Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Osłabienie organizmu – infekcje, nowotwory, neurologia, inne

Zdaje się, że osłabienie organizmu towarzyszy każdej chorobie. Dzięki objawom towarzyszącym łatwiej rozpoznać schorzenie. Należy na wstępie wyjaśnić, iż osłabienie to utrata sił, jednakże w rozumieniu potocznym określa się w ten sposób stan złego samopoczucia. Zwykle towarzyszą mu również bóle i zawroty głowy, apatia, senność, czy gorszy nastrój.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

spis treści

1. Osłabienie organizmu – infekcje

Wszystkie infekcje, w tym wirusowe i bakteryjne, a także pasożytnicze i grzybicze o przebiegu ostrym lub przewlekłym mogą powodować osłabienie organizmu.

Infekcje mogą zwiastować zarówno przeziębienie i grypę, jak i poważniejsze choroby, takie jak: HIV, zapalenie wątroby, a nawet mukowiscydoza.

Osłabienie organizmu może być powodowane zwykłą infekcją.
Osłabienie organizmu może być powodowane zwykłą infekcją.

2. Osłabienie organizmu – nowotwory

Osłabienie organizmu może być również objawem choroby nowotworowej. Wiąże się ono z subiektywną oceną własnego stanu zdrowia – osłabienia, a nawet wyczerpania. Poczucie to jest raczej powodowane stanem psychicznym niż fizycznym zmęczeniem. Rzutuje ono na zaburzenia w codziennym funkcjonowaniu jednostki.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do...

zobacz galerię

3. Osłabienie organizmu – neurologia

Choroba mięśni – miopatia – to przede wszystkim osłabienie organizmu, bowiem polega na problemach w regeneracji komórek. Zwłaszcza odczuwa się je w ramionach i udach. Osłabienie mięśni jest na tyle poważne, że jednostka nie może wykonywać prostych, codziennych czynności, na przykład czesania.

Inna choroba – polineurologia, a także dystrofia mięśniowa to z kolei osłabienie innych partii mięśniowych. Atakuje głównie ręce i łyski, również sprawia kłopoty z poruszaniem się, a zwłaszcza w pisaniu, trzymaniu przedmiotów, zapinaniu czy też otwieraniu drzwi kluczem.

Warto także wymienić osłabienie organizmu spowodowane dysfagią, która sprawia, że jednostka ma kłopoty z przełykaniem, w połączeniu z widzeniem podwójnym mogą zwiastować miastenię.

4. Osłabienie organizmu – inne

Znaczne osłabienie organizmu może też zwiastować niedokrwistość, czyli anemię. Jest to schorzenie, które polega na utrzymującym się nieprawidłowym poziomie hemoglobiny tudzież liczby krwinek czerwonych. Ich mniejsze stężenie niż przewiduje norma powoduje osłabienie organizmu, ale także uczucie przemęczenia, które jest permanentne.

Naturalne sposoby na walkę z anemią
Naturalne sposoby na walkę z anemią [7 zdjęć]

Zmęczenie, brak energii, wypadanie włosów, blada skóra – to najczęstsze objawy anemii. Niedokrwistość...

zobacz galerię

Innym powodem osłabienia organizmu są choroby na tle układu krążenia. Najszybciej odczuwalny, bo już w kilka minut, zwiastujący poważny uszczerbek na zdrowiu, czyni udar mózgu.

Schorzenie, jakim jest niedokrwienie tętnicze, również objawia się nagłym osłabieniem organizmu, ale także drętwieniem kończyn oraz ich bólem. Zawał serca skutkuje późniejszym osłabieniem organizmu, a wszystko przez to, że samo serce jest wówczas bardzo słabe.

Warto również wspomnieć, że kłopoty z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, mogą przyczyniać się do osłabienia organizmu. Dotyczy to zarówno osób z niedoczynnością, jak i z nadczynnością tego organu. Mogą także pojawić się problemy z koncentracją oraz pogorszyć procesy poznawcze.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza