Trwa ładowanie...

Przezsercowa rewaskularyzacja laserowa

Przezsercowa rewaskularyzacja laserowa to procedura wykorzystywana w leczeniu nieoperacyjnych chorób serca u osób z dusznicą bolesną. Większość osób z chorobą niedokrwienną serca leczonych jest przy pomocy angioplastyki i stentowania lub pomostowania aortalnego i leków, aby poprawić przepływ krwi do mięśnia sercowego. Jeśli to nie eliminuje bólu w klatce piersiowej, dostępne są inne możliwości leczenia.

1. Co to jest przezsercowa rewaskularyzacja laserowa ?

Przezsercowa rewaskularyzacja laserowa to nowa metoda, która ma na celu poprawę przepływu krwi do obszarów serca, których nie obejmują inne operacje. Specjalny laser tworzy małe kanały w mięśniu sercowym, zwiększając tym przepływ krwi do mięśnia sercowego. W nowych „tunelach” w mięśniu sercowym dochodzi do procesu angiogenezy i tworzą się nowe naczynia krwionośne, które dostarczają tlen i składniki odżywcze do mięśnia sercowego.

2. Przebieg przezsercowej rewaskularyzacji laserowej

Przezsercowa rewaskularyzacja laserowa to zabieg chirurgiczny. Wykonywana jest poprzez małe nacięcia po lewej stronie lub pośrodku klatki piersiowej. Gdy nacięcia są wykonane, chirurg odsłania mięsień serca. Następnie wykonuje 20-40 kanałów średnicy ok. 1 mm przez całą grubość mięśnia serca od wsierdzia do nasierdzia. Kanały wykonuje się w obszarze objętym niedokrwieniem, wzdłuż przebiegu naczyń wieńcowych w odstępach, co 1 cm. Laser kierowany jest komputerowo, aby wiązka laserowa uderzyła dokładnie w wyznaczone miejsce serca pomiędzy uderzeniami serca. Pomaga to uniknąć zakłóceń elektrycznych w pracy serca. Zabieg trwa zwykle 1 do 2 godzin. Pacjent pozostaje w szpitalu 4-7 dni. Długość pobytu zależy od ogólnego stanu pacjenta i szybkości powrotu do zdrowia.

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

3. Kto może poddać się operacji?

Operacja ta wskazana jest dla osób:

  • z przewlekłą dusznicą bolesną, która ogranicza ich codzienną aktywność lub powoduje bóle w nocy;
  • u których badania przedoperacyjne wykazały niedokrwienie serca;
  • które przeszły angioplastykę i dalsze zabiegi nie są możliwe;
  • u których nie można wykonać żadnego już zabiegu.

Nie wykonuje się jej u pacjentów, których narząd jest zniszczony licznymi atakami serca, a mięsień jest martwy i pełen blizn, w sercu nie ma żadnego miejsca, w którym nie występowałoby niedokrwienie.

4. Przed operacją

Lekarz ocenia stan pacjenta i zapoznaje się z jego historią medyczną. Przed pozasercową rewaskularyzacją laserową wykonywane są następujące badania:

  • cewnikowanie serca, by zobaczyć, czy nie ma złogów;
  • inne badania w celu określenia przepływu krwi do mięśnia sercowego i zdolność pompowania serca: badanie echokardiograficzne, PET, echokardiografię dobutaminową, rezonans serca.

Po otrzymaniu wyników, lekarz podejmuje decyzję co do zabiegu.

5. Po operacji

Po operacji niektórzy pacjenci odczuwają natychmiastową poprawę, inni później, a niektórzy wcale. Badania z 1999 roku pokazały, że 72% pacjentów, którzy przeszli zabieg, odczuło znaczną poprawę stanu zdrowia w ciągu 12 miesięcy po operacji – poprawiła się u nich jakość życia, przepływ krwi przez serce, zniknął ból w klatce, zmniejszyła się liczba pobytów w szpitalu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Tomasz Makos
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza