Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej
Ostra białaczka limfoblatyczna (OBL) jest szybko rosnącym nowotworem wywodzącym się z białych ciałek krwi, z prekursorów tzw. limfocytów. Limfocyty są jednym z rodzajów białych krwinek odpowiedzialnych za odporność organizmu.
1. Przyczyny ostrej białaczki limfoblastycznej
W przypadku ostrej białaczki limfoblastycznej w szpiku kostnym dochodzi do nieprawidłowego i szybkiego dzielenia się tzw. limfoblastów, czyli komórek, z których w prawidłowych warunkach rozwijają się krążące we krwi limfocyty. W ostrej białaczce nieprawidłowe (zmutowane) blasty wypierają ze szpiku komórki innych układów krwiotwórczych (czyli czerwonych ciałek, płytek i innych rodzajów białych ciałek).
OBL najczęściej występuje u dzieci poniżej 10 roku życia. Dorośli chorują na tę odmianę białaczki rzadziej (około jedna trzecia wszystkich przypadków ostrych białaczek w wieku dorosłym).
2. Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej
Objawy choroby uzależnione są od jej zaawansowania. Początkowo mogą być niezauważalne, a w miarę jak chore komórki będą zasiedlać szpik i inne organy mogą pojawić się:
- Objawy anemii, czyli niedokrwistości
Kiedy ze szpiku wypierane są komórki, z których normalnie rozwijają się czerwone ciałka krwi, odpowiedzialne za przenoszenie tlenu, zaczyna ich brakować we krwi. Objawami anemii mogą być: ciągłe zmęczenie, bladość skóry, śluzówek w jamie ustnej lub spojówek, pogorszenie tolerancji wysiłku, osłabienie i uczucie braku tchu.
- Niedobór prawidłowych białych ciałek krwi chroniących przed infekcjami
Może to prowadzić do pojawienia się gorączek, stanów podgorączkowych oraz częstych infekcji, niereagujących na antybiotyki. W przypadku białaczki, w morfologii krwi liczba białych ciałek często przekracza wielokrotnie normy, ale są to komórki nieprawidłowe. Nie dość, że nie chronią przed infekcjami, to jeszcze mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie i zaburzać jego funkcjonowanie.
- Niedobór płytek krwi odpowiedzialnych za krzepnięcie
Występuje wtedy łatwość powstawania siniaków, krwawienia z nosa, dziąseł, a także czerwone kropki na skórze – tzw. skaza krwotoczna. Inne objawy mogą obejmować: bóle stawów, utrata apetytu, bóle głowy, wymioty, utrata masy ciała.
Ponieważ białaczka rozwija się bardzo szybko, już w ciągu kilku tygodni może dojść do szybkiego pogorszenia stanu pacjenta, który z pełnego sił może przeistoczyć się nagle w obłożnie chorego.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.