Trwa ładowanie...

Polski PESEL dla Ukraińców. Do czego jest potrzebny? Jakie daje uprawnienia?

Obywatele Ukrainy, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną, mogą ubiegać się o numer PESEL. Wniosek można wypełnić w dowolnym urzędzie gminy.
Obywatele Ukrainy, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną, mogą ubiegać się o numer PESEL. Wniosek można wypełnić w dowolnym urzędzie gminy. (Getty Images)

Wokół numeru PESEL dla uchodźców urosło dużo mitów. Pojawiają się nawet fake newsy sugerujące, że w ten sposób rząd chce zwiększyć liczbę wyborców albo, że jest to równoznaczne z przyznaniem polskiego obywatelstwa. Obie informacje są nieprawdziwe. Wyjaśniamy, do czego potrzebny jest numer PESEL i jak uchodźcy z Ukrainy mogą go wyrobić.

Tekst powstał w ramach akcji "Bądź zdrów!" WP abcZdrowie, gdzie udzielamy wsparcia medycznego i psychologicznego. Zapraszamy na platformę Polaków oraz naszych gości z Ukrainy.

spis treści

1. Numer PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Jak wyrobić?

Na mocy specustawy uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy dotarli do Polski od 24 lutego 2022 r., mogą legalnie przebywać w Polsce przez okres 18 miesięcy. Mogą również otrzymać numer PESEL, czyli ciąg 11 cyfr identyfikujących danego człowieka i założyć Profil Zaufany. W ciągu pierwszego tygodnia nadano ponad 250 tys. numerów PESEL.

Zobacz film: "Lekarz komentuje specustawę o zatrudnieniu lekarzy z Ukrainy"

Wniosek o nadanie numeru PESEL można złożyć w dowolnym urzędzie gminy. W Warszawie uruchomiono dodatkowo specjalny punkt składania wniosków - na Stadionie Narodowym.

- Pierwszego dnia funkcjonowania punktu obsłużono tam ponad 1100 osób. Dzięki współpracy MSWiA oraz stołecznego samorządu udało się znacząco usprawnić proces nadawania numerów PESEL. – podkreśla sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Od 16 marca obywatele Ukrainy, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną, mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL
Od 16 marca obywatele Ukrainy, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną, mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL (Getty Images)

Jakie dokumenty są potrzebne, żeby uzyskać numer PESEL?

  1. Wypełniony wniosek o nadanie nr PESEL w języku polsko-ukraińskim lub polsko-rosyjskim.
  2. Aktualna fotografia.

Podczas składania wniosku trzeba okazać dokument stwierdzający tożsamość:

  • dokument podróży;
  • Karta Polaka;
  • inny dokument ze zdjęciem;
  • dokument potwierdzający urodzenie w przypadku osób, które nie ukończyły 18. roku życia.

W wyjątkowych sytuacjach - w przypadku braku dokumentu tożsamości - potwierdzenie tożsamości następuje na podstawie oświadczenia złożonego urzędnikowi.

2. Co daje numer PESEL?

Eksperci wyjaśniają, że PESEL ułatwia identyfikację i pozwala uchodźcom skorzystać z dostępnych w Polsce świadczeń. Jest potrzeby w Polsce do zawarcia większości umów, jak np. wynajem mieszkania, założenie internetu, czy konta w banku. W przypadku dzieci numer PESEL jest niezbędny do zapisania ich do przedszkola lub szkoły. Podanie numeru PESEL umożliwia sprawdzenie, czy dana osoba jest ubezpieczona, to oznacza, że dzięki temu uchodźcy automatycznie zyskują m.in. dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia.

- Należy pamiętać, że wiele osób uciekających przed wojną nie ma ze sobą dokumentów. Dzięki wprowadzeniu danych do rejestru PESEL ich tożsamość zostanie potwierdzona i nie będą musieli czekać na wydanie dokumentów w ukraińskich placówkach konsularnych. Rolę dokumentu tożsamości będzie mogła pełnić aplikacja mObywatel, w której pojawi się nowy moduł, za pomocą którego pełnoletni obywatele Ukrainy będą mogli w Polsce potwierdzać swoją tożsamość - wyjaśnia Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Numer PESEL uprawnia do skorzystania z poniższych świadczeń:

  • rodzinnych,
  • wychowawczych,
  • Dobry Start,
  • rodzinnego kapitału opiekuńczego,
  • dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

3. Sam PESEL nie uprawnia do głosowania. Uwaga na fake newsy

Urzędnicy podkreślają wyraźnie, że nadanie numeru PESEL nie jest równoznaczne z nadaniem polskiego obywatelstwa, a to oznacza, że nie uprawnia on do udziału w wyborach. Sam PESEL nie nadaje uprawnień przysługujących wyłącznie obywatelom RP, takich jak bierne i czynne prawo wyborcze - podkreślają urzędnicy.

Jak informuje KPRM, wraz z uruchomieniem procesu nadawania numerów PESEL w sieci już zaczęły się pojawiać nieprawdziwe informacje dotyczące konsekwencji prawnych otrzymania PESEL-u. Z analiz zespołu ds. walki z dezinformacją wynika, że wpisy pochodzą m.in. z kont, które wcześniej były zaangażowane w propagowanie nieprawdziwych danych na temat Narodowego Programu Szczepień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze