Trwa ładowanie...

Opuchlizna nóg może być objawem choroby. Nie ignoruj

Obrzęki nóg to częsty problem. Dotyczy zarówno tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia, jak również osób będących cały dzień na nogach. Istnieje szereg schorzeń, które objawiają się opuchlizną.

Zobacz film: "Produkty, które czyszczą tętnice ze złogów cholesterolu"

1. Spuchnięte nogi - co mogą oznaczać?

Spędzasz cały dzień za biurkiem? Nic dziwnego, że nogi są spuchnięte. Z podobnym problemem borykają się również osoby wykonujące pracę na stojąco.

Jeśli jednak pomimo odpowiedniego obuwia i częstych zmian pozycji, problem obrzęków kończyn dolnych się powtarza, być może cierpisz na choroby, z których część może być bardzo groźna dla zdrowia, a nawet życia.

Przyczyną opuchlizny nóg mogą być choroby serca i układu krążenia**.

Niektóre schorzenia układu moczowego również mogą dać objawy w postaci opuchlizny nóg. Podobne symptomy pojawiają się również w przypadku chorób nerek.

Spuchnięte nogi mogą być również w rzadkich przypadkach spowodowane niedożywieniem.

Warto wiedzieć, że nadmiar soli w diecie może sprzyjać zwiększaniu tendencji do magazynowania wody w organizmie. Wówczas też nogi mogą puchnąć. Woda z krwi przesiąka do tkanek. Problemem jest to, że często nieświadomie spożywamy bardzo duże ilości soli, która jest dodawana do półproduktów i gotowych dań.

2. Obrzęki nóg w zakrzepicy i zapaleniu żył

Zakrzepica żył daje objawy, które nie są charakterystyczne. Dlatego bywa, że pacjent, a nawet lekarz, nie dostrzegają w porę symptomów. To sprawia, że jest tym bardziej niebezpieczna i bywa, że zbiera śmiertelne żniwo.

Najpierw chorzy narzekają na skurcz mięśni, który nie chce ustąpić. Bywa jednak lekceważony, gdyż skurcze nie są postrzegane jako coś groźnego.

Następnie poniżej linii zakrzepu pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, a czasem uczucie gorąca. Zazwyczaj opuchlizna pojawia się w okolicy kostki, ale może dotyczyć również innej części nogi. Co charakterystyczne, obrzęk dotyczy jednej nogi. Może dojść również do podwyższenia temperatury całego ciała. Oderwane kawałki skrzepliny, wędrując po krwiobiegu mogą prowadzić nawet do zatoru tętnicy płucnej i w konsekwencji do zgonu.

Uważa się, że problem zwykle dotyczy osób po 40 r.ż. prowadzących siedzący tryb życia. Ryzyko może wzrastać z wiekiem oraz wskutek zażywania doustnej antykoncepcji. Niestety, choroba może dopaść również młode zdrowe osoby. Świadczy o tym tragiczna i przedwczesna śmierć Kamili Skolimowskiej przed kilku laty.

U osób cierpiących na przewlekłą niewydolność żylną pojawiają się podobne dolegliwości. O chorobie mogą świadczyć bóle i uczucie ciężkości nóg, obrzęki, które mogą dotyczyć jednej lub obu kończyn, zmiany na skórze, owrzodzenia, brązowe zabarwienie, żylaki.

3. Domowe sposoby na spuchnięte nogi

Gdy wykluczymy poważne przyczyny puchnięcia kończyn, można próbować ulżyć sobie prostymi i dostępnymi sposobami.

W pracy lub podczas oglądania telewizji, warto siedzieć z nogami uniesionymi nieco wyżej. Lepiej też unikać krzyżowania nóg. Lekarze zalecają, aby nie spożywać zbyt wiele soli. W uzasadnionych przypadkach można zażywać również leki moczopędne. Nie należy jednak decydować się na kurację bez konsultacji z lekarzem.

Warto również pamiętać, że remedium na wiele dolegliwości stanowi aktywność fizyczna, choćby spacery. Pomocna w walce z obrzękami nóg może być również odpowiednia garderoba. Należy zmienić skarpetki i buty na luźniejsze, istnieją również specjalne wersje rajstop, których stosowanie może zapobiegać obrzękom. Farmaceuci polecają również specjalne preparaty, które mogą być zarówno doustne, jak i w postaci maści. Mogą zmniejszyć problem puchnięcia kończyn i poprawić komfort pacjenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.