Trwa ładowanie...

Kardiolodzy mówią, ile godzin trzeba spać. Serce będzie bić jak dzwon

Avatar placeholder
20.09.2024 13:25
Odsypiasz w weekendy po tygodniu? Tak zadziała to na serce
Odsypiasz w weekendy po tygodniu? Tak zadziała to na serce (Getty Images)

Niedostateczna ilość snu to problem wielu z nas. Niedosypianie może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, otyłości i choroby tętnic wieńcowych. Często nadrabiamy deficyt snu w weekendy, ale czy taka nieregularność jest korzystna dla naszego serca? Naukowcy mają nowe wieści, które pomogą nam poprawić stan zdrowia tego organu.

spis treści

1. Weekendowe odsypianie pomoże chronić serce

Nowe badanie sugeruje, że nadrobienie snu w weekend może zmniejszyć ryzyko chorób serca o 20 proc. Do takiego wniosku naukowcy doszli po analizie danych 90 tys. osób z brytyjskiego Biobanku.

Odkryli, że serce osób, które miały najwięcej "snu kompensacyjnego", czyli nadrabiały utracony sen w ciągu tygodnia, było w lepszym stanie. Jednak eksperci ds. snu nadal zalecają utrzymanie stałych godzin zdrowego snu w tygodniu.

Zobacz film: "Krzysztof Zalewski o piosence dla zmarłej mamy. "Terapeuta uświadomił mi, że nigdy nie przeszedłem żałoby po mamie""

- Dla naszego snu, rytmu dobowego i ogólnego stanu zdrowia znacznie korzystniejsze jest spanie według stałego harmonogramu przez cały tydzień i konsekwentne zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu niż dni z niewystarczającą ilością snu, po których następuje weekend odsypiania - powiedziała w rozmowie z portalem Verywell dr Alicia Roth, specjalistka ds. snu w Centrum Zaburzeń Snu w Cleveland Clinic.

2. Nadrabianie snu może być zdrowe

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), jeden na trzech Amerykanów nie śpi wystarczająco długo. Deficyt snu powstaje, gdy śpimy w nocy mniej niż siedem godzin. Chociaż sen kompensacyjny nie jest idealnym rozwiązaniem, jego niedobór może być gorszy.

- Niewystarczająca ilość snu może zwiększać ryzyko rozwoju nadciśnienia, otyłości, arytmii i choroby tętnic wieńcowych. Wszystkie te czynniki mogą powodować długotrwałe szkody dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, jeśli nie zostaną leczone - podkreślił dr n. med. Jim Liu, kardiolog z The Ohio State University Wexner Medical Center.

Nic dziwnego, że w 2022 r. American Heart Association uznało sen za jeden z podstawowych elementów zdrowia serca, uznając go za równie ważny, jak dieta, ćwiczenia i unikanie palenia papierosów.

Sen jest bardzo ważny dla stanu zdrowia serca. Jednak odsypianie w weekend może skutkować społecznym "jet lagiem"
Sen jest bardzo ważny dla stanu zdrowia serca. Jednak odsypianie w weekend może skutkować społecznym "jet lagiem" (Getty Images)

3. Ile snu potrzebujesz dla zdrowego serca?

Odsypianie w weekendy może być kuszące, ale niesie pewne ryzyko. Może prowadzić do zjawiska zwanego "społecznym jet lagiem" i zaburzenia rytmu dobowego. To sprawi, że poczujemy się, jak po zmianie strefy czasowej, gdy nadejdzie pora wstania z łóżka w poniedziałkowy poranek.

Dlatego warto być konsekwentnym w kwestii snu i zamiast próbować nadrobić zaległości w weekendy, spać dłużej i lepiej w tygodniu. Oprócz długości i spójności snu, ważna jest również jego jakość.

- Dorośli powinni spać od siedmiu do dziewięciu godzin każdej nocy - mówi specjalista od intensywnej terapii płuc i snu, dr Raj Dasgupta, profesor nadzwyczajny w Keck School of Medicine Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles.

Priorytetem jest dobra higiena snu, w tym ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem i trzymanie się regularnego harmonogramu snu. Starajmy się kłaść spać i budzić się o tej samej porze każdego dnia oraz ograniczyć spożycie kofeiny i alkoholu, szczególnie tuż przed snem. Miejsce nocnego odpoczynku powinno być przewietrzone, ciemne i ciche.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze