Trwa ładowanie...

Popularny środek nie działa na alergię? "Najlepiej sprzedający się mit medyczny"

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 08.02.2023 06:52
Popularne "wapno" nie pomoże na alergię
Popularne "wapno" nie pomoże na alergię (Getty Images)

Choć w Polsce od lat cieszy się ogromną popularnością, to niestety nie działa. Potwierdziły to badania naukowe, ale nie wszystkich pacjentów to przekonuje. Nadal idą do apteki i na alergię kupują "wapno". Lekarze mówią z kolei o "najlepiej sprzedającym się medycznym micie", a farmaceuci o prawdziwej "zmorze".

spis treści

1. Medyczny mit

"Wapno nie jest na alergię" - pisze na instagramie Marta Wójcik, ginekolog i położnik. Podkreśla, że to "najlepiej sprzedający się mit medyczny".

Wapń nie działa na alergię
Wapń nie działa na alergię (Getty Images)
Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Lekarka zwraca przy okazji uwagę, że powszechnie stosowana przez pacjentów nazwa "wapno" jest nieprawidłowa. "Wapń czyli calcium potocznie nazywany jest wapnem" - zaznacza.

Pod postem lekarki pojawiło się mnóstwo komentarzy, m.in. farmaceutów. Niektórzy przyznają, że nie mają już siły tłumaczyć pacjentom, żeby nie kupowali środka, który w rzeczywistości i tak nie działa.

"Farmaceuta, mając 50 pacjentów w ciągu dnia proszących o wapno na alergię, po którymś razie, gdy próbuję mówić, że wapno nie działa i słyszy albo oburzenie, albo kulturalne 'i tak poproszę' może już po prostu nie mieć siły mówić tego kolejny raz" - komentuje farmaceutka Laura Krumpholz.

Sama też prowadzi profil na Instagramie, gdzie obala medyczne mity. Zaznaczyła, że to zwykłe "placebo", a badania udowodniły, że nie działa na alergię. Dodała też, że to "zmora większości farmaceutów".

2. Nie działa, a może zaszkodzić

O tym, że nie pomaga alergikom już kilka lat temu mówili polscy specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Naukowcy przebadali kilkudziesięciu pacjentów z astmą i alergicznym zapaleniem nosa. Przez trzy dni część z nich otrzymywała preparaty wapnia, część placebo. Wyniki badań pokazały, że skuteczność w obu przypadkach jest taka sama.

Naukowcy nie polecają jego stosowania w przypadku reakcji alergicznej nie tylko dlatego, że nie działa. Może ono osłabiać działanie innych leków o działaniu antyalergicznym - blokujących histaminę, która wywołała objawy alergii, np. leków kortykosteroidowych.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: WP.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze