Od 20 lat prowadzi badania nad długowiecznością. Zdradził, że zażywa jeden suplement
Lekarz i naukowiec, który bada procesy starzenia się organizmu, przyznaje, że najczęstsze pytanie, jakie pada w jego gabinecie, to pytanie o suplementy. Ekspert wyjaśnia, że istnieje jeden aminokwas, który jest kluczowy w kontekście zdrowego i długiego życia.
1. Tauryna. Klucz do długowieczności?
Dr Neil Paulvin to amerykański osteopata, lekarz zajmujący się medycyną funkcjonalną i integracyjną oraz medycyną sportową.
- Spędziłem 20 lat jako badacz długowieczności oraz lekarz medycyny regeneracyjnej. Jednym z najczęstszych pytań, jakie otrzymuję, jest to, jakiego rodzaju suplementy biorę, aby spowolnić proces starzenia – przyznaje na łamach cnbc.com.
Wyjaśnia wówczas, że zażywa taurynę, która "odgrywa istotną rolę w układzie trawiennym, sercowo-naczyniowym, szkieletowym, mięśniowym i nerwowym". Dr Paulvin wyznaje, że dzięki temu zauważył, że ma więcej energii, jego organizm jest podczas ćwiczeń bardziej wydajny, a także szybciej się regeneruje.
2. Kluczowa dla serca i mózgu
Tauryna to rodzaj aminokwasu, który naturalnie występuje w mięśniach szkieletowych, mózgu, sercu czy siatkówce. Nasz organizm zdolny jest do produkcji tauryny, ale w ilościach niewystarczających na pokrycie dziennego zapotrzebowania, dlatego należy dostarczać ją z zewnątrz.
Niedobór tauryny może bowiem prowadzić m.in. do:
- kardiomiopatii,
- niewydolności serca.
- zaburzenia funkcjonowania nerek,
- uszkodzenia oka, w tym siatkówki.
Tauryna obecna jest wątróbce i mięsie z indyka, rybach i owocach morza, gryce czy nasionach roślin strączkowych. Można również suplementować taurynę, co ciekawe, jest też składnikiem energy drinków.
Dr Paulvin zwraca uwagę, że ma ona właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, wspiera kondycję naczyń krwionośnych oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi. Dzięki tym właściwościom zmniejsza ryzyko miażdżycy, nadciśnienia i zawału serca.
Jest kluczowa w zatrzymywaniu procesów starzenia organizmu. Jak podkreśla lekarz, pobudza mitochondria, których dysfunkcja pojawiająca się z wiekiem prowadzi do uczucia zmęczenia czy chorób typowych dla wieku senioralnego. Tauryna może także stymulować produkcję komórek macierzystych, zwłaszcza w układzie nerwowym, i dzięki temu chronić mózg przed starzeniem się.
Dr Paulvin podkreśla, że ten niezwykły aminokwas może również zapobiegać uszkodzeniom DNA, które nasilają się wraz z wiekiem. W ten sposób u ludzi starszych rośnie ryzyko wielu chorób, w tym nowotworów.
- Osobiście biorę około 2000 miligramów dziennie, ale osobom, które dopiero zaczynają przygodę z tauryną, polecam zacząć od niższej dawki – około 500 do 1000 miligramów – a następnie stopniowo ją zwiększać – radzi lekarz.
Przypomina też, by przed wdrożeniem suplementacji skonsultować się ze swoim lekarzem, a także nie zapominać, że zażywanie tauryny nie zastąpi zdrowego trybu życia, w tym odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.