Trwa ładowanie...

Opuchlizna - przyczyny powstawania, obrzęki nóg, zapobieganie i leczenie

Opuchnięte nogi mogą być objawem wielu chorób
Opuchnięte nogi mogą być objawem wielu chorób (123rf.com)

Opuchlizna może towarzyszyć różnym chorobom i schorzeniom, dlatego nigdy nie należy jej lekceważyć. Opuchlizna, którą nazywamy niejednokrotnie obrzękiem pojawia się wskutek nagromadzenia się płynów w jamach ciała oraz przestrzeni pozakomórkowej. Z opuchlizną nóg borykają się pacjenci prowadzący siedzący tryb życia, a także osoby, które przez wiele godzin pracują w pozycji stojącej.

spis treści

1. Przyczyny powstawania opuchlizny

Opuchlizna pojawia się wskutek nadmiernego gromadzenia się płynu w tkankach. Przyczyn jej powstania może być bardzo wiele.

W przypadku kobiet często jest nią duża ilość estrogenów, szczególnie przed okresem lub w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Opuchlizna powiek oraz policzków to często wynik nadczynności tarczycy.

Zobacz film: "Produkty, które czyszczą tętnice ze złogów cholesterolu"

Nieodpowiednie nawyki żywieniowe, zwłaszcza za duża ilość soli w diecie, mogą wpływać na zatrzymywanie wody w organizmie. Konieczne jest także picie dużej ilości płynów i unikanie alkoholu dla utrzymania prawidłowej gospodarki wodnej organizmu.

Opuchlizna często jest wynikiem siedzącego trybu życia. Częste przebywanie przed telewizorem, pracowanie na komputerze, czy długotrwałe stanie mogą prowadzić do opuchnięcia kostek lub bólu łydek, co jest spowodowane problemami z krążeniem.

Obrzęk to także częsty objaw chorób serca. Z powodu zatrzymania wody w organizmie wzrasta ciśnienie żylne, co powoduje kłopoty z krążeniem. W niektórych sytuacjach obrzęki mogą być reakcją organizmu na przyjmowanie niektórych leków, głównie hormonalnych oraz przeciwzapalnych.

Kolejną przyczyną opuchlizny jest choroba nerek. U osób dotkniętych tych schorzeniem możemy dostrzeć worki pod oczami, a także obrzęki nóg. W przebiegu kłębuszkowego zapalenia nerek może wystąpić opuchlizna obejmująca całą twarz.

2. Czym spowodowana jest opuchlizna nóg?

Opuchlizna nóg często jest wynikiem wielogodzinnej pracy przy biurku. Z podobnym problemem borykają się również osoby wykonujące pracę na stojąco.

Jeśli jednak pomimo odpowiedniego obuwia i częstych zmian pozycji, problem obrzęków kończyn dolnych się powtarza, być może cierpisz na choroby, z których część może być bardzo groźna dla zdrowia, a nawet życia.

Przyczyną opuchlizny nóg mogą być choroby serca i układu krążenia.

Niektóre schorzenia układu moczowego również mogą dać objawy w postaci opuchlizny nóg. Podobne symptomy pojawiają się również w przypadku chorób nerek.

Spuchnięte nogi mogą być również w rzadkich przypadkach spowodowane niedożywieniem.

Warto wiedzieć, że nadmiar soli w diecie może sprzyjać zwiększaniu tendencji do magazynowania wody w organizmie. Wówczas też nogi mogą puchnąć. Woda z krwi przesiąka do tkanek. Problemem jest to, że często nieświadomie spożywamy bardzo duże ilości soli, która jest dodawana do półproduktów i gotowych dań.

3. Opuchlizna nóg w zakrzepicy i zapaleniu żył

Zakrzepica żył daje objawy, które nie są charakterystyczne. Dlatego bywa, że pacjent, a nawet lekarz, nie dostrzegają w porę symptomów. To sprawia, że jest tym bardziej niebezpieczna i bywa, że zbiera śmiertelne żniwo.

