Trwa ładowanie...

Pomijanie śniadanie zwiększa ryzyko cukrzycy. Co zjeść, by się przed nią ochronić?

Avatar placeholder
28.09.2021 17:47
Rezygnacja ze śniadań może skutkować rozwojem cukrzycy
Rezygnacja ze śniadań może skutkować rozwojem cukrzycy (123rf.com)

Nie bez powodu mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Zauważono, że pomijanie porannych posiłków może prowadzić m.in. do rozwoju cukrzycy.

spis treści

1. Śniadanie a cukrzyca

Rezygnacja ze śniadania jest zdecydowanie złym pomysłem. Zauważono, że osoby, które nie jedzą porannego posiłku, mają większe problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Brak śniadania sprzyja późniejszemu sięganiu po niezdrowe i wysokokaloryczne przekąski w ciągu dnia. To prosta droga do nadwagi.

Niemieccy naukowcy z Deutsches Diabetes-Zentrum (DDZ) w Düsseldorfie, w badaniu na 100 tys. osób, zauważyli jeszcze jedną prawidłowość. Rezygnacja ze śniadań skutkuje wzrostem prawdopodobieństwa zachorowania na cukrzycę.

Zobacz film: "Gwiazdy, które walczą z cukrzycą"

Ryzyko choroby jest o 33 proc. wyższe u osób, które rezygnują ze śniadań. Dotyczy to także sporadycznego pomijania pierwszego posiłku. Jeśli ktoś rezygnuje ze śniadania 4 lub więcej razy w tygodniu, wówczas ryzyko zachorowania na cukrzycę wzrasta aż o 55 proc.

Naukowcy wiążą problemy nadwagi i cukrzycy z brakiem śniadań, ponieważ osoby, które nie jedzą rano, w ciągu dnia sięgają po przekąski oraz słodycze.

Wcześniejsze badania na grupie 96 tys. osób, w sześciu niezależnych analizach, dały takie same rezultaty.

Badacze podkreślają, że zweryfikowano, czy czynnikiem sprzyjającym rozwojowi cukrzycy typu 2 jest nadwaga czy brak śniadań. Wyniki były jednoznaczne. Nawet osoby o prawidłowej masie ciała częściej cierpiały na cukrzycę, jeśli nie jadły śniadań.

2. Śniadanie ważne w odchudzaniu

Wiele osób zastanawia się, co powinno wchodzić w skład idealnego śniadania. Z pieczywa poleca się produkty pełnoziarniste i razowe. Warto wybierać żywność o niskim indeksie glikemicznym. Pomocne w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi mogą być również spożywane na śniadanie jajka, jajecznica, omlet, wędlina, ryby i chudy nabiał. Lepiej stronić od słodyczy, tłustego nabiału, tłustych mięs, słodkich drożdżówek czy fast foodów.

Cukrzyca typu 2 w 90 proc. związana jest z niewłaściwym żywieniem i nieprawidłowym stylem życia. W dużej mierze u podstaw rozwoju tej choroby leży otyłość.

Nadmiar kalorii w późniejszych posiłkach, np. zbyt obfitych lunchach, prowadzi do zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi oraz zaburza wytwarzanie insuliny.

Jeśli walczymy ze zbędnymi kilogramami i w tym celu redukujemy liczbę posiłków, rezygnacja nie powinna dotyczyć śniadania. Jego brak może skutkować wzrostem masy ciała. Brak śniadania w bilansie całego dnia skutkował spożyciem zwiększonej ilości kalorii.

Jeśli koniecznie chcemy jeść mniej posiłków, rozsądniejsze jest zrezygnowanie z kolacji lub zjedzenie jej wcześniej niż zwykle.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze