Trwa ładowanie...

Paznokcie mogą zdradzić raka. Nie lekceważ charakterystycznego objawu

Avatar placeholder
03.02.2024 19:02
Wygląd paznokci może zwiastować raka
Wygląd paznokci może zwiastować raka (Getty Images)

Czy wiesz, że regularne monitorowanie wyglądu swoich paznokci może uratować życie? Dr Karan Raj podzielił się na Tik-Toku informacją o zmianach w estetyce paznokcia, które powinny nas zaalarmować.

spis treści

1. Białe plamki

Dr Raj podkreśla, że pojawienie się małych, białych kropek na paznokciach zwykle nie jest powodem do niepokoju. Zaleca jednak wizytę u lekarza, jeśli kropek pojawia się coraz więcej lub stają się coraz większe. Należy zwracać uwagę na ich częstość i rozmiar.

Białe plamki na paznokciu mają swoją profesjonalną nazwę. To leukonychia, w terminologii medycznej określana jako bielactwo paznokci, w języku potocznym nazywana często "kwitnieniem paznokci". Może być objawem:

  • niedoboru wapnia lub cynku,
  • grzybicy lub łuszczycy,
  • zatruciem metalami ciężkimi,
  • chorobami ogólnoustrojowymi.
  • urazu paznokcia (może to być uraz błahy, np. spowodowany częstym stukaniem paznokcia o blat stołu),
  • reakcji alergicznej (np. na lakier do paznokci).

2. Ciemne smugi – ważny sygnał

Zobacz film: "Zniszczone po hybrydzie paznokcie? Pomoże domowa odżywka"

Znacznie większym powodem do niepokoju jest pojawienie się ciemnych smug na paznokciach, szczególnie jeśli utrzymują się one długo i nie są wynikiem urazu.

Dr Raj ostrzega, że takie objawy mogą być objawem czerniaka podpaznokciowego, rzadkiego, ale poważnego rodzaju raka skóry. Zmiany koloru wokół paznokcia, siniaki, które nie goją się, oraz oddzielanie się paznokci od łożyska, to dodatkowe symptomy, które wymagają konsultacji lekarskiej.

3. Drobne wgniecenia

Kolejnym objawem, na który warto zwrócić uwagę, są drobne wgniecenia na paznokciach. Dr Raj tłumaczy, że mogą one być spowodowane chorobami skóry, takimi jak łuszczyca, zapalenie stawów czy egzema.

4. Zmiana koloru paznokci

Ogólny kolor paznokci również może dostarczać istotnych informacji o naszym stanie zdrowia. Zmiany w barwie paznokci – zarówno zbyt jasne, jak i zbyt ciemne odcienie – mogą wskazywać na różne problemy zdrowotne i powinny skłonić do wizyty u lekarza.

5. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Palce pałeczkowate

Zawsze warto zwrócić uwagę na zmianę wyglądu paznokci, która połączona jest ze zmianą wyglądu palców. Mowa o wykształceniu się tzw. palców pałeczkowatych (końce palców ulegają poszerzeniu, a paznokcie deformują się, stając się uniesione i wypukłe). Mimo wizualnych zmian, pacjenci nie odczuwają dolegliwości bólowych w obrębie zmienionych chorobowo palców.

Chociaż dokładny mechanizm powstawania palców pałeczkowatych nie został do tej pory jednoznacznie wyjaśniony, objaw ten często towarzyszy schorzeniom prowadzącym do długotrwałego niedotlenienia organizmu. Są to między innymi:

  • choroby płuc: nowotwory pierwotne i przerzutowe (rak płuca), przewlekłe choroby zapalne płuc (POChP, mukowiscydoza, gruźlica płuc),
  • choroby układu krążenia (prowadzące do niedotlenienia peryferyjnych części ciała),
  • choroby układu pokarmowego: nieswoiste choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), choroby wątroby,
  • choroby endokrynologiczne i reumatyczne: np. nadczynność przytarczyc, akromegalia, łuszczycowe zapalenie stawów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze