Operacja zaćmy - wskazania, zalecenia, przyczyny i objawy zaćmy, soczewki wewnątrzgałkowe

Operacja zaćmy

Chirurg w prawej dłoni trzyma urządzenie rozdrabniające soczewkę przy użyciu ultradźwięków.

Zaćma to choroba, której istotą jest zmętnienie naturalnie przezroczystej soczewki. która skupia światło na siatkówce i zmiany na niej zaburzają proces widzenia. Zaćma rozwija się stopniowo wraz z wiekiem, ale może pojawić się także nagle. Najczęściej rozwija się w obu oczach, ale nie jest to regułą. Choroba obecna jest u 60% osób po 60. roku życia. Niekiedy potrzebna jest operacja zaćmy.

Operacja zaćmy - przyczyny i objawy schorzenia

Nie jest znana przyczyna pojawienia się katarakty, jednak najczęstszym jej powodem jest zmiana w strukturze białka w soczewce, co powoduje jej zamglenie. Rzadko kiedy zaćma jest wrodzona. Rozwija się nagle w wyniku:

Zobacz film: "Skąd się bierze ból pooperacyjny?"

Rozwój katarakty jest często przyrównywany do patrzenia przez brudną szybę. Zaćma może powodować:

 • zamazane widzenie;
 • problemy z odbiciem światła;
 • nieostre widzenie barw;
 • pogłębienie krótkowzroczności;
 • czasem podwójne widzenie.

Początkowo może pomóc zmiana okularów na mocniejsze, jednak wraz z rozwojem zaćmy to nie wystarcza. Okulista wykrywa zaćmę, gdy dostrzega zmętnienie soczewki w czasie badania oka. Wykonując różne testy, lekarz może określić poziom zaawansowania choroby, badając:

 • ostrość widzenia;
 • wrażliwość na światło;
 • widzenie barw;
 • poszczególne elementy oka.

Okulista wyklucza ponadto, czy problemy z widzeniem nie są powodowane przez inne choroby. Wiele osób nie zauważa, że ma problemy ze wzrokiem, dopóki choroba nie osiągnie zaawansowanego stanu. Rozwój choroby jest nieunikniony. Czasami jednak nie rozwija się do tego stopnia, aby powodować problemy z widzeniem i nie wymaga leczenia. Dlatego też podjęcie decyzji o operacji oczu jest kwestią indywidualną.

Okulista może zwrócić uwagę, że dana osoba ma początki zaćmy, mimo że nie odczuwa żadnych dolegliwości. Lekarz może określić przybliżony czas, w którym pojawią się symptomy choroby. Zamglenie soczewki raczej nie zdarza się przed 40. rokiem życia, jednakże zdecydowana większość ludzi nie będzie odczuwać żadnych symptomów choroby przez wiele lat, dopóki nie pojawią się zaburzenia widzenia. Zaćma może byż kontrolowana i obserwowana bez leczenia przez wiele lat.

Operacja zaćmy - wskazania i przebieg zabiegu

Operację zaćmy zaleca się osobom, które utraciły wzrok i mają objawy choroby. Jeśli pacjent ma inne schorzenia, które zaburzają wzrok, okulista może odradzać zabieg. Czasami w wyniku urazu lub innych operacji oka katarakta powoduje trudności z dostrzeżeniem siatkówki. Pomimo tego operacja może być zalecona, by prowadzić dalsze leczenie. Operacja na zaćmę trwa zwykle nie więcej niż 30 minut, podczas jej wykonywania podaje się środki uspokajające, które nie mają negatywnego wpływu na serce czy płuca.

Są trzy podstawowe techniki operacji zaćmy.

 • Fakoemulsyfikacja – to najpopularniejszametoda usuwania zaćmy. W okolicy rogówki wykonywane są małe nacięcia za pomocą mikroskopu operacyjnego. Do oka wprowadza się sondę USG, która wykorzystuje drgania ultradźwiękowe w celu rozpuszczenia zamglenia. Gdy zaćma jest usunięta, wstawia się sztuczną soczewkę.
 • Zewnątrztorebkowa operacja zaćmy – tę metodę stosuje się najczęściej w zaawansowanych przypadkach zaćmy. Wykonywane jest większe nacięcie, by zmiana mogła być usunięta w jednym kawałku. Wstawiana jest następnie sztuczna soczewka. Zabieg wymaga założenia wielu szwów, by zamknąć największą ranę, a proces zdrowienia trwa długo. Zabieg wymaga środków znieczulających.
 • Wewnątrztorebkowa operacja zaćmy – nacięcie jest tutaj znacznie większe niż w poprzedniej metodzie, usuwa się całą soczewkę i elementy ją otaczające. Soczewka musi być umieszczona w innym miejscu, naprzeciwko tęczówki. W trakcie operacji usuwania zaćmy w miejsce naturalnej soczewki umieszcza się sztuczną. Soczewki te zazwyczaj są wstawiane na stałe, nie wymagają konserwacji lub obsługi i nie są odczuwane przez pacjenta, nie zauważają ich też inne osoby. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a u dzieci i osób umysłowo chorych bądź niewspółpracujących w znieczuleniu ogólnym. W trakcie operacji w pomieszczeniu znajduje się wiele osób z personelu medycznego. Jeśli operacja nie powoduje silnego bólu, stosuje się niewielkie ilości leków uśmierzających ból. Zabieg trwa średnio 20 minut. Po operacji usunięcia zaćmy pacjent przenoszony jest do pokoju.

Operacja zaćmy - rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych

Istnieje wiele rodzajów wewnątrzgałkowych soczewek dostępnych do implantacji, w tym:

 • soczewki stałoogniskowe – są obecnie najpopularniejsze; mają taką samą siłę na całej powierzchni i zapewniają wysokiej jakości widzenie; nie leczą astygmatyzmu i wymagają noszenia okularów do patrzenia z bliska;
 • toryczne soczewki wewnątrzgałkowe – w określonym miejscu mają zwiększoną moc, mogą korygować astygmatyzm i widzenie z daleka; wymagają jednak okularów do patrzenia z bliska;
 • wieloogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe – to najbardziej zaawansowane technologicznie soczewki; w różnych rejonach mają one różną moc, co pozwala widzieć dobrze w różnych odległościach; nie są jednak przeznaczone dla wszystkich; nie korygują też astygmatyzmu, a niektórzy pacjenci muszą i tak korzystać z okularów.

Operacja zaćmy - zalecenia przed operacją i po niej

Dzień przed operacją usuwania zaćmy lekarz omawia z pacjentem zabieg. Prowadzony jest także dokładny wywiad na temat chorób pacjenta. Ustalane jest, jaka soczewka będzie wszczepiona. Nie należy jeść ani pić po północy, dzień przed operacją. Pacjent musi także zapewnić sobie transport do domu. Operacje przeprowadzane są w specjalnych ośrodkach lub szpitalach. Pacjent powinien stawić się kilka godzin przed planowanym zabiegiem, by ustalić z anestezjologiem sposób znieczulenia (rzadko usypia się pacjenta).

Po operacji zaćmy konieczne są wizyty kontrolne i korzystanie przez kilka tygodni z wcześniej przepisanych kropli do oczu, które chronią przed infekcją i stanem zapalnym. W ciągu kilku dni większość pacjentów zauważa poprawę widzenia i może wrócić do pracy. Gdy wzrok się ustabilizuje, lekarz dobierze odpowiednie okulary. Rzadko zdarzają się komplikacje po operacji zaćmy, ale mogą one obejmować stan zapalny, zmiany ciśnienia w gałce ocznej, infekcje, puchnięcie siatkówki, jej oderwanie. Czasami sztuczna soczewka musi być osadzona w innym miejscu, przemieszcza się lub nie funkcjonuje prawidłowo – musi być wtedy wymieniona. Czasami po latach od operacji dochodzi do wtórnej zaćmy. Wtedy za pomocą lasera tworzy się otwór w miejscu zaćmienia. Zabieg trwa kilka minut, a poprawa widzenia następuje od razu.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Niżankowska M. H. Okulistyka - podstawy kliniczne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 83-200-3224-6
 • Kański J.J. Diagnostyka kliniczna w okulistyce, Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60290-84-2
 • Kański J.J., Nischal K. Okulistyka. Objawy i różnicowanie, Urban & Partner, Wrocław 2000, ISBN 83-87944-60-2

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (14)
~Kosma
~Kosma 3 miesiące temu

ja wlasnie z moja mamą czekamy na zabieg w Lexum na zaćmę. za dwa tygodnie będzie już po wszystkim. ale mam nadzieję ze wszystko się uda - zapowiada się pełen profesjonalizm z ich strony. no i to wszystko dwa dni będzie trwać wiec jak na wyjazd za granicę wygląda super!

Odpowiedz
RadekC
RadekC 6 miesięcy temu

W Czechach też w Lexum operują. Tam miała mama operację. Ogólnie okej, bo czekała 2-3 tygodnie i już była operacja. Z Krakowa jechaliśmy, koszta jakie ponieslismy to ok 500 za soczewke, tak wszystko nfz pokrywa, wszystkie koszta operacyjne, przejazdu itd. to tzw. leczenie transgraniczne.

Odpowiedz
~www.oftex-opole.pl
~www.oftex-opole.pl 6 miesięcy temu

Polecam Klinikę Oftex w Czechach, specjalizującą się w usuwaniu zaćmy w ramach dyrektywy transgranicznej. Na zabieg nie oczekuje się w kolejkach, a operacja zaćmy refundowana jest przez NFZ.

Odpowiedz
~Gloriaaa
~Gloriaaa 11 miesięcy temu

Wiadomo, że cena jest ważna, bo najczęściej ludzie starsi nie mogą sobie pozwolić na zabiegi w luksusowych klinikach prywatnych. Warto jednak zerknąć na prywatne kliniki w PL bo znaczna część z nich ma zakontraktowane również zabiegi w ramach NFZ

Odpowiedz
~filemonica
~filemonica 11 miesięcy temu

a po co od razu jeździć za granicę na leczenie zaćmy, ja leczyłam zaćmę w klinice Spektrum we Wrocławiu, nie czekałam długo na zabieg, zakwalifikowali mnie praktycznie w dniu konsultacji, bardzo szybko i sprawnie trafiłam na zabieg, po którym nie było żadnych komplikacji. Więc warto szukać rozwiązań w kraju a nie do razu jechać za granicę bo cena jest najważniejsza.

Odpowiedz
~YankeeCandle
~YankeeCandle 11 miesięcy temu

Moja mama wybiera się właśnie na operację na zaćmę . Tutaj w Pl na ten zabieg na NFZ wyznaczon jje ermin dopiero za 3 lata . więc zdecydowała się bez wahania na zabieg w ramach dyrektywy transgranicznej w klinice Lexum w Ostravie . przeszła uz badania kwalifikacyjne w optegrze w krakowie . I stamtąd pojedziemy na operacje . Po zabiegu równiez będzie miała zapewniona pełną opiekę medyczną .

Odpowiedz
~Klinika Okulistyczna VISUS
~Klinika Okulistyczna VISUS ponad rok temu

Klinika Okulistyczna VISUS w Nachodzie oferuje zabiegi usunięcia zaćmy w dogodnych terminach. Dzięki wysokiej jakości soczewek oraz wysokiej klasy specjalistom poprawi się Państwa jakość widzenia. Istnieje możliwość częściowego zwrotu kosztów przez NFZ. Jedynym wymaganym dokumentem jest skierowanie na zabieg od polskiego lekarza. Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu : 732-906-067 oraz 732-707-300. Zapraszamy

