Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Tomasz Nęcki

PH-metria - wskazania, przygotowania, przebieg

Avatar placeholder
07.07.2021 18:58
PH-metria - wskazania, przygotowania, przebieg
PH-metria - wskazania, przygotowania, przebieg

PH-metria przełyku to badanie służące do oceny zmian pH w przełyku. Dzięki temu badaniu można stwierdzić, co wywołuje objawy choroby refluksowej przełyku, czyli zarzucanie treści żołądkowej do przełyku. Dzięki pH-metrii przełyku możliwa jest ocena tego, ile kwasu z żołądka przedostaje się do przełyku i jak długo tam pozostaje. Badanie pH-metrii przełyku pomaga też poprawnie zdiagnozować refluks żołądkowo-przełykowy i ocenić jakie jest jego zaawansowanie. W przypadku stwierdzenia choroby refluksowej, badanie to służy jako narzędzie oceny skuteczności leczenia.

spis treści

1. PH-metria - wskazania

PH-metria występuje w dwóch postaciach: badanie krótkoterminowe lub 24-godzinne.

Badanie pH-metrii przełyku wykonuje się w przypadku:

Zobacz film: "Jak pozbyć się zgagi w ciąży?"
  • podejrzenia choroby refluksowej, oceny jej zaawansowania oraz skuteczności leczenia;
  • dolegliwości zamostkowych;
  • podejrzenia choroby refluksowej u dzieci, maskowanej infekcjami gardła i oskrzeli;
  • przed leczeniem chirurgicznym choroby refluksowej.

Przed pH-metrią przełyku należy wykonać pewne dodatkowe badania. Należy do nich morfologia krwi, oznaczenie aktywności transaminaz i wyznaczenie stężenia glukozy we krwi. Ponadto lekarz może skierować pacjenta na badanie EKG, panendoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego, badanie histopatologiczne wycinka z przełyku, a także USG jamy brzusznej.

10 sposobów na pozbycie się zgagi
10 sposobów na pozbycie się zgagi [10 zdjęć]

Zgaga to dolegliwość ze strony układu pokarmowego wynikająca z cofania się soku żołądkowego do przełyku.

zobacz galerię

2. PH-metria - przygotowania

PH-metria wymaga odpowiedniego przygotowania. Około 7 dni przed pH-metrią należy odstawić niektóre leki, a wszystkie przyjmowane należy zgłosić lekarzowi, który zdecyduje, czy należy je odstawić, a jeżeli tak, to na jak długo. Przed wykonaniem badania pH-metrii przełyku należy poinformować także lekarza o istniejącej ciąży, występującej cukrzycy, sklerodermii, polipach nosa, chorobach tkanki łącznej. Pacjent powinien poinformować także wykonującego pH-metrię o przebytych zabiegach na żołądku i na przełyku, a także o dokładnej dacie, kiedy miały one miejsce. Zaleca się także, aby przed pH-metrią wspomnieć lekarzowi o paleniu papierosów i piciu alkoholu.

3. PH-metria - przebieg

PH-metria wymaga wykonania badania manometrycznego, badającego ciśnienie w przełyku. Dzięki temu lokalizuje się dolny zwieracz przełyku. Przed wykonaniem pH-metrii znieczula się błonę śluzową nosa i gardła środkiem znieczulającym miejscowo w aerozolu lub żelu. Podczas pH-metrii przełyku do nosa pacjenta wprowadza się specjalną sondę, połączoną z pH-metrem, która wykonuje pomiar pH przełyku, tj. pomiar stężenia jonów wodorowych.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Aby uzyskać stałe położenie elektrody, przykleja się ją plastrem do nosa. Sonda znajduje się w odległości około 5 cm wyżej niż dolny zwieracz przełyku. Zmiany pH w przełyku rejestrowane są przez mały, przenośny rejestrator podłączony do elektrody w pH-metrze. Aparat pH-metryczny zapisuje zmiany pH co 4 sekundy. Jeśli prowadzone jest badanie 24-godzinne, osoba badana wykonuje codzienne czynności, jednakże musi prowadzić w tym czasie dziennik pacjenta. Zapisuje w nim wszelkie dolegliwości, aktywność ruchową, posiłki, a także ich czas.

PH-metria nie wywołuje poważnych powikłań. Czasem pojawia się krwawienie z nosa, które samo ustępuje. PH-metrię wykonuje się u pacjentów ze wszystkich grup wiekowych, także u kobiet w ciąży.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.