Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Pląsawica – charakterystyka, objawy, leczenie

Pląsawica Huntingtona jest schorzeniem atakującym centralny układ nerwowy. Typowym objawem tej choroby są niekontrolowane ruchy przypominające taniec lub skręcanie się. Pląsawica ma podłoże genetyczne i jest chorobą dziedziczną. Warto sprawdzić, jakie są symptomy świadczące o jej rozwoju tej ciężkiej i nieuleczalnej choroby.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Pląsawica - charakterystyka

Pląsawica jest znana od wieków. Zanim schorzenie to zostało dokładnie opisane w 1872 roku przez amerykańskiego lekarza George Huntingtona nazywane było tańcem świętego Wita. Jest to schorzenie, które występuje stosunkowo rzadko, szacuje się, że cierpi na nie 1 na 15 000 osób. Pierwsze symptomy choroby w większości przypadków pojawiają się po trzydziestym piątym roku życia. Jednak pląsawica może też dotknąć osób poniżej dwudziestego roku życia.

TO MUSISZ WIEDZIEĆ

Przyczyną pląsawicy jest mutacja genu w chromosomie oznaczonym numerem cztery. W wyniku czego dochodzi do odkładania się huntingtyny (białka) w cytoplazmie a także jądrze komórkowym, a to z kolei jest przyczyną śmierci komórek nerwowych. Naukowcy podejrzewają, że neurotoksyczność zmutowanej huntingtyny jest ściśle powiązana z nieprawidłowym funkcjonowanie mitochondriów.

Pląsawica prowadzi do uszkodzenia komórek nerwowych.
Pląsawica prowadzi do uszkodzenia komórek nerwowych.

'.

2. Pląsawica – objawy

Charakterystycznymi symptomami pląsawicy są mimowolne ruchy przypominające taniec lub wicie się. Objawy pląsawicy mogą być nasilone w bardzo różnym zakresie. Jest to uzależnione przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji danej osoby oraz wieku. Pląsawica najczęściej objawia się:

Pląsawica ma zazwyczaj powolny, lecz stale postępujący przebieg. W początkowej fazie choroba wywołuje nagłe i niczym niespowodowane zmiany nastroju. Następnie mogą wystąpić problemy z przyswajaniem nowych rzeczy i pamięcią. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się też trudności w prowadzeniu pojazdów mechanicznych, zaburzenia mowy oraz problemy z przełykaniem pokarmu.

W przypadku niektórych osób pląsawica już na samym początku objawia się niekontrolowanymi ruchami twarzy, palców i tułowia. Objawy zazwyczaj nasilają się w czasie napięć emocjonalnych. W późniejszym okresie pojawiają się trudności w poruszaniu się. Osoby chore na pląsawice podczas chodzenia często się potykają się i upadają.

Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna)
Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna) [8 zdjęć]

Choroba Parkinsona Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, czyli nieodwracalnym zmianom...

zobacz galerię

Pląsawica sprawia, że w pewnym momencie osoby chore przestają być samodzielne i muszą znajdować się pod stałą opieką. Najczęstszą przyczyną śmierci osób cierpiących na pląsawice jest zachłystowe zapalenie płuc, będące wynikiem zaburzonego odruchu połykania.

3. Pląsawica – leczenie

Do dnia dzisiejszego nie został opracowany skuteczny sposób leczenia pląsawicy. Pląsawica jest chorobą nieuleczalną. Obecna medycyna nie jest w stanie zahamować postępujących zmian komórek nerwowych. Stosowana terapia ma jedynie charakter objawowy, a jej celem jest poprawa jakości życia pacjenta. Lekarze stawiają sobie za cel utrzymywanie osób chorych w jak najlepszej kondycji fizycznej i psychicznej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza