Zosia Zwolińska musi przejść operację rekonstrukcji kości czaszki

30 grudnia 2015 roku, w dzień swoich 33. urodzin, Zofia Zwolińska uległa nieszczęśliwemu wypadkowi. W wyniku upadku metalowy pręt wbił się jej w oko, przeszedł przez oczodół i umiejscowił w mózgu na odcinku 19 cm. Życie kobiety udało się uratować, ale konieczne jest przeprowadzenie operacji rekonstrukcji kości czaszki. Bez tego zabiegu dziewczyna nigdy nie wróci do pewnej sprawności.

Zofia Zwolińska żyje niemal z odsłoniętym mózgiem, a jej twarz ulega zniekształceniu. Jeśli proces ten nie zostanie zahamowany, kobieta nigdy nie będzie miała szansy normalnie żyć. A chce tego z całego serca, bo każdego dnia wykazuje wolę walki i chęć pokonania własnych niepełnosprawności.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Kilka miesięcy po niezwykle skomplikowanej operacji neurochirurgicznej Zofia zaczęła chodzić, niedługo potem – mówić. By jednak rehabilitacja była w pełni skuteczna, konieczna jest rekonstrukcja kości czaszki. Ich ubytek w przypadku Zofii wynosi aż 40 proc., co widoczne jest gołym okiem.

Kruchość życia

W dniu swoich urodzin Zofia szykowała się na przyjęcie gości. Poszła do łazienki, ale gdy długo z niej nie wychodziła i nie odpowiadała na wołanie rodziny, zaczęto się niepokoić. Drzwi były zaryglowane, dopiero po dłużej chwili udało się je sforsować. Kobieta leżała na podłodze, a z jej oka wystawał metalowy pręt.

Natychmiast wezwano pogotowie, które przetransportowało dziewczynę do szpitala. Wykonano badanie tomograficzne głowy, które uwidoczniło wymiar tragedii: metalowy trzonek od szczotki wbił się w oko, złamał kość oczodołu i umiejscowił na długości 19 cm w mózgu.

Wszyscy zadawali sobie pytanie, jak to się mogło stać. Najbardziej prawdopodobny scenariusz zdarzenia zakłada, że Zosia potknęła się na mokrej podłodze, uderzyła głową w ścianę, a upadając – okiem trafiła na szczotkę toaletową.

Lekarze zdecydowali się natychmiast podjąć próbę usunięcia przedmiotu z głowy kobiety. Zabieg powiódł się, udało się też zachować kości czaszki. W drugiej dobie po operacji obrzęk mózgu zaczął narastać, konieczna była kolejna interwencja neurochirurgiczna. Jej stan był krytyczny. By uratować kobiecie życie, lekarze zmuszeni byli usunąć kości czaszki.

Ryzyko, które Zosia chce podjąć

Operacja rekonstrukcyjna, na którą pieniądze zbiera rodzina Zosi, jest bardzo skomplikowana. Ma na celu nie tylko przywrócić prawidłowy kształt głowy i twarzy, ale też uzupełnić ubytki kostne i odtworzyć powłoki skórne. W tego typu leczenie zaangażowanych musi być kilku specjalistów. Terapia prowadzona będzie etapami.

Najczęstsze zimowe urazy

Śnieg i mróz to powód do radości zwłaszcza dla dzieci. Dorosłym zima kojarzy się głównie ze złymi warunkami na drodze, koniecznością odśnieżania auta i...

Zabieg rekonstrukcji kości czaski jest przy tym obarczony dużym ryzykiem powikłań (do najpoważniejszych zagrożeń należą: ropień mózgu, wodogłowie, przewlekły krwiak przymózgowy). Podjęcie ryzyka jest jednak koniecznie, by młoda dziewczyna mogła wrócić do pełnej sprawności.

Zabieg jest zaplanowany na 8 grudnia 2016 roku. Ma go przeprowadzić wybitny chirurg onkologiczny, prof. n. med. Adam Maciejewski.

Koszt operacji oszacowano na 110 000 złotych. Dzięki zaangażowaniu rodziny i przyjaciół udało się już zebrać większą część pieniędzy. Brakuje niewiele, wystarczą 4 000 złotych, by zakończyć zbiórkę.

Liczy się każda złotówka, którą można wpłacić na konto Fundacji Siepomaga: 65 1060 0076 0000 3380 0013 1425 (UWAGA: w tytule przelewu należy podać - 5227 Zofia Zwolińska darowizna). Zbiórkę można również wspomóc poprzez wysłanie SMS-a na numer 72365 o treści S5227 (koszt: 2,46 zł brutto).

Komentarze (3)
~nin
~nin 12 miesięcy temu

To NFZ za takie przypadki nie płaci ???? Cholera po co się ubezpieczamy ? każdy z nas może być w takiej sytuacji ? Rozumiem dentysta, ginekolog, pediatra .... + badania prywatnie - bo to jakoś można ogarnąć finansowo - nawet z wyrwą w budżecie - ale takie przypadki ?? Czuje aż ciarki jak pomyśle że zachoruje albo ktoś z moich bliskich i będę musiała stać i żebrać o pieniądze na ulicy albo błagać na kolanach w NFZ o refundacje. Myślę też że kolejna reforma i likwidacja NFZ nic nie zmieni - oprócz DUP na stołkach.

Odpowiedz
~górol
~górol 12 miesięcy temu

A co NFZ nie dołozy nic jo pitole, zal mnie tej kobiety, niemniej jest jedno ale, jakos dziwnie wszyscy prosza o datki społeczenstwo orkiestra caritas i wiele innych nic tylko daj wspomóz etc.sam nie wiem co o tym myslec bo znam szpitale od podszewki 3 lata ciagłego pobytu.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...

Zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO)

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak zanieczyszczenia wpływają na układ oddechowy? Czy smog można wiązać z alergią? Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Czyste powietrze jest niezbędne dla dobrego zdrowia, a jego jakość istotnie wpływa na stan organizmu i zadowolenie...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.