Najpierw chorzy narzekają na skurcz mięśni, który nie chce ustąpić. Bywa jednak lekceważony, gdyż skurcze nie są postrzegane jako coś groźnego.

Następnie poniżej linii zakrzepu pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, a czasem uczucie gorąca. Zazwyczaj opuchlizna pojawia się w okolicy kostki, ale może dotyczyć również innej części nogi. Co charakterystyczne, obrzęk dotyczy jednej nogi. Może dojść również do podwyższenia temperatury całego ciała. Oderwane kawałki skrzepliny, wędrując po krwiobiegu mogą prowadzić nawet do zatoru tętnicy płucnej i w konsekwencji do zgonu.

Uważa się, że problem zwykle dotyczy osób po 40 r.ż. prowadzących siedzący tryb życia. Ryzyko może wzrastać z wiekiem oraz wskutek zażywania doustnej antykoncepcji. Niestety, choroba może dopaść również młode, zdrowe osoby. Świadczy o tym tragiczna i przedwczesna śmierć Kamili Skolimowskiej przed kilku laty.

U osób cierpiących na przewlekłą niewydolność żylną pojawiają się podobne dolegliwości. O chorobie mogą świadczyć bóle i uczucie ciężkości nóg, obrzęki, które mogą dotyczyć jednej lub obu kończyn, zmiany na skórze, owrzodzenia, brązowe zabarwienie, żylaki.

4. Zapobieganie

W zapobieganiu opuchliznom niezmiernie ważna jest odpowiednia dieta. Nasze codzienne posiłki powinny zawierać cenne minerały i witaminy (ważne by znajdowała się w nich odpowiednia ilość białka oraz potasu). Warto w tym celu sięgnąć po chude wyroby mięsne, zielone warzywa, twarożek.

Każdego dnia musimy również wypijać odpowiednią ilość wody - najlepiej 1.5 litra wody mineralnej o niskiej zawartości sodu. W codziennej diecie nie powinno również zabraknąć świeżych owoców będących źródłem potasu, który zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie.

Jeśli chcemy uniknąć obrzęków, powinnyśmy wyeliminować z naszej diety słone produkty, konserwy, dania typu fast food, chipsy, paluszki czy zupki błyskawiczne. W przypadku obrzęku nóg dobrym pomysłem jest ich wymoczenie w roztworze wody i soli kuchennej. W pracy lub podczas oglądania telewizji, warto siedzieć z nogami uniesionymi nieco wyżej.

Pomocna w walce z opuchlizną nóg może być również odpowiednia garderoba. Należy zmienić skarpetki i buty na luźniejsze, istnieją również specjalne wersje rajstop, których stosowanie może zapobiegać obrzękom.

Warto również pamiętać, że remedium na wiele dolegliwości stanowi aktywność fizyczna, choćby spacery. Regularne ćwiczenia wpływają pozytywnie na pracę układu krążenia i pobudzają przepływ krwi.

5. Leczenie opuchlizny

W leczeniu opuchlizny wykorzystuje się specjalne żele i maści, które uszczelniają naczynia i zapobiegają przedostaniu się wody na zewnątrz. Preparaty te pomogą zmniejszyć problem puchnięcia kończyn i poprawić komfort pacjenta.

Warto także zaopatrzyć się w odpowiednie rajstopy lub pończochy przeciwuciskowe. W uzasadnionych przypadkach można zażywać również leki moczopędne. Nie należy jednak decydować się na kurację bez konsultacji z lekarzem.

W przypadku, gdy wszystkie metody okazują się nieskuteczne, a opuchlizna nie zmniejsza się, należy bezzwłocznie udać się do lekarza rodzinnego. Może się bowiem okazać, że są one przyczyną poważniejszych schorzeń, które wymagają podjęcia natychmiastowego leczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze