Trwa ładowanie...

Onycholiza paznokci - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

 Paula Jakubasik
11.08.2022 13:02
Onycholiza to widoczne odwarstwienie się paznokcia od łożyska.
Onycholiza to widoczne odwarstwienie się paznokcia od łożyska. (adobestock)

Onycholiza to odklejenie się płytki paznokcia od łożyska, co grozi wystąpieniem stanu zapalnego i zakażenia. Schorzenie to częściej rozpoznawane jest wśród kobiet, może być wynikiem zbyt mocnego piłowania paznokci, ale również chorób tarczycy, cukrzycy, urazu mechanicznego lub ciasnych butów. Jak rozpoznać i leczyć onycholizę?

spis treści

1. Co to jest onycholiza?

Onycholiza to odwarstwienie się płytki paznokcia od łożyska, co może być niebezpieczne do zdrowia. Oddzielenie paznokcia zwiększa ryzyko wniknięcia drobnoustrojów chorobotwórczych, powstania stanu zapalnego i zakażenia.

Onycholiza może wystąpić zarówno na paznokciach dłoni, jak i stóp. Częściej obserwowana jest u kobiet, może być na przykład skutkiem zbyt mocnego piłowania płytki przed nakładaniem manicure.

2. Rodzaje onycholizy

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Wyodrębniono trzy główne rodzaje onycholizy:

  • onycholiza pierwotna - wywołana stosowanymi kosmetykami, na przykład odżywkami na bazie formaldehydu, preparatami do manicure hybrydowego, żelowego lub akrylowego,
  • onycholiza polekowa - pojawia się u osób, które stosowały antybiotyk z grupy tetracyklin, leki na trądzik lub łuszczycę,
  • onycholiza wtórna - współwystępuje z chorobami tarczycy lub cukrzycą.

3. Przyczyny onycholizy

Udowodniono, że onycholiza może być spowodowana przez choroby ogólnoustrojowe lub schorzenia skórne, takie jak:

Odwarstwienie się płytki paznokcia może być też wynikiem uszkodzenia mechanicznego lub źle dopasowanego obuwia, wywołującego nacisk na paznokcie.

Onycholiza u kobiet najczęściej jest skutkiem zbyt mocnego piłowania paznokci podczas wykonywania manicure. Wśród przyczyn odklejenia się płytki paznokcia wymienia się również predyspozycje genetyczne, ciążę, grzybicę paznokci, częste chodzenie w butach na wysokim obcasie, deformację paznokci lub niewłaściwie wykonywany manicure.

Do powstania onycholizy mogą przyczyniać się również preparaty, zawierające formaldehyd, toluen, DBP, nitrocelulozę lub kamforę, infekcje płytki paznokcia, a także stosowane leki (antybiotyki, chemioterpia).

4. Objawy onycholizy

Onycholiza jest dość łatwa do rozpoznania, ponieważ powoduje widoczną zmianę w wyglądzie paznokcia. Pojawia się wówczas charakterystyczne białawe zabarwienia od krawędzi lub boków, które przesuwa się do 1/3 płytki.

W nowopowstałej przestrzeni mogą gromadzić się zanieczyszczenia, co może wpłynąć na zabarwienie paznokcia (może stać się szarawy, żółtawy, brązowy, a nawet czarny). Naturalne jest też wystąpienie nieprzyjemnego zapachu, a nawet dolegliwości bólowych podczas dotyku.

5. Leczenie onycholizy

Postępowanie w przypadku onycholizy opiera się na obcięciu paznokcia, aż do miejsca, w którym jest prawidłowo przyklejony do łożyska. Następnie przestrzeń po zabiegu jest oczyszczana, a lekarz informuje, w jaki sposób można wspomóc regenerację paznokcia.

Jeżeli doszło do zakażenia, niekiedy konieczne jest usunięcia całego paznokcia oraz zastosowanie leków przeciwgrzybiczych. Czas odrastania zdrowej płytki jest kwestią indywidualną, warto jednak w tym czasie stosować olejki przeciwbakteryjne i regenerujące (np. herbaciany, rycynowy).

Niezwykle ważne jest również wyeliminowanie czynników, które mogłyby spowodować nawrót onycholizy, jak zbyt ciasne buty, odżywki do paznokci ze złym składem czy wykonywanie manicure. Zaleca się utrzymywanie krótkich paznokci oraz dbanie o higienę i pielęgnację paznokci.

6. Profilaktyka onycholizy

Onycholiza jest wyleczalna, ale może nawracać, z tego względu niezwykle ważne jest zapobieganie chorobom paznokci. Warto zakładać rękawiczki, by nie narażać dłoni na długotrwały kontakt z wodą oraz detergentami.

Niewskazane jest stosowanie preparatów do paznokci, zawierających formaldehyd, nitrocelulozę lub kamforę, toluen lub DBP. Paznokcie najlepiej obcinać na krótko i wzmacniać je za pomocą olejków lub serum o naturalnym składzie na bazie skrzypu polnego, pokrzywy lub ekstraktów drożdżowych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze