Pigułki antykoncepcyjne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia udaru mózgu
Oprócz otyłości, pigułki antykoncepcyjne w połączeniu z innymi czynnikami, takimi jak palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca, mogą umieścić kobiety w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia udaru mózgu.
Najnowsze badania dowodzą, że doustne środki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko udarów niedokrwiennych, spowodowanych przez zakrzepy krwi, które blokują naczynia krwionośne w mózgu.
„Kobiety zażywające pigułki antykoncepcyjne mają wyższe ryzyko udaru mózgu w wyniku zawartego w pigułkach estradiolu, który podnosi prawdopodobieństwo tworzenia się zakrzepów" - mówi Vipul Gupta ze szpitala Artemis w Gurgaon w Indiach.
Jak mówi chirurg Satnam Singh Chhabra ze szpitala Sir Ganga Ram w Nowym Delhi, ryzyko zwiększa się także w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ podwyższone ciśnienie krwi negatywnie oddziałuje na serce, a także tych cierpiących na migreny - w ich przypadku zagrożenie jest nawet trzykrotnie wyższe.
Również palaczkom odradza się stosowanie pigułek, ponieważ połączenie to może zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
Udar mózgu jest poważnym stanem zagrożenia zdrowia i życia, mającym miejsce, gdy przepływ krwi do mózgu zostaje odcięty, przez co komórki mózgu pozbawione tlenu i niezbędnych składników odżywczych zaczynają umierać.
ZOBACZ TAKŻE:
Oprócz udaru niedokrwiennego istnieje też udar krwotoczny, spowodowany przez naczynia krwionośne, które pękają, a krew spływa do tkanek mózgu.
„Reumatyczna choroby serca i migotanie przedsionków u młodszych kobiet stają się głównymi przyczynami udarów mózgu” - mówi M.G. Pillai, kierownik Katedry Kardiologii w szpitalu w Mumbaju.
Leczenie udaru mózgu może zależeć od jego typu. Typ niedokrwienny w wielu przypadkach może zostać wyleczony farmakologicznie, ale tylko wtedy, gdy zostanie wykryty w ciągu trzech godzin od jego wystąpienia. Leczenie udaru krwotocznego polega na znalezieniu przyczyny krwawienia w mózgu i jego zatrzymaniu.
„W zależności od uszkodzeń i ogólnego stanu zdrowia pacjenta, dzięki rehabilitacji i lekom można do pewnego stopnia odzyskać utracone w wyniku udaru zdolności mózgu" – wyjaśnia Chhabra.
W przeciwieństwie do udarów niedokrwiennych, udary krwotoczne nie mogą być leczone środkami przeciwpłytkowymi, ponieważ nasilają one krwawienie.
„Terapia udaru mózgu zależy od wielkości obszaru uszkodzonego. Jeśli uszkodzenie jest obszerne, leczenie może potrwać miesiące. Jeśli szkoda jest normalna, pacjent może odzyskać zdrowie w ciągu tygodnia lub dwóch" – wyjaśnia konsultant neurologii ze szpitala w Faridabad, Kishan Raj.
Zdaniem ekspertów, 80 proc. wszystkich udarów mózgu można zapobiec. Należy monitorować najwyższe czynniki ryzyka, takie jak nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, migotanie przedsionków i brak aktywności fizycznej.
Aby odzyskać zdrowie po udarze mózgu, należy poddać się konkretnym działaniom rehabilitacyjnym, pozwalającym na nowo nauczyć się koordynacji ruchowej, a także odzyskać zdolność do wykonywania rutynowych codziennych czynności.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.