Trwa ładowanie...

Pierwsze objawy raka trzonu macicy #ZdrowaPolka

Avatar placeholder
01.09.2021 11:34
Rak trzonu macicy daje o sobie znać poprzez nieprawidłowości w okolicach intymnych (123rf.com)
Rak trzonu macicy daje o sobie znać poprzez nieprawidłowości w okolicach intymnych (123rf.com)

Rak trzonu macicy jest czwartym wśród nowotworów złośliwych występijących u kobiet. Najczęściej pojawia się po menopauzie, ale zdarza się, że rozwija się u kobiet miesiączkujących. Objawem tej choroby jest krwawienie dróg rodnych po przekwitaniu lub pomiędzy menstruacjami u młodszych kobiet.

spis treści

1. Macica – co powinieneś wiedzieć

Narząd ten składa się z trzonu umiejscowionego w miednicy, cieśni oraz szyjki macicy. Wnętrze organu pokryte jest błoną endometrium. To ona ulega zmianom hormonalnym, które powodują miesiączkę. Macica odrywa najważniejszą rolę w funkcjonowaniu układu rozrodczego kobiety – w jej wnętrzu powstaje życie. Ma kształt odwróconej gruszki. Trzon to najgrubsza, najszersza i głęboko położona część tego organu.

2. Rak macicy

Rak trzonu macicy daje o sobie znać poprzez nieprawidłowości w okolicach intymnych. Ważne są częste wizyty u ginekologa. Nie trzeba wpadać w panikę – odstępstwa od normy nie muszą oznaczać najgorszego. Mogą to być mięśniaki lub polipy. Jednak częste badanie pozwoli na wczesne wykrycie nowotworu i zwiększa szansę na pełne wyleczenie. Na tą chorobę narażone są kobiety, które nie rodziły, panie, które mają więcej niż 40 lat oraz te, które mają nadwagę. Do innych czynników ryzyka raka trzonu macicy należą: niepłodność, występowanie tego nowotworu w rodzinie, cukrzyca, nadciśnienie i zespół zespół policystycznych jajników.

3. Rak macicy – objawy

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Przy tym rodzaju nowotworu nie zaleca się badań przesiewowych. Rozpoznaje się go najczęściej poprzez badanie ginekologiczne, USG oraz sprawdzenie wydzieliny z jamy macicy.

Do najczęstszych objawów tego nowotworu należą upławy z pochwy, bóle brzucha, spadek sił witalnych oraz utrata kilogramów. Innym charakterystycznym objawem jest krwawienie - po menopauzie nie powinno występować. U młodych kobiet do krwawienia może dojść pomiędzy miesiączkami. Powinny być czujne jeśli mają nietypowo obfite miesiączki.

Ten tekst jest elementem naszego cyklu #ZdrowaPolka, w którym pokazujemy, jak zadbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Przypominamy o profilaktyce i radzimy, co zrobić, żeby żyć zdrowiej. Więcej przeczytasz tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czy rakiem można się zarazić? Sprawdź, co ci grozi.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze