Nowe badania: płyny do płukania jamy ustnej zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Portoryko opublikowali raport ze swoich badań. Wynika z niego, że popularne płyny do płukania jamy ustnej zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
Przesadnie dbając o zęby, możemy nabawić się cukrzycy. Do takiego wniosku doszli badacze po przeprowadzeniu eksperymentu i analizie stanu zdrowia osób narażonych na zachorowanie. Według naukowców, płyn do płukania jamy ustnej powoduje niszczenie pożytecznych bakterii, które mają za zadanie zapobiegać rozwojowi nadwagi i cukrzycy.
Zobacz także:
Do badania zaangażowali osoby w wieku od 40 do 65 lat, które cierpią na nadwagę i mają podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę. Po analizie ich codziennych nawyków wykazano, że osoby, które raz dziennie stosowały płyn do płukania jamy ustnej były aż o 20 proc. bardziej narażone na cukrzycę. W przypadku badanych, którzy płukali usta 2 razy dziennie, ryzyko było aż o 30 proc.
W raporcie opublikowanym na stronie internetowej "Science Direct" można przeczytać, że stosując regularnie te preparaty do utrzymania higieny jamy ustnej, zwiększamy ryzyko nawet o 55 proc. oraz, że w ciągu 3 lat może rozwinąć się cukrzyca.
"Większość składników przeciwbakteryjnych w płynie do płukania jamy ustnej nie jest selektywna. Innymi słowy, nie są ukierunkowane na konkretne bakterie, a działają na szeroką ich gamę. Zabijają zatem zarówno te pożyteczne, jak i szkodliwe bakterie" - mówi profesor Kaumudi Joshipura ze Szkoły Zdrowia Publicznego w Harvardzie, który jest autorem badań.
Płyny te nie tylko zabijają "dobre" bakterie, ale sprawiają też, że szkodliwe szybciej się namnażają. Pomocne drobnoustroje wspomagają ochronę przed otyłością i cukrzycą. Jest to możliwe, ponieważ wspierają one organizm w wytwarzaniu tlenku azotu. Ten z kolei, pomaga komórkom we wzajemnej komunikacji, reguluje poziom insuliny oraz dobrze wpływa na metabolizm.
Obecne na rynku płyny do płukania ust zazwyczaj zawierają silne substancje niszczące bakterie, m.in. chlorek cetylopirydyniowy, chloroheksydynę i triklosan.
Naukowcy podkreślają, że z pewnością płyny do płukania jamy ustnej nie są decydującym czynnikiem lub nawet jednym z najważniejszych przyczyn zachorowań na cukrzycę typu 2. Są jednak przekonani, że jest to ważny czynnik podnoszenia ryzyka zachorowania.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.