenie boreliozy

Nowy sposób leczenia boreliozy

Kleszcze są nie tylko utrapieniem dla miłośników spacerów w lesie, ale i zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Pajęczaki roznoszą bowiem groźne choroby, w tym boreliozę. Leczenie bore

Leki i suplementy

Nowy sposób na transport leków do komórek

Dwa badania naukowców z Northwestern University dostarczyły potencjalnych nowych strategii zapobiegania i leczenia chorób związanych ze zwijaniem białek, czyli choroby Alzheimera,

Ortopedia i reumatologia

Łokieć tenisisty

Łokiec tenisisty to choroba, której pierwszym objawem jest ból łokcia. Dokładna nazwa tej choroby to zapalenie bocznego nadkłykcia kości ramiennej. Wbrew pozorom, nie jest to jedynie przypadłość zawodowych sportowców. Ten ból i unieruchomienie stawu...

Kontuzje i urazy

Zwichnięcie łokcia

Zwichnięcie łokcia

Ból łokcia może świadczyć o urazie. Może to być złamanie jednej z kości ramienia, uraz naczynia krwionośnego lub nerwu, co może prowadzić do ograniczenia ruchu kończyny i utrat

Kontuzje i urazy

Skręcenie łokcia

Ból łokcia to schorzenie, które występuje powszechnie, zaś przyczyn wywołujących ten stan jest niewiele i przez to również diagnostyka nie nastręcza większych trudności. Często wys

Czerniak

Nowy środek w leczeniu czerniaka

Amerykańscy naukowcy opracowali nowy lek, który może znaleźć zastosowanie w leczeniu czerniaka z przerzutami. Innowacyjny środek wykorzystuje komórki rakowe chorego, by zindywi

Czerniak

Nowy lek na czerniaka z przerzutami

Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że nowy lek niemal dwukrotnie wydłuża medianę czasu przeżycia chorych na czerniaka z przerzutami. Ustalenia naukowców z Jonsson Comprehens

Leki i suplementy

Nowy mechanizm uwalniania leków

Przeprowadzone niedawno badanie wykazało istnienie nowego mechanizmu uwalniania leków, który wykorzystuje materiały superhydrofobiczne w 3D. Materiały te korzystają z powietrza jak

Rozstanie

Nowy związek po rozwodzie

Nowy związek po rozwodzie

Nowy związek po rozwodzie dla wielu ludzi wydaje się niemożliwy do stworzenia. Po latach budzenia się obok tej samej osoby trudno jest wyobrazić sobie, że jej miejsce może zająć kt