Palisz papierosy? Jedz miód!

Chociaż powszechnie wiadomo, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu, nie każdego ten argument przekonuje do rzucenia nałogu. Zgubne skutki palenia można na szczęście złagodzić. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wolnych rodników w organizmie, zwiększyć poziom przeciwutleniaczy oraz zmniejszyć stres oksydacyjny, naukowcy doradzają palaczom spożywanie naturalnego miodu.

Miód zmniejsza stres oksydacyjny

W naszym organizmie znajdują się zarówno wolne rodniki, jak i przeciwutleniacze (antyoksydanty, które chronią przed szkodliwym wpływem wolnych rodników). Dobrze, kiedy zachowana jest między nimi równowaga, ponieważ nadmiar wolnych rodników może powodować np. chorobę Alzheimera, miażdżycę i nowotwory.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Normalnie wolne rodniki są wytwarzane przez organizm w niewielkich ilościach, ale tytoń przyspiesza ten proces. W papierosach znajdują się ponad 4 tys. szkodliwych substancji, które dynamizują proces starzenia komórek. Najnowsze badania wykazały, że przykre skutki palenia może zniwelować... miód!

Wyniki analiz opublikowano na łamach "Toxicological and Environmental Chemistry". Eksperyment przeprowadzono wśród palaczy, których podzielono na dwie grupy.

Pierwsza miała za zadanie spożywać codziennie 20 gramów miodu (organicznego tualang pochodzącego z lasów deszczowych w Malezji), natomiast druga grupa nie jadła miodu. Po trzech miesiącach obserwacji naukowcy odkryli, że wolontariusze z pierwszej grupy mieli znacznie niższy poziom wolnych rodników oraz wyższy poziom przeciwutleniaczy niż badani z drugiej grupy.

Analizy sugerują, że miód może ograniczyć toksyczne działanie dymu papierosowego. Przeciwutleniacze w nim zawarte znacząco zmniejszają stres oksydacyjny u palaczy. Jest to tzw. stres tlenowy – stan zaburzonej równowagi pomiędzy utleniaczami a przeciwutleniaczami. Większa aktywność procesów utleniania u palaczy (zarówno czynnych, jak i biernych) prowadzi do uszkodzenia funkcji oraz struktury komórek, co może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Palenie papierosów może prowadzić do chorób niedokrwiennych serca, udaru mózgu, zawału oraz chorób układu krążenia.

Oczywiście spożywanie miodu, nawet w dużych ilościach, nie ochroni nas w całości przed szkodliwymi skutkami palenia.

Komentarze (9)
~kasia
~kasia ponad rok temu

Najlepiej zdrowo się odżywiać, to oczywiście wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem.Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg!. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gberes). Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzależnienie od papierosów
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Uzależnienie od papierosów
Uzależnienie od papierosów

Sposoby na rzucenie palenia

Sposoby na rzucenie palenia

Polacy uzależnieni od nikotyny Jak podaje Eurobarometr (sondaże na zlecenie Parlamentu Europejskiego), 26 proc. Polaków pali papierosy (...) papierosów umiera na świecie ok. 6 mln ludzi, z czego 600...

Uzależnienie od papierosów

Co jeść po rzuceniu palenia?

Co jeść po rzuceniu palenia?

przekąsek. Brak papierosa rekompensuj sobie uprawianiem sportu. W czasie wysiłku zapomnisz o paleniu i poprawisz swoją kondycję.

Uzależnienie od papierosów

Założenia kampanii antynikotynowej (WIDEO)

Założenia kampanii antynikotynowej (WIDEO) Odtwórz wideo

W obecnych czasach na świecie powstaje coraz więcej organizacji promujących zdrowie. Głównym celem takiej organizacji jest zachęcenie obywateli do podejmowania środków zapobiegawczych w celu uniknięcia wystąpienia bądź nasilenia danej choroby. Co więcej,...

Uzależnienie od papierosów

Młoda palaczka

Młoda palaczka

Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach europejskich.

Uzależnienie od papierosów

Rzucenie nałogu palenia

Rzucenie nałogu palenia

Zerwanie z uzależnieniem nikotynowym Zerwanie z nałogiem nie jest proste, ale siła woli i wytrwałość, a także specjalne środki wspomagające, z pewnością sprawią, że proces rzucania palenia zakończy się powodzeniem.

Uzależnienie od papierosów

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO)

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO) Odtwórz wideo

więc jest uświadamianie młodym ludziom, jakie skutki niesie za sobą palenie papierosów. Osoby, które już się uzależniły, najprawdopodobniej wiedzę (...) o szkodliwości papierosów odrzucą, ewentualnie...