Trwa ładowanie...

Oblicz wiek swojego serca. Póki nie jest za późno

 Katarzyna Prus
29.01.2023 12:26
Kalkulator wieku serca pozwoli oszacować ryzyko chorób układu krążenia
Kalkulator wieku serca pozwoli oszacować ryzyko chorób układu krążenia (Adobe Stock)

Czy serce może być od nas starsze? Okazuje się, że to możliwe, ale nie jest to dobra wiadomość. To znak, że czas zadbać o zdrowie. Wystarczy prosty test, by określić ryzyko chorób, które wiążą się z jego wiekiem i są śmiertelnie niebezpieczne.

spis treści

1. Zrób test i poznaj wiek swojego serca

Eksperci brytyjskiej publicznej służby zdrowia (NHS) udostępnili kalkulator, który w prosty sposób określi wiek serca (jest dostępny na stronie NHS UK. Oszacuje on też średnią długość życia oraz ryzyko śmiertelnie niebezpiecznych chorób, takich jak udar czy zawał.

Im starsze serce, tym większe ryzyko poważnych chorób, np. zawału
Im starsze serce, tym większe ryzyko poważnych chorób, np. zawału (Getty Images)
Zobacz film: "Głębokie zmarszczki na czole wskazują na problemy z sercem"

Aby skorzystać z kalkulatora nie potrzeba żadnych skomplikowanych informacji. Wystarczy podać wiek, wagę i wzrost. Jeśli jednak dodatkowo mamy aktualne dane o poziomie cholesterolu i ciśnieniu, wynik będzie bardziej dokładny.

Ten prosty test jest oparty na kalkulatorze ryzyka Joint British Societies, dzięki któremu można oszacować wiek serca danej osoby i ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Przeznaczony jest on dla osób w wieku 30-95 lat, ponieważ są one bardziej narażone na takie problemy zdrowotne.

Z kalkulatora nie powinny korzystać osoby, które już mają problemy z układem krążenia. Tacy pacjenci muszą postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

2. Tak postarzasz swoje serce

Na wiek i kondycję serca znaczący wpływ ma tryb życia, jaki prowadzimy. Eksperci z NHS wskazują na kilka głównych czynników, które mogą dodawać sercu lat.

Należą do nich:

  • palenie papierosów – nikotyna oraz tlenek węgla znajdujący się w dymie papierosowym obciążają serce i zwiększają ryzyko powstawania zakrzepów krwi,
  • waga – osoby zmagające się z dużą nadwagą lub otyłością są bardziej narażone na śmiertelnie groźne choroby, w tym choroby serca, udar, cukrzycę typu 2 i niektóre nowotwory; sprzyja to również nadciśnieniu i miażdżycy,
  • cholesterol – osoby z cholesterolem na poziomie 190 mg/dl i wyższym, są znacznie bardziej narażone na zawał i udar (cholesterol zapycha tętnice, co prowadzi do miażdżycy),
  • cukrzyca – wysoki poziom cukru ma szkodliwy wpływ na cały organizm, w tym serce; badania pokazują, że pacjenci z cukrzycą typu 2 są od dwóch do czterech razy bardziej narażeni na zawał lub udar,
  • ciśnienie krwi – nieleczone nadciśnienie (wiele osób nie bada się regularnie, więc nawet nie wie, że ma problem, zwłaszcza, że przez długi czas można nie mieć objawów) zwiększa ryzyko wystąpienia zawału i udaru.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze