Pojawia się na paznokciu. Mało kto wie, że to znak ostrzegawczy
Paznokciom u rąk zwykle poświęcamy więcej uwagi i zdecydowanie szybciej zauważamy zmiany w ich wyglądzie. Pielęgnację paznokci u stóp zwykle wprowadzamy w sezonie wiosenno-letnim, gdy chcemy założyć odkryte obuwie. Wtedy możemy spostrzec, że na wszystkich lub niektórych paznokciach pojawiły się nietypowe plamki czy linie. Co może oznaczać zmiana wyglądu paznokcia?
1. Czarny paznokieć
Czarny paznokieć to popularny objaw krwiaka podpaznokciowego, który powstaje na skutek uderzenia lub noszenia zbyt ciasnych butów. Początkowo siniak pod paznokciem jest czerwony, ale szybko zmienia kolor na ciemnobrązowy lub czarny.
Może zdarzyć się również, że czarne zabarwienie to skutek czerniaka, grzybicy lub przewlekłego wrastania paznokcia. Wśród błahych przyczyn warto wspomnieć o barwniku skarpet lub butów, który może zafarbować paznokcie.
2. Żółty paznokieć
Żółknięcie paznokci często jest spowodowane zakażeniem grzybiczym, które może rozwinąć się na stopach na przykład po wizycie w basenie. Po zauważeniu żółtej barwy na paznokciu warto zastosować krem przeciwgrzybiczy dostępny bez recepty, który należy aplikować na dokładnie umyte i osuszone stopy.
3. Zielony paznokieć
Zielony paznokieć to charakterystyczny objaw zakażenia zieloną bakterią, czyli pałeczką ropy błękitnej. Przyczyną infekcji są bakterie, które namnażają się w wilgotnym środowisku. Zmiana zabarwienia paznokcia może wystąpić na skutek nieumiejętnie wykonywanego pedicure, korzystania z wanny z hydromasażem, używania gąbki czy noszenia obcisłych butów przez wiele godzin.
4. Niebieski paznokieć
Niebieskie zabarwienie paznokcia to naturalny skutek urazu, ale barwa ta pojawiająca się bez wyraźnej przyczyny jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Niebieska plamka może być pieprzykiem pod paznokciem, który zwykle jest zmianą łagodną, ale u niektórych osób znamię zmienia się w nowotwór.
5. Biały paznokieć
Zmiana koloru całego paznokcia na biały lub pojawienie się dużych plam wskazuje na infekcję grzybiczą, którą jak najszybciej należy skonsultować z lekarzem dermatologiem. Bardzo często nietypowy kolor współwystępuje ze zmianą kondycji paznokcia, jest on szorstki w dotyku i bardzo kruchy.
6. Białe plamy na paznokciu
Białe plamy i smugi na paznokciach to często spotykane zmiany spowodowane uciskiem, urazem lub uderzeniem. Mogą pojawić się z naprawdę błahych przyczyn, jak uderzenie palcem w nogę od stołu czy spacer w za małych butach. Białe plamki niestety nie znikają samoistnie, należy poczekać aż paznokieć urośnie na tyle, by odciąć nieestetyczny fragment.
7. Inne zmiany na paznokciach
Białawy lub żółtawy nalot u podstawy paznokcia to proksymalna onychomikoza podpaznokciowa, która objawia się u osób z osłabionym systemem immunologicznym.
Warto udać się do lekarza również wtedy, gdy zauważymy białe lub czerwone linie na paznokciach. Mogą mieć one wiele różnych przyczyn, na przykład te ułożone w kształt litery V wskazują na chorobę Dariera. Natomiast brązowe smugi mogą być wynikiem urazu, czerniaka, infekcji grzybiczej, stanu zapalnego lub stosowania niektórych leków.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.