Odpowiedz
~Elżbieta
~Elżbieta ponad rok temu

Zabieg usunięcia zaćmy we Wrocławiu, Krakowie i innych większych miastach wykonuje Medipe Clinic. Zabieg jest częściowo refundowany przez NFZ, w pełni zajmują się organizacją wyjazdu do kliniki w Czechach. Na zabieg czekałam tylko 2 tygodnie - a nie 3 lata!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Operacja zaćmy - wskazania, zalecenia, przyczyny i objawy zaćmy, soczewki wewnątrzgałkowe
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Operacja zaćmy - wskazania, zalecenia, przyczyny i objawy zaćmy, soczewki wewnątrzgałkowe
Zaćma - klasyfikacja, wrodzona, nabyta, a cukrzyca, toksyczna, leczenie

Zaćma wtórna

Zaćma wtórna

, które zaburza prawidłowe widzenie i musi być leczone. Przyczyny zaćmy wtórnej Zmiany w gałce ocznej po udanej operacji usunięcia zaćmy zwykle (...) oraz guzów wewnątrzgałkowych....

Zaćma - klasyfikacja, wrodzona, nabyta, a cukrzyca, toksyczna, leczenie

Szansa dla pacjentów z zaćmą - MZ przygotowuje nową ustawę

Szansa dla pacjentów z zaćmą - MZ przygotowuje nową ustawę

? Jak wyjaśnia specjalista okulistyki, dr hab. Bartłomiej Kałużny, niemal każda operacja zaćmy kończy się wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej (...) , z czego u 1/3 problem...

Zaćma - klasyfikacja, wrodzona, nabyta, a cukrzyca, toksyczna, leczenie

Operacja małego cięcia (WIDEO)

Operacja małego cięcia (WIDEO) Odtwórz wideo

Leczenie operacyjne jest obecnie jedyną metodą leczenia zaćmy. Kiedy tylko objawy zaćmy zaczynają negatywnie odbijać się na życiu chorego, należy (...) zdecydować się na leczenie. Nieprawdą jest, że...

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Niebezpieczeństwa operacji zaćmy (WIDEO)

Niebezpieczeństwa operacji zaćmy (WIDEO) Odtwórz wideo

Operacje zaćmy przeprowadzane obecnie są operacjami małego cięcia, wykorzystującymi jedno niewielkie nacięcie do usunięcia starej i wprowadzenia (...) . W przypadku operacji zaćmy...

Zaćma - klasyfikacja, wrodzona, nabyta, a cukrzyca, toksyczna, leczenie

Przyczyny zaćmy (WIDEO)

Przyczyny zaćmy (WIDEO) Odtwórz wideo

Przyczyny zaćmy Zaćma, inaczej katarakta, to choroba oczu, która polega na zmętnieniu soczewki, co sprawia, że traci ona przejrzystość. Występują dwa (...) . Zaćma może być również związana z występowaniem...

Zabiegi

Aspiracja zaćmy

, czyli bez konieczności pozostawania dłużej w szpitalu. Przyczyny zaćmy Zaćma to zmętnienie soczewki naturalnie przezroczystej, prowadzące do zaburzeń (...) , czyli operacja zaćmy,...

Przesiewowe badania wzroku u dzieci

Zaćma wrodzona

, tj. zabieg usunięcia zaćmy wraz z wszczepieniem soczewki wewnątrzgałkowej (IOL). Jest to nadal zabieg kontrowersyjny u noworodków, gdyż wiąże (...) podczas ciąży np. z grupy kortykosteroidów, sulfonamidów...

Zaćma - klasyfikacja, wrodzona, nabyta, a cukrzyca, toksyczna, leczenie

Operacje zaćmy (WIDEO)

Operacje zaćmy (WIDEO) Odtwórz wideo

Zmętnienie lub zmiana koloru soczewki, która powoduje na pogorszenie ostrości widzenia określana jest mianem zaćmy. Objawami świadczącymi (...) , że zaburzenia widzenia są wynikiem zaćmy problem może...

Zaćma - klasyfikacja, wrodzona, nabyta, a cukrzyca, toksyczna, leczenie

Grupa wiekowa zaćmy (WIDEO)

Grupa wiekowa zaćmy (WIDEO) Odtwórz wideo

pacjentów przechodzących operację leczenia zaćmy. Operacja leczenia zaćmy to wszczepienie nowej soczewki. Przedtem należy usunąć starą, zmętniałą (...) jednak tylko...