Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Bylica piołun – charakterystyka, właściwości, zastosowanie

Avatar placeholder
30.03.2021 20:04
Zdjęcie przedstawia bylicę piołun
Zdjęcie przedstawia bylicę piołun (pl.123rf.com)

Bylica piołun ma wiele prozdrowotnych właściwości. Przez wiele osób kojarzona jest z absyntem, jednak produkcja alkoholu to tylko jedno z wielu zastosowań tej rośliny.

spis treści

1. Charakterystyka bylicy piołunu

Naturalnym środowiskiem dla bylicy piołun jest półkula północna. Rośnie w Azji, Europie oraz w północnej Afryce. Piołun jest także dość popularny w naszym kraju. Rośnie głównie na polanach, zboczach i nieużytkach. Zdarzają sie osoby, które bylice piołun uprawiają w ogródku. Piołun znany był już w państwach starożytnych takich jak: Egipt, Babilon czy Syria. Bylica piołun kwitnie od lipca do sierpnia, a jego kwiaty mają intensywnie żółty kolor.

Piołun ceniony jest w ziołolecznictwie, gastronomii oraz medycynie. Rośnie przede wszystkim w miejscach suchych i dobrze nasłonecznionych. Liście bylicy piołun są filcowate, z wierzchu zielone, a pod spodem żółte. Piołun można przyjmować pod postacią nalewki, olejku lub naparu. W dawnych czas bylica piołun nosiła nazwę "zioła panieńskiego", ponieważ łagodziła objawy miesiączki.

2. Lecznicze właściwości piołunu

Lecznicze właściwości piołunu są zawarte w liściach. To w nich znajdują się flawonoidy, olejki eteryczne , absyntyna, anabsyntyna, witamina C, garbniki i kwasy organiczne. Bylica piołun posiada także działanie przeciwgorączkowe, bakteriobójcze oraz wzmacniające. Działa oczyszczająco na nerki, poprawia przemianę materii oraz może działać pozytywnie na wzmożenie apetytu. Olejek z piołunu posiada właściwości odkażające. Może wpływać rozkurczowo na przewód pokarmowy, przewód moczowy i przewody żółciowe.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"
10 babcinych lekarstw, które naprawdę działają
10 babcinych lekarstw, które naprawdę działają [11 zdjęć]

Wypadanie włosów to problem, który spędza sen z powiek wielu osobom. Wypadające włosy mogą być wynikiem

zobacz galerię

2.1. Ulga w licznych dolegliwościach

Nalewki lub napary, które przyrządza się z bylicy piołun, przynoszą ulgę w niestrawnościach, zgadze, wzdęciach, braku apetytu oraz przy przewlekłych zaparciach. Napar z piołunu bardzo dobrze sprawdzi sie także u osób straszych, które przeszły operacje przełyku lub żołądka. Wywar z bylicy piołun będzie także odpowiedni w sytuacji, kiedy twoje dziecko ma na przykład owsiki. Napar należy wcierać w swędzące miejsca.

2.2. Bylica lekarstwem na kobiece dolegliwości

Piołun z nazwy łacińskiej to artemisia. Nazwiązuje przez to do Artemidy, dziewiczej bogini łowów, kobiet i porodów. Kiedyś bylicę piołun potocznie nazywano "ziołem panieńskim" lub "ziołem starej kobiety". Piołun reguluje skurcze macicy, dlatego zalecany jest do stosowania w problemach z miesiączkowaniem. W dawnych zapiskach można wyczytać, że bylica piołun stosowana była do aborcji, ze względu na to, że wywołuje dość mocne skurcze macicy. Kobiety stosowały piołun w pierwszych dwóch lub trzech miesiącach ciąży. Kolejnym sposobem do zastosowania bylicy piołun był poród. Piołun w pierwszych miesiącach mógł spowodować obumarcie płodu, natomiast podczas rozwiązania znacznie ułatwiał poród.

3. Inne zastosowanie piołunu

Niektóre osoby lubią dodawać odrobinę piołunu do herbaty lub do win. Nie wszystkie osoby jednak lubią specyficzny smak goryczy. Bylica piołun należy do tej samej rodziny, co na przykład rumianek czy nagietek. Rośliny te świetnie sprawdzają się z kosmetyce. Piołun można dodawać do kąpieli, co sprawi, że nasza skóra będzie stonizowana. Bylica piołun ma także działanie łagodzące oraz relaksujące.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze