Ile jest ludzi na świecie chorych? Zdrowie na świecie pod lupą naukowców, zdrowi w mniejszości, na co chorujemy?
Ile jest ludzi na świecie chorych? Wychodzi na to, że prawie wszyscy jesteśmy chorzy – taki wniosek nasuwa się po analizie wyników najnowszych badań. Ponad 95 proc. światowej populacji ma problemy ze zdrowiem, a więcej niż 1/3 z nas cierpi na 5 lub więcej schorzeń! Ile jest ludzi na świecie chorych i jakie są najczęściej występujące choroby na świecie?
1. Ile jest ludzi na świecie chorych - zdrowie na świecie pod lupą naukowców
Wyniki obszernego badania opublikowano na łamach czasopisma medycznego „The Lancet”. Badacze z Uniwersytetu w Seattle przeanalizowali dane pochodzące z 35 tys. źródeł. Zajęli się chorobami pacjentów ze 188 krajów w okresie od 1990 do 2013 roku. Uzyskane dane posłużyły im do analizy światowych tendencji dotyczących zdrowia.
To największe badanie tego typu, a jego rezultaty pozwalają wyciągnąć wnioski o stanie zdrowia populacji świata i dowiedzieć się, ile jest ludzi na świecie chorych. Niestety, badanie nie przynosi zbyt wielu dobrych informacji.
2. Ile jest ludzi na świecie chorych - zdrowi w mniejszości
Analiza tysięcy danych pozwoliła na sformułowanie szokującej konkluzji – w 2013 roku tylko 1 osoba na 20 nie miała żadnych problemów ze zdrowiem. Oznacza to, że ponad 95 proc. ludzi na świecie cierpiało na jakąś dolegliwość.
Naukowcy odkryli, że ponad 2 miliardy osób skarżą się na 5 lub więcej schorzeń. W ciągu 23 lat, które zostały objęte badaniem, liczba osób z ponad 10 różnymi dolegliwościami zwiększyła się o 52 proc.
Statystyki na pierwszy rzut oka są wstrząsające. Biorąc jednak pod uwagę wzrost średniej długości życia i starzenie się społeczeństwa, nie powinniśmy się dziwić, ile jest ludzi na świecie chorych i cierpi na kilka różnych dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.
3. Ile jest ludzi na świecie chorych - na co chorujemy?
Badanie pozwoliło na zdiagnozowanie stanu zdrowia światowej populacji - ustalenie, ile jest ludzi na świecie chorych, a także określenie, jakie choroby są najczęstsze. Wynika z nich, że najwięcej osób skarży się na dolegliwości mięśni, stawów i kości, choroby psychiczne, konsekwencje nadużywania środków odurzających, choroby neurologiczne oraz choroby układu oddechowego.
Ból pleców oraz depresja to dwa najczęstsze schorzenia występujące we wszystkich państwach. Choroby te przekładają się na czynnik utraty zdrowia, czyli DALY (wskaźnik stosowany do określenia stanu zdrowia społeczeństwa). Okazało się, że ból pleców oraz depresja bardziej wpływają na obniżenie DALY niż astma, cukrzyca i przewlekła obturacyjna choroba płuc razem wzięte.
Naukowcy odkryli też, że obniża się wskaźnik śmiertelności, co znaczy, że żyjemy dłużej. Jednak każdy medal ma dwie strony – żyjemy dłużej, ale cierpimy na więcej chorób, które obniżają jakość życia i utrudniają normalne funkcjonowanie.
Rządy państw powinny więc skupić się nie tylko na samej śmiertelności, ale w większym stopniu zająć się głównymi schorzeniami. Dominujące choroby na świecie, takie jak schorzenia układu kostnego i mięśniowego, zaburzenia psychiczne oraz dolegliwości związane z nadużywaniem alkoholu czy narkotyków, nie spotykają się z wystarczającym zainteresowaniem ze strony rządzących. Często są lekceważone, a to właśnie te schorzenia przekładają się na ogólną kondycję społeczeństwa.
Badacze z Waszyngtonu podkreślają, że obecnie powinniśmy skupić się nie tylko na tym, by ludzie żyli dłużej, ale na tym, by żyli dłużej w dobrym zdrowiu.
Źródło: medicalnewstoday.com
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.