Trwa ładowanie...

Poważny niedobór. Główny objaw zauważysz na piętach

Avatar placeholder
29.03.2024 14:06
Pękające i suche pięty? To może być niedobór ważnych witamin
Pękające i suche pięty? To może być niedobór ważnych witamin (Getty Images)

Czy wiesz, że niedobory witamin mogą prowadzić do osłabienia struktury skóry, zwiększając jej podatność na pęknięcia? Widoczne może to być zwłaszcza na piętach, które są szczególnie narażone na uszkodzenia ze względu na ciągły nacisk i obciążenie. Oto trzy witaminy, o których podaż warto zadbać w kontekście zdrowia i estetyki naszych stóp.

spis treści

1. Witamina E

Chroni integralność komórkową, przeciwdziałając działaniu wolnych rodników, co ma bezpośrednie przełożenie na kondycję skóry. Mechanizm ten jest ściśle powiązany z ochroną kolagenu – głównego składnika białkowego tkanki łącznej – przed procesami oksydacyjnymi, które mogą prowadzić do jego degradacji.

2. Witamina C

Jest niezbędnym elementem biosyntezy kolagenu, którego prawidłowa produkcja jest konieczna dla zachowania elastyczności i wytrzymałości skóry. Ponadto witamina C wykazuje właściwości antyoksydacyjne, chroniąc komórki skóry przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki oraz wspomagając jej barierę ochronną.

Zobacz film: "Dopada głównie latem. Trudna do wyleczenia choroba"

Niedobór witaminy C może prowadzić do zmniejszenia syntezy kolagenu (co w konsekwencji osłabia strukturę skóry) oraz zwiększenia utraty wody przez naskórek, co dodatkowo intensyfikuje problem.

3. Witamina B3 (niacyna)

Jest ważna dla procesów metabolicznych, w tym dla syntezy kwasów tłuszczowych, co ma bezpośrednie przełożenie na barierę lipidową skóry. W kontekście skóry, szczególnie na piętach, które są podatne na intensywne pęknięcia z powodu ciągłego nacisku i tarcia, odpowiedni poziom niacyny jest istotny dla utrzymania jej nawilżenia, elastyczności i integralności.

Znaczny niedobór witaminy B3 może prowadzić do pelagry (rumienia lombardzkiego), czyli choroby objawiającej się zmianami skórnymi (hiperpigmentacją, suchością, obecnością łusek, szczególnie w miejscach narażonych na światło słoneczne), biegunką, otępieniem, niepokojem i depresją.

4. Nie tylko estetyka

Uszkodzenie naskórka w obrębie pięt nie jest wyłącznie problemem estetycznym. Może prowadzić do dyskomfortu i bólu oraz stanowi potencjalną bramę dla patogenów, zwiększając ryzyko infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

W przypadku osób z obniżoną odpornością, pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniami krążenia w kończynach dolnych, nawet pozornie nieznaczne uszkodzenie skóry może prowadzić do poważnych powikłań, w tym do infekcji, które mogą być trudne do wyleczenia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze