Trwa ładowanie...

Izotretynoina - wygląd skóry, przeciwwskazania, dieta, wysiłek fizyczny, suchość oczu i skóry

Izotretynoina jest lekiem należącym do pochodnych witaminy A, zwanych retinoidami. Prawidłowo funkcjonujący organizm jest zdolny do produkowania jej w niewielkich ilościach z dostarczanych pokarmów zawierających witaminę A. Niestety nie są one wystarczające do walki z niektórymi chorobami dermatologicznymi np. z trądzikiem pospolitym. Izotretynoina dostępna jest w postaci preparatów stosowanych miejscowo oraz jako preparat doustny.

Zobacz film: "Co to jest trądzik?"

spis treści

1. Izotretynoina

Lekarz dermatolog sięga po doustną izotretynoinę najczęściej w przypadku ciężkich postaci trądziku, opornych na konwencjonalne metody leczenia.

Mechanizm działania izotretynoiny opiera się na hamowaniu aktywności gruczołów łojowych, co odzwierciedla się w zmniejszonym łojotoku. Dzięki takiemu działaniu lek wpływa na zmniejszenie namnażania się bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnych za powstawanie zmian ropnych (krosty).

Ponadto izotretynoina, hamując enzymy odpowiedzialne za rozpad tkanki łącznej i powstawanie blizn zanikowych, zmniejsza ryzyko ich powstawania.

Należy pamiętać, że podczas terapii izotretynoiną skóra i błony śluzowe stają się suche i wrażliwe na podrażnienia, dlatego należy wyposażyć się w pomadkę natłuszczającą wargi oraz krople lub żel nawilżający do oczu.

W przypadku nasilonego świądu skóry oraz suchości wystarczy zastosować emolient, pamiętając o omijaniu miejsc zmienionych chorobowo, aby nie zmniejszać działania izotretynoiny.

U części osób przyjmujących izotretynoinę, w pierwszych dwóch miesiącach terapii może dojść do pogorszenia stanu skóry. Jest to objaw przejściowy i świadczy o działaniu leku, a nie o jego szkodliwości na skórę. W takiej sytuacji nie wolno przerwać terapii tylko spokojnie przeczekać ten czas, aby potem cieszyć się rezultatami.

2. Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwskazania przy stosowaniu doustnym izotretynoiny, dotyczą przede wszystkim zabiegów kosmetycznych. Należy unikać niektórych zabiegów kosmetycznych, np. depilacji woskiem, peelingów, dermabrazji, przekłuwania uszu, tatuowania ciała czy zabiegów oczyszczających skórę.

Stosowanie równoczesne izotretynoiny i wyżej wymienionych zabiegów może bowiem wiązać się ze zwiększonym ryzykiem powstawania blizn i przebarwień, dlatego w trakcie terapii i do sześciu miesięcy po jej zakończeniu należy zaprzestać ich wykonywania.

U 1-10% pacjentów poddanych terapii izotretynoiną mogą występować spontaniczne krwawienia z nosa, stąd zaleceniem lekarza powinno być regularne natłuszczanie przedsionka nosa tłustymi maściami lub stosowanie specjalnych nawilżających żeli do nosa.

3. Dieta przy terapii izotretynoiną

W trakcie terapii izotretynoiną istotne jest regularne kontrolowanie poziomu lipidów i transaminaz we krwi, gdyż przyjmowanie leku może podwyższać ich wartości. Nie u każdej osoby dojdzie do wzrostu ich poziomu we krwi, a jeśli już tak się stanie, nierzadko wystarczy zastosowanie odpowiedniej diety, aby powróciły do normy.

Taka dieta opiera się głównie na ograniczeniu spożywania tłuszczów zwierzęcych, a także na ograniczeniu bądź eliminacji alkoholu z diety. Zaleca się także spożywanie co najmniej dwa razy w tygodniu tłustych ryb (np. halibut), gdyż zawierają one bardzo duże ilości kwasów omega-3, które w naturalny sposób powodują normalizację poziomu lipidów we krwi. W razie utrzymywania się nieprawidłowych wyników badań lekarz może podjąć decyzję o obniżeniu dawki leku.

4. Wysiłek fizyczny

Terapia izotretynoiną często łączy się z bólami stawów i mięśni, dlatego zalecane jest ograniczenie wysiłku fizycznego. Wysiłek fizyczny wzmaga również pracę gruczołów potowych, co może zaburzać przebieg terapii i nasilać zmiany trądzikowe. Stosowane gorących kąpieli czy korzystanie z sauny może szkodzić terapii w tym samym mechanizmie, co wysiłek fizyczny. Nie jest natomiast przeciwwskazane korzystanie z basenu, przy czym ze względu na podrażniające działanie chloru należy wybierać baseny z wodą ozonowaną, a nie chlorowaną.

5. Suchość oczu i skóry

Pacjenci stosujący soczewki jednodniowe powinni zastąpić je soczewkami wielodniowymi, które w przeciwieństwie do jednodniowych nie pochłaniają zawartej w łzach wody, a więc nie potęgują działania wysuszającego na oczy.

W trakcie terapii zalecane jest także unikanie suszarek do włosów. Do mycia głowy powinno się stosować delikatne, nawilżające szampony i odżywki przeznaczone do skóry suchej i wrażliwej. Niekiedy warto również sięgnąć po specjalistyczne szampony przeciwłupieżowe. Takie postępowanie zabezpieczy skórę owłosioną głowy przed nadmiernym jej i włosów wysuszeniem.

Nie należy jednak przejmować się, gdy zauważymy lekkie wypadanie włosów bądź przeciwnie, nadmierny ich porost te objawy ustąpią po zakończeniu leczenia.

Gdy doskwiera nam szczególnie suchość w ustach, wystarczy sięgnąć po szklankę wody, gumę do żucia bądź zwykły cukierek. Pobudzi to pracę gruczołów ślinowych do większej produkcji śliny i tym samym zwiększy się nawilżenie jamy ustnej.

Prowadzenie pojazdów w przypadku stosowania izotretynoiny nie jest przeciwwskazane, ale należy pamiętać, że w bardzo rzadkich przypadkach może dojść do nagłego pogorszenia widzenia w ciemności, stąd zalecane jest unikanie prowadzenia samochodu nocą.

Stosowanie izotretynoiny latem nie jest przeciwwskazane. Zachowanie ostrożności poprzez unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce i stosowanie wysokich filtrów ochronnych może zapobiec oparzeniom słonecznym, o które łatwo podczas leczenia, ze względu na znaczne przesuszenie skóry.

Pomimo występujących działań niepożądanych w przypadku stosowania izotretynoiny doustnej, nie należy bronić się przed włączeniem jej do terapii przeciwtrądzikowej. Każdy lek, szczególnie ten przyjmowany doustnie niesie ze sobą różne działania, nie tylko pożądane. Skuteczność terapii pochodną witaminy A jest udowodniona klinicznie. Stosując się do zaleceń lekarza i porad dotyczących stosowania leku, możemy „przetrwać” trudny okres i cieszyć się zdrową, wolną od zmian zapalnych, przebarwień i blizn skórą.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.