Trwa ładowanie...

Poranni "złodzieje" energii. Unikaj, by działać na pełnych obrotach

 Katarzyna Prus
08.08.2023 08:16
Czego nie jeść na śniadanie?G
Czego nie jeść na śniadanie?G (Getty Images)

Poranne nawyki są w stanie zepsuć dzień i nie ma w tym ani cienia przesady. Pozornie zwyczajne czynności, które często robimy automatycznie, mogą skutecznie wyssać z nas energię. Tracimy moc, zanim jeszcze zaczniemy działać na pełnych obrotach.

spis treści

1. Nie przedłużaj drzemki

Drzemka, którą ustawiamy w telefonie, by pospać choć trochę dłużej, może być bardzo zgubna. Teoretycznie ma wydłużyć sen, ale w rzeczywistości szkodzi zdrowiu.

Potwierdza to m.in. dr Robert Rosenberg, szef medycznego Centrum Zaburzeń Snu w Prescott Valley w Arizonie i autor książki "Śpij głęboko każdej nocy, by czuć się fantastycznie każdego dnia".

Ekspert wskazuje wręcz, że uleganie pokusie 10-minutowej drzemki jest objawem chronicznego niedoboru snu.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

O takie niedobory nietrudno, zwłaszcza gdy w ciągu tygodnia nie przestrzegamy zalecanej dawki siedmiu godzin snu na dobę, a w weekendy - mając więcej czasu na relaks - chodzimy spać jeszcze później. Wtedy dodatkowe 10 minut o poranku wydaje się być wybawieniem. Nic więc dziwnego, że wiele osób z tego korzysta.

Jak nie ulegać pokusie porannej drzemki? Pomoże w tym na pewno regulacja zegara biologicznego - rezygnacja z przesiadywania do późna i dbanie o to, by sen trwał ok. siedem godzin.

2. Odłóż telefon

Korzystanie z telefonu o poranku nie jest wskazane również z innego powodu. Powszechny "rytuał" to przeglądanie informacji w internecie, sprawdzanie e-maili czy śledzenie mediów społecznościowych. Często robimy to zanim jeszcze wstaniemy z łóżka.

Tymczasem, jak wskazują eksperci, to może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie.

Nawyk przeglądania telefonu tuż po przebudzeniu przypomina o czekających tego dnia obowiązkach i zmusza mózg do nadmiernego wysiłku w sytuacji, kiedy nie pracujemy jeszcze pełną parą.

Dlatego nie warto "bombardować" mózgu od samego rana, a poświęcić chwilę na spokojne rozbudzenie się. Po telefon warto sięgać dopiero po porannym prysznicu czy śniadaniu.

3. Nie rezygnuj z ćwiczeń

Nie ma wątpliwości, że rozpoczęcie dnia od treningu to bardzo zdrowy nawyk. Dzięki lepszemu dotlenieniu, organizm dostaje zastrzyk energii i lepiej funkcjonuje. Wytwarzane podczas treningu endorfiny gwarantują lepsze nastawienie do rozpoczynającego się dnia.

Poranna dawka aktywności poprawia koncentrację, sprawia, że łatwiej przyswajamy wiedzę, a nasza praca jest bardziej efektywna.

Nie ma się co jednak oszukiwać. Nie każdy i nie zawsze ma motywację do porannej gimnastyki. Jeśli chcemy to jednak zmienić, warto zacząć od krótkich ćwiczeń, by z czasem odnaleźć w tym prawdziwą przyjemność.

4. Śniadanie to podstawa

Energię, która o poranku jest kluczowa łatwo też stracić przez rezygnację ze śniadania. To podstawowy posiłek każdego dnia, ale w stresie i pośpiechu, które towarzyszą nam przed wyjściem do pracy często o nim zapominamy lub świadomie dokładamy na później. W efekcie nie jemy go wcale.

Skutkiem może być senność, osłabienie i spadek formy, co negatywnie odbija się na naszej pracy.

Rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na zrobienie śniadania może być zjedzenie np. owocu, a po rozpoczęciu pracy, sięgnięcie po zdrową przekąskę z pełnoziarnistego pieczywa.

5. Nie przejadaj się

Tak samo jak rezygnacja ze śniadania, szkodliwe jest przejadanie się. Wybieranie ciężkostrawnych produktów na pierwszy posiłek dnia, to nie jest dobry pomysł.

Przykładem mogą być węglowodany. Jeśli postawimy na pozornie zdrowe, a w rzeczywistości zawierające sporą dawkę cukru płatki śniadaniowe, rogaliki czy muffinki - dostarczymy organizmowi "pustych" kalorii. Dodamy mu energii, ale nie pozostanie ona z nami zbyt długo.

Takie "oszukiwanie" tylko obniży naszą wydolność.

Lepiej wybierać więc np. węglowodany w postaci pełnoziarnistego pieczywa, łącząc je optymalnie z produktami bogatymi w błonnik i białko. Dzięki temu organizm nie będzie tracić energii zbyt gwałtownie.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze