Nowy sposób leczenia łokcia tenisisty i golfisty

Entezopatia mięśnia zginacza łokciowego nadgarstka jest główną przyczyną zespołu bólowego łokcia golfisty. Entezopatia to choroba zwyrodnieniowa rozwijająca się w przyczepie ścięgnistej części mięśni do kości. Zespół bólowy łokcia golfisty to choroba, która dotyka 0,4% populacji. Najczęściej chorują osoby między 45 a 54 rokiem życia.

Polecane wideo:

1. Objawy łokcia golfisty i tenisisty

Prostowniki nadgarstka

Miejsce przyczepu mięśni prostowników nadgarstka (Łokieć tenisisty)

Osoby dotknięte zespołem bólowym łokcia golfisty skarżą się na ból podczas pronacji przedramienia i zginania nadgarstka oraz palców. Znacznemu osłabieniu ulega funkcja chwytna dłoni. Bardzo często zdarza się, że dolegliwości bólowe pojawiają się w czasie ściskania dłoni na powitanie.

Dotychczas kompleksowe leczenie łokcia golfisty i tenisisty polegało na zastosowaniu fizjoterapii oraz leczenia farmakologicznego. Celem leczenia było złagodzenie dolegliwości bólowych, eliminacja obrzęku i stanu zapalnego, a co za tym idzie, uzyskanie optymalnej sprawności oraz funkcjonalności ręki. Nie należy jednak zapominać, jakie są przyczyny łokcia golfisty i tenisisty. Choroba jest zwykle wynikiem mikrourazów przyczepu mięśni prostowników lub zginaczy przedramienia. Mikrourazy te nakładają się na siebie, co prowadzi do nieprawidłowego gojenia się tkanek. Następnie pojawia się przewlekły stan zapalny i choroba zwyrodnieniowa przyczepu mięśni.

2. Leczenie przyczynowe łokcia golfisty i tenisisty

Obecnie lekarze przestają ograniczać się do leczenia objawowego i koncentrują się na leczeniu przyczynowym. Jedną z metod leczenia przyczynowego jest wykorzystanie czynników wzrostu w leczeniu chorób mięśni i ścięgien. Czynniki wzrostu to koncentrat płytek krwi, który jest uzyskiwany z krwi danego pacjenta przy użyciu jednorazowych, jałowych zestawów. Czynniki wzrostu są wprowadzane w formie zastrzyku w miejsce uszkodzonego mięśnia. Zabieg jest wykonywany pod kontrolą USG.

U osób chorych na łokieć golfisty i tenisisty zastosowanie czynników wzrostu powoduje przywrócenie prawidłowej budowy tkanek, które były uszkodzone, a także zapobieganie dalszej degeneracji tych tkanek.

Zastosowanie czynników wzrostu jest dość nową metodą leczenia. Jest ona stosowana w leczeniu pacjentów, którzy doznali urazu mięśni oraz ścięgien, a także osób zmagających się z przewlekłymi schorzeniami układu kostno-szkieletowego (tzw. ostroga piętowa, kolano skoczka, łokieć golfisty, łokieć tenisisty). Za pomocą jałowych, jednorazowych zestawów pobiera się krew od pacjenta. Następnie krew zostaje odwirowana i uzyskuje się ok. 2-3 ml osocza bogatopłytkowego. Zabieg podania czynników wzrostu jest przeprowadzany pod kontrolą ultrasonograficzną. Czynniki wzrostu są wstrzykiwane do zmienionych chorobowo mięśni lub ścięgien. Miejsca te są widoczne na obrazie USG.

Zastosowanie czynników wzrostu może mieć miejsce nie tylko w medycynie sportowej (np. w leczeniu kontuzji mięśnia czworogłowego u piłkarzy), ale i w terapii osób starszych (częstą przypadłością u seniorów są ostrogi piętowe).

Komentarze (14)
~Jan
~Jan 8 miesięcy temu

Slyszałem wiele pozytywnych opinii nt. leczenia łokcia tenisisty u fizjoterapeuty. Znajomy chodził do pana balcerzaka z Wrocławia i był zadowolony, mówił, że bez porównania z maściami, tabletkami itd.

Odpowiedz
~BeKa1956
~BeKa1956 10 miesięcy temu

Im więcej czytam komentarzy i rad,tym bardziej jestem zagubiony. Też chyba to mam.Ból charakterystyczny dla "łokcia tenisisty" Przypuszczam,że nabawiłem się"tego" podczas rąbania drzewa do kominka(czy to możliwe ?) Dorażnie stosuję maść i naświetlanie lampą bioptron. Ostrołęka to Moje Miasto. Może ktoś to leczy ?

Odpowiedz
~Fizjoterapia Bojar Jakub
~Fizjoterapia Bojar Jakub ponad rok temu

Zapraszam z tym problemem do siebie. Dzięki zastosowaniu Modelu Dystorsji Powięzi w połączeniu z Ciropraktyką i Igłoterapią łokieć golfisty leczy się szybko i skutecznie przy pierwszej wizycie usunięcie bólu nawet na poziomie 70% https://www.facebook.com/fizjosadyba

Odpowiedz
~kasia_too@
~kasia_too@ ponad rok temu

Mój łokieć wyleczyłam akupunkturą . Żadne zastrzyki nic nie pomagało nawet silne tabletki przeciw bólowe .Przyjęłam 10 zabiegów akupunktury jak ręką odjął . Nie wiem jak w Polsce czy jest refundowane ,ja korzystałam z leczenia w Niemczech . Polecam tą metodę.

Odpowiedz
~Magda z Gdańska
~Magda z Gdańska ponad rok temu

Ja leczyłam swój łokieć tenisisty u Doktora Mrozika w Gdańsku i jestem bardzo zadowolona. Przede wszystkim w końcu się dowiedziałam na czym polega moja choroba i jakie są możliwości leczenia. Razem wybraliśmy odpowiednią metodę i mój łokieć jest zdrowy. Polecam wszystkim. W dowiedziałam się od mojego kolegi, który miał u Doktora Mrozika też zabieg i jest zadowolony.

Odpowiedz
~Ewela
~Ewela ponad rok temu

ja miałam w 2011 roku dwa zabiegi czynnikami wzrostu na kolano po artroskopii. Od razu poprawy nie było, nie mogłam klękać, kucać.Po roku zaczęłam kucać , klękać , normalnie zginać kolano. Obecnie nie wiem co znaczy ból kolana.Polecam.Ostrzegam tylko , że bez miejscowego znieczulenia nie obejdzie się, bardzo boli przy zastrzyku.Kiedy przestaje działać znieczulenie , pojawia się ogromny ból, ale naprawdę warto.Obecnie mam tzw łokieć golfisty i planuję poddać się zabiegowi.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Prostowniki nadgarstka

Prostowniki nadgarstka

Miejsce przyczepu mięśni prostowników nadgarstka (Łokieć tenisisty)

Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Staw łokciowy

Staw łokciowy

Uszkodzenia stawu najczęściej powstają na skutek naprzemiennego prostowania i odwracania nadgarstka.

Kontuzje i urazy

Skręcenie łokcia

. Jest to tzw. łokieć tenisisty - jedna z najczęstszych kontuzji sportowych dotyczących stawu łokciowego, z jakimi spotyka się chirurg ortopeda (...) zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego - potocznie zwane łokciem...

Kontuzje i urazy

Urazy stawu łokciowego

Urazy stawu łokciowego

ukrwienia przyczepu. Przyczynami „łokcia tenisisty" i „łokcia golfisty" (nazwy są mylące, ponieważ choroby rzadko kiedy występują u zaawansowanych (...) przypadków powodowany przypadłością...

Ortopedia i reumatologia

Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Łokiec tenisisty to choroba, której pierwszym objawem jest ból łokcia. Dokładna nazwa tej choroby to zapalenie bocznego nadkłykcia kości ramiennej (...) podczas intensywnej pracy, treningu i noszenia ciężkich przedmiotów....

Zabiegi

Artroliza stawu łokciowego

mogą być łokieć tenisisty i łokieć golfisty. Mogą to być nie tylko tendopatie zapalne, ale także związane z zaburzeniami ukrwienia ścięgien (...) Łokieć to złożona struktura...

Blizny

Nowy sposób usuwania blizn

Nowy sposób usuwania blizn

Naukowcy wyszli z założenia, że najlepszym sposobem trwałego usunięcia blizny będzie pozwolenie zdrowej tkance na uzupełnienie zmienionego miejsca - dzięki temu skóra stanie się znów elastyczna i zacznie spełniać swoją funkcję.

#dziejesienazywo – Zdrowie

#dziejesienazywo: Kto powinien wykonać ortokorekcję wzroku?

Ortokorekcja to metoda leczenia wad wzroku, która zyskuje sobie coraz większą liczbę zwolenników. Polega ona na stosowaniu soczewek jedynie na noc (...) . Jest to prosta metoda, ale jej wyniki pozytywnie zaskakują. O tym, komu polecana...

Medycyna estetyczna

Specyfika zabiegów estetycznych

jest widoczny bardzo szybko. Skóra zyskuje nowy wygląd i blask. Ich główną zaletą jest bezbolesny sposób wykonywania zabiegu, nie występuje

Złamania i zwichnięcia

Opatrunek Desaulta

przez bark osoby poszkodowanej. Owijamy klatkę piersiową i owijamy bandaż wokół łokcia. Owijać należy kilkukrotnie, tak aby mieć pewność, że ramię