Trwa ładowanie...

Profilaktyka infekcji intymnych. Jak unikać zakażenia miejsc intymnych?

Profilaktyka zakażeń intymnych
Profilaktyka zakażeń intymnych (123RF)

Profilaktyka infekcji intymnych pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych, uciążliwych dolegliwości, takich jak świąd, pieczenie, czy upławy. Pozwala też zapobiegać rozwojowi niektórych chorób, do których mogą prowadzić infekcje intymne. Sprowadza się ona głównie do dbania o zdrowie i higienę osobistą oraz stosowania odpowiednich środków myjących. Jak jeszcze zapobiegać nawracającym infekcjom intymnym?

spis treści

1. Czym są infekcje intymne?

Infekcje intymne i związane z nimi objawy są jedną z głównych przyczyn wizyt kobiet w gabinetach ginekologicznych. Są to schorzenia, które rozwijają się w obrębie kobiecych dróg rodnych i prowadzą do zaburzeń flory bakteryjnej pochwy. Powodują też powstawanie przykrych dolegliwości, m.in. takich jak podrażnienie, upławy, czy intensywne swędzenie pochwy i sromu.

W zależności od przyczyny rozwoju infekcji intymnych dzieli się je na następujące rodzaje:

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • Infekcje bakteryjne – do rozwoju zapalenia pochwy o charakterze bakteryjnym najczęściej dochodzi w przypadku zaburzenia mikroflory spowodowanego przez bakterie Gardnerella vaginalis.
  • Infekcje grzybicze – nazywane są także grzybicą pochwy, kandydozą pochwy i sromu. Najczęściej za ich rozwój odpowiadają drożdżaki z gatunku Candida albicans. Problem ten często pojawia się u pacjentek z obniżoną odpornością.
  • Infekcje pasożytnicze – wśród nich najczęściej pojawia się rzęsistkowica, wywoływana przez pierwotniaki (rzęsistek pochwowy, Trichomonas vaginalis).
  • Infekcje wirusowe – to infekcje miejsc intymnych, wywołane przez wirusy. Najczęściej jest to opryszczka warg sromowych, czy też kłykciny kończyste.

2. Nawracające infekcje intymne

Wiele infekcji w obrębie dróg rodnych może mieć charakter nawracający. Wówczas problem staje się bardzo uciążliwy, powoduje dyskomfort i wpływa na jakość codziennego życia. Częste infekcje mogą także prowadzić do powikłań, dlatego też zawsze wymagają konsultacji z lekarzem, nie powinny być leczone samodzielnie.

Nawracające infekcje intymne, które nie są odpowiednio leczone, mogą prowadzić do zaburzeń mikroflory śluzówki narządów. Ponadto nieleczona nawracająca infekcja intymna może przenieść się na dalsze odcinki dróg rodnych, zaatakować inne narządy, co w konsekwencji prowadzi do powstawania groźnych patologii.

Dlatego też, jeśli infekcje intymne mają charakter nawracający, konieczna jest wizyta u ginekologa. Lekarz na podstawie wykonanych badań, jest w stanie ocenić rodzaj zakażenia, ustalić jaki patogen jest za nie odpowiedzialny i wdrożyć odpowiednie leczenie.

W przypadku nawracających infekcji intymnych ważna jest także odpowiednia profilaktyka, która zapobiega zakażeniom pochwy i ich dalszej transmisji do układu rozrodczego.

Warto pamiętać także o tym, że jedną z możliwych przyczyn nawracających infekcji u kobiet jest występowanie zakażeń u ich partnerów seksualnych. W takich sytuacjach leczeniem powinno objąć się również partnera. W innym przypadku infekcja będzie nawracać.

Nawracające infekcje intymne w ciąży

Infekcje intymne są szczególnie niebezpieczne w ciąży. Dlatego też powinny być skonsultowane z ginekologiem.

Czasem przyszłe mamy starają się dowiedzieć "co na infekcje intymne w ciąży" z forum internetowego. Jednak nigdy nie należy samodzielnie leczyć tego rodzaju infekcji i stosować porad znalezionych w sieci. W tym przypadku wizyta lekarska zawsze jest niezbędna.

Domowe sposoby na infekcje intymne

Wiele osób nawracające infekcje intymne stara się łagodzić domowymi sposobami. Zapalenia pochwy wywołanego przez grzyby lub bakterie nie należy jednak leczyć w ten sposób. Konsultacji ginekologicznej wymaga każda infekcja, czy nieokreślone podrażnienie pochwy.

Domowe sposoby można wdrożyć dopiero po konsultacji z lekarzem. Jeśli lekarz nie ma przeciwwskazań swędzenie i pieczenie można minimalizować poprzez ziołowe nasiadówki, czy kąpiel z sodą oczyszczoną.

3. Co sprzyja infekcjom intymnym?

Do czynników, które mogą sprzyjać nawracającym infekcjom intymnym, zaliczają się:

  • niedostateczna lub nadmierna higiena miejsc intymnych, nieodpowiednie składniki kosmetyków myjących,
  • zbyt obcisła bielizna,
  • bielizna syntetyczna, wykonana z materiałów wytworzonych sztucznie,
  • źle kontrolowana cukrzyca typu I lub II,
  • zaburzenia hormonalne, pojawiające się np. w ciąży, czy podczas menopauzy,
  • siedzący tryb życia,
  • częste uczęszczanie na basen (chlor przyczynia się do wyniszczenia naturalnej flory bakteryjnej w pochwie),
  • przemęczenie, osłabienie organizmu,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • zła dieta, nadmierne, regularne jedzenie słodyczy (sprzyjają rozwojowi grzybicy pochwy),
  • narażenie na przewlekły stres,
  • niewłaściwe zabezpieczenie podczas stosunku,
  • częsta zmiana partnerów seksualnych,
  • palenie papierosów.

Warto wspomnieć o tym, że u kobiet stany zapalne pochwy i sromu mogą wywoływać także powracające owsiki. Samice owsików mogą bowiem wnikać do żeńskich narządów rozrodczych.

4. Zakażenie intymne – objawy

Niepokojące sygnały, które mogą wskazywać na to, że w okolicach intymnych rozwija się infekcja, to przede wszystkim:

Warto wspomnieć także o tym, że część infekcji intymnych może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Ponadto należy pamiętać o tym, że konkretne objawy infekcji intymnych zależą także od rodzaju zakażenia. Nieco inaczej objawia się bakteryjne zapalenie pochwy, a inaczej infekcja grzybicza, czy wirusowa.

5. Jak chronić się przed infekcjami intymnymi?

Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się grzybicy pochwy raz na zawsze. Otóż nie ma sposobu, który uchroniłby w 100 proc. przed zakażeniem grzybiczym, czy bakteryjnym pochwy. Jednak można stwarzać warunki, które nie są korzystne dla rozwoju tego rodzaju patogenów. Jak zatem chronić się przed infekcjami intymnymi?

Przede wszystkim do pielęgnacji okolic intymnych dobrze jest używać specjalnych środków myjących, które mają obniżone pH (5,5). Preparaty te są właściwe dla przedsionka pochwy i okolic sromu, pomagają utrzymać w równowadze florę bakteryjną, jak również zapobiegają podrażnieniom. Zaleca się także zrezygnować z produktów, takich jak perfumowane wkładki, chusteczki do higieny intymnej i dezodoranty.

W czasie miesiączki zaleca się sięgać po podpaski (należy pamiętać o częstej wymianie podpasek). W przypadku używania tamponów krew zalega w pochwie, co stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii.

Ważne jest także podejmowanie kontaktów seksualnych w sposób minimalizujący ryzyko zakażenia infekcją intymną. Należy także pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa, które pozwalają na wykrywanie infekcji intymnych, nawet jeśli te rozwijają się bezobjawowo.

Warto także wspomnieć o tym, że ochronę okolic miejsc intymnych przed patogenami wspomagają włosy łonowe. Swędzenie i inne problemy związane z zakażeniem intymnym można więc ograniczać, rezygnując z całkowitego usuwania włosów łonowych. Ginekolodzy często sugerują golenie łona, czy pachwin, bez warg sromowych.

W przypadku nawracających infekcji intymnych (zwłaszcza grzybiczych) ogromną rolę odgrywa zdrowa dieta. Należy unikać pokarmów wysokoprzetworzonych, zawierających konserwanty i duże ilości cukru. Do diety warto włączyć kiszonki oraz fermentowane produkty mleczne. A co jeść na suchość pochwy? W tym przypadku dobrze sprawdzi się duża ilość fitoestrogenów w diecie.

6. Profilaktyka zakażeń pochwy

Profilaktyka zakażeń pochwy sprowadza się przede wszystkim do zachowania prawidłowego środowiska pochwy. Zarówno niedobór, jak i nadmiar pałeczek kwasu mlekowego w pochwie zaburza jej mikroflorę. Wpływa to na zmianę pH pochwy, co skutkuje zwiększoną tendencją do infekcji.

Ponadto w profilaktyce zakażeń pochwy pomocne jest:

  • dbanie o zdrowie ogólne (nie tylko dobrze zbilansowana dieta, ale i odpowiednie nawodnienie, właściwa ilość snu, unikanie stresu),
  • wybieranie przewiewnej bielizny, najlepiej z bawełny,
  • korzystanie wyłącznie z własnych ręczników i gąbek,
  • odpowiednia higiena z użyciem właściwych preparatów myjących, zachowanie właściwego kierunku podmywania (od sromu do odbytu),
  • zabezpieczanie się podczas stosunku (prezerwatywy).

7. Probiotyki doustne na infekcje intymne

By ustrzec się przed infekcjami intymnymi, warto sięgać także po probiotyki ginekologiczne (dostępne w formie dopochwowej lub doustnej), w składzie których znajdują się szczepy pałeczek kwasu mlekowego. To one odpowiadają za utrzymanie prawidłowego pH pochwy. W wielu przypadkach znacznie zmniejszają ryzyko rozwoju grzybów i chorobotwórczych bakterii.

Probiotyki ginekologiczne doustne w porównaniu do tych dopochwowych wymagają dłuższego czasu zasiedlania przez bakterie. Jednak ich stosowanie zapewnia podwójną ochronę. Bakterie probiotyczne kolonizują nie tylko pochwę, ale również wpływają korzystnie na układ pokarmowy, czy moczowy. Ich przyjmowanie jest wskazane zwłaszcza przy leczeniu infekcji doustnymi antybiotykami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Dieta w kamicy moczanowej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze