Problem ma już 10 mln Polaków. Lekarz wskazuje na ciche objawy
Nadciśnienie tętnicze mają miliony Polaków, ale wielu o tym nie wie lub lekceważy objawy. Lekarz wskazuje na siedem objawów, które łatwo przeoczyć i nie skojarzyć z poważniejszym problemem.
1. Ciche objawy nadciśnienia
Nadciśnienie nie boli, więc może się rozwijać latami, wyniszczając organizm, a chory nawet nie wie, że ma problem.
Tymczasem, jak wynika z danych NFZ, ta niebezpieczna dolegliwość, dotyczy już niemal 10 mln dorosłych Polaków.
Choć wysokie ciśnienie tętnicze jest wiodącą przyczyną przedwczesnych zgonów na świecie, łatwo można zlekceważyć jego objawy. Dlatego lekarz rodzinny dr Khalid Zalmay, na swoim kanale w serwisie YouTube precyzyjnie wskazuje, co powinno wzbudzić niepokój.
Jednym z takich symptomów jest ból głowy, powszechny również przy innych dolegliwościach. Wiele osób traktuje go jako niegroźny i przejściowy problem. Nie szuka przyczyny, tylko sięga po środek przeciwbólowy.
Dr Zalmay zwraca uwagę, że ból głowy przy nadciśnieniu może być silny i pulsujący.
2. Krwawienie z nosa i oka
Innym mało charakterystycznym objawem wysokiego ciśnienia jest krwawienie z nosa. Część pacjentów możem jednak doświadczyć bardziej niepokojącego krwotoku podspojówkowego, czyli pęknięcia naczynia krwionośnego w oku.
Dr Zalmay tłumaczy, że naczynia krwionośne w nosie i oczach są bardzo delikatne, więc jeśli ciśnienie wewnątrz nich rośnie, mogą nie wytrzymać.
W większości przypadków objawy te ustępują samoistnie, ale jeśli się powtarzają, należy je wyjaśnić. Zwłaszcza, że wysokie ciśnienie może uszkodzić oczy i prowadzić do problemów ze wzrokiem.
U osób, które nie leczą nadciśnienia, może wystąpić m.in. niewyraźne lub zniekształcone widzenie, a także przejściowe zaburzenia widzenia, czy nawet utrata wzroku. Dlatego, nie wolno tego bagatelizować, tylko reagować już na pierwsze zmiany.
3. Zawroty głowy i pulsowanie w uszach
Oprócz bólu głowy, pacjenci z nadciśnieniem mogą się też skarżyć na zawroty głowy. Co więcej, mogą one występować nawet u osób, które mają już diagnozę i biorą leki.
Dodatkowym sygnałem ostrzegawczym może być pulsowanie w uszach, a także na szyi.
To także symptomy, które niezwłocznie trzeba wyjaśnić, bo - jak ostrzega dr Zalmay - oprócz wysokiego ciśnienia mogą sygnalizować udar.
4. Duszność i bóle w klatce piersiowej
Lekarz ostrzega też przed dusznościami, która może wskazywać na niewydolność serca - konsekwencję nieleczonego nadciśnienia.
- Wysokie ciśnienie krwi zwiększa obciążenie serca. Zwężone i mniej elastyczne naczynia krwionośne utrudniają sprawny przepływ krwi - zaznaczył dr Zalmay.
Podkreśla, że stwarza to niebezpieczną podstawę dla zawału serca.
Nie należy też lekceważyć bólu w klatce piersiowej. Jeśli do tego wystąpi duszność, a ból w klatce piersiowej jest promieniujący do szyi, szczęki, ramienia i towarzyszą temu nudności oraz wymioty, od razu trzeba wezwać karetkę. To może być zawał.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.