Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Lida

Narkomania - objawy uzależnienia od narkotyków. Testy na obecność narkotyków

Avatar placeholder
15.02.2022 13:38
Narkomania to choroba i jak większość chorób może dotknąć każdego.
Narkomania to choroba i jak większość chorób może dotknąć każdego. (Adobe Stock)

Narkomania to problem społeczny. Mit, że narkomania dotyczy jedynie ludzi bezdomnych, mieszkających na dworcach, którym życie się nie ułożyło, to bzdura. Narkomania może dotknąć każdego, nie tylko tego, kto „wygląda” jak stereotypowy narkoman. Problem z narkotykami może mieć ktoś z naszego otoczenia, kogo w ogóle o to nie podejrzewamy, bo przecież ma dobrą pracę, wspaniałą rodzinę albo dobre oceny w szkole i wielu przyjaciół.

spis treści

1. Oznaki uzależnienia od narkotyków

Narkomania to choroba i jak większość chorób może dotknąć każdego. Nie wmawiajmy sobie, że przecież „ktoś by coś zauważył”. Jest wiele subtelnych oznak uzależnienia, które naprawdę łatwo przeoczyć. Osoba uzależniona rzadko otwarcie przyzna się do choroby, zwłaszcza że często neguje swoje uzależnienie. Trzeba umieć dostrzegać detale, które mogą wskazywać na to, że problem istnieje, by móc jak najszybciej zareagować i pomóc.

U osób uzależnionych często pojawiają się zmiany zachowania. Nagle zupełnie zmieniają swoje nawyki, porzucają dotychczasowe zainteresowania. Narkomania objawia się także wahaniami nastroju i aktywności – od nadmiernego pobudzenia i nadmiaru energii aż do apatii, zobojętnienia, niechęci do wszelkiej aktywności.

Zobacz film: "Czy twoje dziecko bierze narkotyki?"

Oprócz tego, zwłaszcza u młodych ludzi, którzy mają problem z narkotykami, można zauważyć odsuwanie się od dawnych przyjaciół, za to nawiązywane są nowe przyjaźnie z ludźmi, którzy nagle – nie wiadomo skąd – pojawiają się w ich życiu. Osoba pod wpływem narkotyku może uciekać z domu. Narkomania cechuje się także napadami agresji i złości, które po chwili ustępują. Poza tym narkomana częściej można złapać na kłamstwach, oszustwach. Osoba, która do tej pory była nam bliska, staje się zamknięta w sobie, żyjąca we własnym świecie.

Te wszystkie symptomy są na tyle niecharakterystyczne, że mogą świadczyć o tym, że kogoś dotknęła narkomania, ale nie muszą. Takie objawy mogą także sugerować depresję. Zmiany zachowania nie zawsze łatwo zauważyć. Żyjemy w ciągłym biegu, co sprawia, że nie zawsze przyglądamy się dokładnie komuś, kto nawet jest bardzo blisko. Ważne, by czasem się zatrzymać i zauważyć.

Oprócz zmian w zachowaniu narkomania pociąga za sobą także zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Skutkiem nadużywania narkotyków może być nagłe chudnięcie. Narkomania często idzie też w parze ze zmianą cery, która staje się ziemista i blada. Oprócz tego narkomania może być rozpoznana dzięki zmianom skórnym na twarzy. Narkomania ma również łatwo zauważalne takie symptomy jak rozszerzone lub zwężone źrenice oraz przekrwienie oczu.

7 niecodziennych rodzajów uzależnień
7 niecodziennych rodzajów uzależnień [7 zdjęć]

Bardziej niż chorobliwe kolekcjonerstwo dóbr materialnych szokujące wydaje się gromadzenie zwierząt.

zobacz galerię

Inną oczywistą oznaką używania narkotyków są widoczne nakłucia oraz siniaki. Jednak nie zawsze są one widoczne, gdyż osoba uzależniona skrzętnie je skrywa. Ślady po igłach w zgięciach łokciowych są maskowane przez długie rękawy, a ślady na kostkach – przez spodnie. Narkomania idzie też w parze ze zmianamiw wyglądzie – nowy styl ubierania, nowa fryzura, kolczyki, tatuaże. Narkomania może nieść za sobą również zaniedbania w sferze higieny osobistej. Pojawić może się także słodkawy zapach ubrań, oddechu i włosów.

2. Działanie narkotyków

Przy długotrwałym uzależnieniu występują objawy wynikające ze szkód, jakie wyrządza narkotyk w organizmie. Nadużywanie marihuany może powodować suchy przewlekły kaszel. Przewlekły katar oraz krwawienia z nosa mogą świadczyć o używaniu amfetaminy. Działanie narkotyków na organizm jest ogólnoustrojowe, co sprawia, że pojawiają się objawy ogólne takie, jak osłabienie czy omdlenia. Występują nudności, wymioty, zmiana rytmu wypróżnień.

Narkomania wpływa niekorzystnie na układ odpornościowy, co sprawia, że osoba częściej zapada na infekcje. Narkomania to także skoki ciśnienia i temperatury. Ponadto narkomania może pogorszyć stan uzębienia. Zdarzają się też bóle różnych części ciała. Narkomania powoduje również utratę apetytu i zaburzenia natury psychicznej. Zaburzenia świadomości, nadmierna senność, apatia – to jedne z najczęstszych objawów przewlekłego uzależnienia. Narkomania może też powodować omamy i halucynacje – osoba chora widzi ludzi i rzeczy, które nie istnieją.

3. Czy moje dziecko bierze narkotyki?

Czy moje dziecko bierze narkotyki? To pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców. Gorszym problemem jest to, że wielu rodziców sobie tego pytania nie zadaje. Nie wynika to z tego, że nie interesują się swoimi dziećmi, ale z tego, że uważają, iż ich dziecka narkomania nie możeą dotyczyć. Tacy rodzice myślą: „Moje dziecko nawet nie ma szans zetknąć się z narkomanią”. A jednak są w błędzie. Zapominają o tym, że ich dziecko żyje wśród rówieśników i o tym, jak ważna jest potrzeba akceptacji w grupie. Narkomania często pojawia się właśnie wśród bogatych dzieci, z prostej przyczyny – takie dzieci po prostu stać na używki.

Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków
Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków [10 zdjęć]

Ta piękna aktorka to obecnie przykładna matka i żona. Niemniej jednak, gwiazda wcale nie była taka poukładana

zobacz galerię

Poza tym, czasem zbyt sterylne i idealne warunki sprawiają, że dziecko czuje potrzebę czegoś nowego i wtedy pojawia się narkomania. Zapominamy też często o tym, że dzieci, tak samo jak dorośli, mają swoje problemy, z którymi nie mogą sobie poradzić. Nie można tego bagatelizować i mówić: „Mały człowiek, małe problemy”.

Przede wszystkim dzieci trzeba uważnie obserwować. Zaniepokoić powinny wszelkie zmiany zachowania. Nie jest normalne, jeśli dziecko do tej pory otwarte i towarzyskie staje się nagle tajemnicze i zamknięte w sobie. Nagle dotychczasowe zajęcia i hobby przestają cieszyć, a dawni koledzy i koleżanki zostają odsunięci na dalszy plan. Pojawiają się nowi przyjaciele, nikomu dotąd nieznani.

Dziecko, które do tej pory miało dobry kontakt z rodzicami, nagle ma tajemnice, telefony, których nikt nie powinien słyszeć, częściej zamyka się we własnym pokoju, znika bez zapowiedzi. Młody człowiek do tej pory posłuszny zaczyna się buntować, miewa napady złości i częste wahania nastrojów. Czasami mogą się też pojawić zmiany w wyglądzie – chudnięcie, osłabienie, bladość. Takie objawy mogą oznaczać, że występuje narkomania.

Uważnie przyjrzeć się trzeba także otoczeniu dziecka, jego pokojowi. Jedna fifka w pokoju rzeczywiście może być pamiątką z Holandii, ale już kilka może oznaczać, że pojawiła się narkomania. Jeśli mamy przesłanki, że z naszym dzieckiem dzieje się coś złego, dozwolone jest naruszenie jego prywatności, chociażby po to, by się uspokoić. Znalezienie małych torebeczek czy wręcz proszku lub ziół niewiadomego pochodzenia zawsze powinno zaniepokoić i sugerować, że dziecku grozi narkomania.

4. Testy na obecność narkotyków

Oczywiście, nie ma zmian w wyglądzie czy zachowaniu, które na 100% mogłyby wskazywać na uzależnienie. Bardzo przydatne mogą być testy na obecność narkotyków w moczu, a konkretnie ich metabolitów. Jednak przed nakazaniem zrobienia dziecku testu warto z nim porozmawiać. Uzmysłowić trzeba, że rodzic jest po jego stronie, że nie psuje mu przyjemności, tylko stara się o niego walczyć. Czasami bywa to trudne. Jednak niełatwo walczyć z chorobą dziecka bez jego współpracy. Nie wdawajmy się w dyskusje, czyja w tym wszystkim jest wina, tylko starajmy się pomóc.

Testy na obecność narkotyków można kupić praktycznie w każdej aptece. Problem jest taki, że konkretny test bada obecność w moczu tylko jednej grupy narkotyków, dlatego po objawach powinnyśmy najpierw się zastanowić, o co nasze dziecko konkretnie podejrzewamy.

Amfetaminę można wykryć do 2-3 dni od zażycia, jednak np. kokainę tylko do kilkunastu godzin. Marihuanę/THC przy długotrwałym i częstym paleniu można wykryć w moczu nawet do miesiąca. Badając mocz dziecka, trzeba przypilnować, żeby był to na pewno mocz naszego dziecka, bo dość powszechne jest podmienianie moczu od osoby, która jest „czysta”.

5. Jak rozmawiać z dziećmi o narkotykach

Nie udawajmy przed dziećmi, że narkotyków nie ma. Trzeba je raczej uczyć, jakie zło mogą wyrządzić w organizmie i w psychice, jak trudno wyjść z uzależnienia. Spróbować przekonać, że łatwiej nie zaczynać niż potem przestać brać. Uczyć, jak mówić „nie". Trzeba starać się być przyjacielem swojego dziecka i nie bagatelizować jego problemów.

Ważne jest także budowanie dobrej samooceny swojego dziecka, aby znało swoją wartość i nie uważało, że akceptację rówieśników trzeba zdobyć za wszelką cenę. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek objawy sugerujące, że narkomania pojawiła się pod naszym dachem, nie udawajmy, że nic się nie dzieje. Walczmy za wszelką cenę o nasze dziecko.

Nie zawsze łatwo rozpoznać fakt, że ktoś ma problem z narkotykami. Nie ma objawów, które jednoznacznie świadczą o tym, że występuje narkomania, ale są oznaki, które powinny skłonić do rozmowy, czy na pewno nic złego się nie dzieje. Lepiej zareagować na wyrost niż w ogóle. Narkotyki uzależniają i niszczą zdrowie. Mimo że są nielegalne, to dostęp do nich jest bardzo łatwy. Nikt nie powinien mówić, że w jego otoczeniu na pewno nie istnieje narkomania. Narkomania to choroba podstępna, która wykorzystuje ludzkie słabości. Miejmy oczy szeroko otwarte, by narkomania nie zakradła się także do naszego domu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Fazy uzależnienia od narkotyków
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze