Trwa ładowanie...

Pończochy uciskowe nie zawsze skuteczne

Pończochy uciskowe stosowane u pacjentów z różnymi chorobami naczyń krwionośnych kończyn dolnych okazały się nieskuteczne w zapobieganiu powstawaniu zakrzepów u osób z ryzykiem udaru. Dotychczas było to powszechne narzędzie profilaktyki powstawania zakrzepów, które po dostaniu się wraz z obiegiem krwi do płuc lub serca mogą być śmiertelne.

1. Noszenie pończoch uciskowych - efekty

Niestety, badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Edynburgu wykazały, że pończochy uciskowe nie przynoszą praktycznie żadnych efektów. Badacze stwierdzają, że w tej sytuacji nie ma sensu narażać służby zdrowia na zbędne wydatki związane z zakupem pończoch oraz opieką pielęgniarską.

2. Pończochy uciskowe a zakrzepy

Dotychczas uważano, że pończochy i podkolanówki uciskowe pomagają zwiększyć przepływ krwi przez nogi, redukując w ten sposób ryzyko powstawania zakrzepów. Wielu pacjentów ma trudności z poruszaniem się, a właśnie brak ruchu dodatkowo zwiększa ryzyko zmian chorobowych.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

3. Leczenie po udarze

Niestety, badania przeprowadzone na 2,5 tys. pacjentów po udarze wskazują, że przy zastosowaniu tradycyjnych metod leczenia dodatkowe noszenie pończoch uciskowych nie zmniejszało ilości zakrzepów we krwi. U pacjentów, którzy je stosowali, pojawiły się natomiast uszkodzenia skóry spowodowane przez ucisk, owrzodzenia i pęcherze.

Naukowcy podkreślają, że pończochy uciskowe pozostają skuteczne u pacjentów po zabiegach operacyjnych lub osób, które podróżują samolotami na długich dystansach. Jednak w przypadku pacjentów po udarach ich stosowanie sprawia pacjentom zbędny kłopot i naraża służbę zdrowia na dodatkowe wydatki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza