Trwa ładowanie...

Pojawia się na paznokciach. Znak, by natychmiast zbadać wątrobę

 Katarzyna Kurek
21.02.2023 10:50
Zmiany na płytce paznokcia mogą być jednym z pierwszych objawów marskości wątroby
Zmiany na płytce paznokcia mogą być jednym z pierwszych objawów marskości wątroby (Adobe Stock)

Wygląd paznokci wiele mówi o kondycji zdrowotnej całego organizmu. Niektóre zmiany widoczne na płytce paznokcia mogą wskazywać na poważne problemy ze zdrowiem, w tym na choroby wątroby. Po czym dokładnie rozpoznać, że konieczna jest wizyta u hepatologa?

spis treści

1. Paznokcie Terry'ego

Choroby wątroby mogą rozwijać się bardzo podstępnie – bezobjawowo lub dają niecharakterystyczne objawy. Takim nietypowym symptomem przewlekłej choroby wątroby mogą być chociażby paznokcie Terry'ego, które wskazują m.in. na marskość wątroby.

Nazwa paznokcie Terry'ego pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza – Richarda Terry'ego, który w latach 50. jako pierwszy zaobserwował i opisał zmiany na płytce paznokcia. Lekarz zauważył, że na 100 pacjentów chorujących na marskość wątroby, aż u 82 występuje specyficzny wygląd płytki.

Zobacz film: "Marskość wątroby to podstępna choroba"

Najnowsze badania opublikowane w ''Journal of Evolution of Medical and Dental Sciences'' potwierdzają tę zależność. Wskazują też, że u pacjentów z marskością wątroby zmiany te pojawiają się najczęściej już w zaawansowanym stadium choroby, ale obserwuje się je jeszcze przed pojawieniem się innych wyraźnych symptomów choroby.

Uczeni bardzo szczegółowo opisali niepokojące zmiany na paznokciach:

  • płytki na całej długości są jasne, zmętniałe (z wyjątkiem jednego pasma),
  • pasmo o szerokości do 3 mm jest brązowe lub jasnoróżowe, pozostaje ono najczęściej dobrze odgraniczone od reszty paznokcia,
  • stopień zmian może być różny na poszczególnych paznokciach (niektóre mogą być zmatowione bardziej, inne mniej),
  • u części chorych biały obszar w kształcie półksiężyca (lunula), znajdujący się na dole płytki, nie odróżnia się wyraźnie.

2. Czym jest marskość wątroby?

Marskość wątroby jest przewlekłą chorobą wątroby, która powoduje zmiany w budowie narządu oraz utratę jego dotychczasowych funkcji. Schorzenie prowadzi do uszkodzenia miąższu (często nieodwracalnego) oraz powstawania zwłóknień wątroby.

Najczęściej uważa się, że marskość wątroby jest konsekwencją alkoholizmu, jednak może prowadzić do niej także wirusowe zapalenie wątroby.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze