Trwa ładowanie...

Profilaktyka zakażeń intymnych

Infekcje intymne (m. in. grzybica pochwy) dotyczą kobiet w każdym wieku. Są one niezwykle uciążliwe i powodują znaczny dyskomfort. Czy można się przed nimi uchronić?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Z pewnością można podjąć działania, które ograniczą ryzyko rozwoju infekcji intymnej. O czym zatem należy pamiętać? Przede wszystkim o higienie okolic intymnych, do tego celu używając specjalnych środków myjących, które mają obniżone pH (5,5), właściwe dla przedsionka pochwy i okolic sromu. Płyny tego rodzaju pomagają utrzymać w równowadze florę bakteryjną, jak również zapobiegają podrażnieniom. Co istotne, z higieną okolic intymnych również nie należy przesadzać. Nieustannie podmywanie się może doprowadzić do rozwoju infekcji intymnej. Sprzyjają jej również niektóre choroby i schorzenia, m. in. anoreksja, cukrzyca, alergia, jak również czynniki tj. stres, rygorystyczne diety odchudzające, urazy mechaniczne.

1. Grzybica pochwy

Grzybica pochwy (inaczej grzybicze zapalenie pochwy, drożdżyca pochwy, kandydoza) to jedna z najczęściej występujących infekcji intymnych. Jej rozwojowi sprzyjają:

  • siedzący tryb życia,
  • częste uczęszczanie na basen (chlor przyczynia się do wyniszczenia naturalnej flory bakteryjnej występującej w pochwie),
  • regularne jedzenie słodyczy,
  • ciąża,
  • noszenie zbyt obcisłej bielizny oraz spodni,
  • antybiotykoterapia

By ustrzec się przed infekcjami intymnymi, warto sięgać po probiotyki ginekologiczne, w składzie których znajdują się szczepy pałeczek kwasu mlekowego. To one odpowiadają za utrzymanie prawidłowego pH pochwy. W wielu przypadkach znacznie zmniejszają one ryzyko rozwoju grzybów i chorobotwórczych bakterii.

2. Grzybica pochwy – profilaktyka

W czasie miesiączki najlepiej jest sięgać po podpaski. W przypadku używania tamponów krew zalega w pochwie, co stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Istotny jest również rodzaj bielizny. Powinno się nosić majtki bawełniane, delikatne dla skóry i okolic intymnych. Noszenie stringów na co dzień nie jest dobrym pomysłem.

Istotne jest również podmywanie się po każdym stosunku płciowym, jak i częsta wymiana podpasek w czasie miesiączki.

Co ważne, jeśli dojdzie do rozwoju grzybicy pochwy, wówczas leczeniem powinno objąć się również partnera seksualnego. W innym przypadku infekcja będzie nawracać.

Następny artykuł: Dieta w kamicy szczawianowej

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.