Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Aleksandra Katarzyńska

Objawy stwardnienia rozsianego - symptomy oczne, diagnozowanie i leczenie choroby

Objawy stwardnienia rozsianego - symptomy oczne, diagnozowanie i leczenie choroby
Objawy stwardnienia rozsianego - symptomy oczne, diagnozowanie i leczenie choroby

Stwardnienie rozsiane (Sclerosis Multiplex - SM) jest schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego, tzn. mózgowia i/albo rdzenia kręgowego. Przyczyna powstania tej choroby nie jest znana. Wydaje się, że pewną rolę odgrywają czynniki dziedziczne, środowiskowe oraz wirusy.

spis treści

1. Objawy stwardnienia rozsianego - symptomy oczne

Stwardnienie rozsiane rzadko przebiega w sposób bezobjawowy, a typowe zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym wykrywa się przypadkowo podczas badania rezonansu magnetycznego.

W celu rozpoznania stwardnienia rozsianego należy także wykonać badanie płynu mózgowo-rdzeniowego oraz badanie wzrokowych potencjałów wywołanych. W badaniu płynu mózgowo-rdzeniowego u chorych z SM stwierdza się podwyższoną ilość białka całkowitego i zwiększoną ilość przeciwciał. Badanie potencjałów wywołanych pozwala wykryć uszkodzenia nerwów.

4 nawyki niebezpieczne dla mózgu. Pozbądź się ich natychmiast
4 nawyki niebezpieczne dla mózgu. Pozbądź się ich natychmiast [5 zdjęć]

Prawidłowe działanie mózgu to gwarancja zdrowia i życia. Organ ten jest odpowiedzialny za wszystkie

zobacz galerię
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

W większości przypadków występują pojedyncze rzuty choroby trwające kilka tygodni, po czym objawy się wycofują całkowicie lub pozostają niewielkie ubytki neurologiczne. Najczęściej pierwsze objawy chorób oczu pojawiają się młodym wieku. Proces chorobowy obejmuje zazwyczaj różne miejsca w ośrodkowym układzie nerwowym.

W początkowym okresie objawy wycofują się niemal całkowicie, niestety, w miarę trwania choroby w coraz większym stopniu objawy pozostają. Nasila się spastyczność, nawet bez występowania nowych rzutów choroby.

Istnieje kilka typowych lokalizacji ognisk demielinizacyjnych, dających najczęstsze objawy, takie jak:

Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego - zapalenie pozagałkowe nerwu wzrokowego i zaburzenia ruchów gałek ocznych. Objawem, który pojawia się często jako pierwszy, rozpoczynający chorobę oczu, jest zapalenie pozagałkowe nerwu wzrokowego.

Charakterystyczne jest znaczne pogorszenie wzroku, zazwyczaj jednostronne, które narasta w ciągu kilku dni. Objawom może towarzyszyć ból gałki ocznej i zaburzenia widzenia w trakcie poruszania gałką oczną. W niektórych przypadkach, w ciągu 3-4 tygodni, może dojść do zaniku nerwu wzrokowego. Zazwyczaj jednak po 1-2 tygodniach dochodzi do poprawy widzenia lub do całkowitego odzyskania wzroku.

Cichy udar mózgu. Oto 10 sygnałów, które to potwierdzą i ostrzegą cię przed kolejnym
Cichy udar mózgu. Oto 10 sygnałów, które to potwierdzą i ostrzegą cię przed kolejnym [6 zdjęć]

Udar to ogromny problem współczesnych czasów. Coraz częściej słyszymy o znanych, pełnych zdrowia osobach,

zobacz galerię

Zapalenie pozagałkowe nerwu wzrokowego jest bardzo ważnym objawem, gdyż w ciągu kolejnych lat od wystąpienia u około 1/3 pacjentów rozwijają się inne objawy stwardnienia rozsianego. Należy w tym miejscu podkreślić, iż sytuacja ta dotyczy jednostronnego zapalenia nerwu. W przypadku obustronnego zapalenia, u dorosłych rzadko, a u dzieci nigdy, nie wystąpiły objawy stwardnienia rozsianego.

Kolejny ważny objaw to zaburzenia ruchów gałek ocznych. Objaw ten związany jest z upośledzeniem czynności unerwienia mięśni gałkoruchowych. Pacjenci zgłaszają podwójne widzenie, szczególnie przy ruchach gałek ocznych i oczopląs. W początkowym etapie choroby podwójne widzenie zazwyczaj przemija, oczopląs natomiast zwykle pozostaje jako objaw stały.

2. Objawy stwardnienia rozsianego - leczenie choroby

Leczenie stwardnienia rozsianego zależy od jego przebiegu klinicznego. W leczeniu rzutów stosuje się glikokortykosteroidy. W okresie pomiędzy rzutami stosuje się leczenie immunosupresyjne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze