Przezsercowa rewaskularyzacja laserowa

Przezsercowa rewaskularyzacja laserowa to procedura wykorzystywana w leczeniu nieoperacyjnych chorób serca u osób z dusznicą bolesną. Większość osób z chorobą niedokrwienną serca leczonych jest przy pomocy angioplastyki i stentowania lub pomostowania aortalnego i leków, aby poprawić przepływ krwi do mięśnia sercowego. Jeśli to nie eliminuje bólu w klatce piersiowej, dostępne są inne możliwości leczenia.

Co to jest przezsercowa rewaskularyzacja laserowa ?

Przezsercowa rewaskularyzacja laserowa to nowa metoda, która ma na celu poprawę przepływu krwi do obszarów serca, których nie obejmują inne operacje. Specjalny laser tworzy małe kanały w mięśniu sercowym, zwiększając tym przepływ krwi do mięśnia sercowego. W nowych „tunelach” w mięśniu sercowym dochodzi do procesu angiogenezy i tworzą się nowe naczynia krwionośne, które dostarczają tlen i składniki odżywcze do mięśnia sercowego.

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

Przebieg przezsercowej rewaskularyzacji laserowej

Przezsercowa rewaskularyzacja laserowa to zabieg chirurgiczny. Wykonywana jest poprzez małe nacięcia po lewej stronie lub pośrodku klatki piersiowej. Gdy nacięcia są wykonane, chirurg odsłania mięsień serca. Następnie wykonuje 20-40 kanałów średnicy ok. 1 mm przez całą grubość mięśnia serca od wsierdzia do nasierdzia. Kanały wykonuje się w obszarze objętym niedokrwieniem, wzdłuż przebiegu naczyń wieńcowych w odstępach, co 1 cm. Laser kierowany jest komputerowo, aby wiązka laserowa uderzyła dokładnie w wyznaczone miejsce serca pomiędzy uderzeniami serca. Pomaga to uniknąć zakłóceń elektrycznych w pracy serca. Zabieg trwa zwykle 1 do 2 godzin. Pacjent pozostaje w szpitalu 4-7 dni. Długość pobytu zależy od ogólnego stanu pacjenta i szybkości powrotu do zdrowia.

Kto może poddać się operacji?

Operacja ta wskazana jest dla osób:

 • z przewlekłą dusznicą bolesną, która ogranicza ich codzienną aktywność lub powoduje bóle w nocy;
 • u których badania przedoperacyjne wykazały niedokrwienie serca;
 • które przeszły angioplastykę i dalsze zabiegi nie są możliwe;
 • u których nie można wykonać żadnego już zabiegu.

Nie wykonuje się jej u pacjentów, których narząd jest zniszczony licznymi atakami serca, a mięsień jest martwy i pełen blizn, w sercu nie ma żadnego miejsca, w którym nie występowałoby niedokrwienie.

Przed operacją

Lekarz ocenia stan pacjenta i zapoznaje się z jego historią medyczną. Przed pozasercową rewaskularyzacją laserową wykonywane są następujące badania:

 • cewnikowanie serca, by zobaczyć, czy nie ma złogów;
 • inne badania w celu określenia przepływu krwi do mięśnia sercowego i zdolność pompowania serca: badanie echokardiograficzne, PET, echokardiografię dobutaminową, rezonans serca.

Po otrzymaniu wyników, lekarz podejmuje decyzję co do zabiegu.

Po operacji

Po operacji niektórzy pacjenci odczuwają natychmiastową poprawę, inni później, a niektórzy wcale. Badania z 1999 roku pokazały, że 72% pacjentów, którzy przeszli zabieg, odczuło znaczną poprawę stanu zdrowia w ciągu 12 miesięcy po operacji – poprawiła się u nich jakość życia, przepływ krwi przez serce, zniknął ból w klatce, zmniejszyła się liczba pobytów w szpitalu.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Kahn G. Choroby serca. Diagnostyka i terapia, Urban & Partner, Wrocław 2000, ISBN 83-87944-50-5
 • Krzemińska Pakula M. (red.), Kardiologia kliniczna, D.W. Publishing Co., Szczecin 2010, ISBN 1-57107-108-3
 • Rynkiewicz A. Ostre stany w kardiologii, Termedia, Poznań 2010, ISBN 978-83-62138-46-3

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (2)
Redakcja
Redakcja ponad rok temu

@~Sebkos zamieszczamy odpowiedź eksperta:
"Metoda przezsercowej rewaskularyzacji laserowej ma zastosowanie przede wszystkim u tych pacjentów, u których zmiany miażdżycowe są bardzo rozległe i umiejscowione na różnych odcinkach naczyń wieńcowych oraz wszystkie inne metody rewaskularyzacji okazały się nieskuteczne. Laserowa rewaskularyzacja serca polega na wytworzeniu laserem kanałów w mięśniu sercowym. W tych kanałach dochodzi do procesu tworzenia nowych naczyń - angiogenezy. Nowe naczynia krwionośne umożliwiają transport substancji odżywczych i tlenu do mięśnia sercowego. "

Odpowiedz
~Sebkos
~Sebkos ponad rok temu

Technika o której traktuje ten artykuł została zarzucona w Polsce przed 3-4 laty, więc jesteśmy do przodu czy zacofani?
"Przezsercowa rewaskularyzacja laserowa to nowa metoda" jeśli kopiuje się tekst z wikipedii to nie zawsze wyjdzie dobrze.
Ww. metoda zawsze była paliatywna, do ustąpienia bólu wieńcowego, nigdy nie udowodniono poprawy funkcji serca.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przezsercowa rewaskularyzacja laserowa
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Przezsercowa rewaskularyzacja laserowa
Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASIK

Zabieg metodą LASIK

Zabieg metodą LASIK

Operacja metodą LASIK może leczyć astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność. Zdjęcie wykonane po zabiegu - widoczne krwawienie wywołane operacją.

Depilacja i epilacja

Po depilacji

Po depilacji

Depilacja za pomocą elektrolizy jest jedyną metodą trwałego usuwania włosów, zatwierdzoną przez FDA (Amerykańską Instytucję Zdrowia).

Depilacja i epilacja

Krostki na nodze po depilacji

Krostki na nodze po depilacji

Widoczne czerwone krostki po depilacji są oznaką zapalenia mieszków włosowych, czyli powierzchownego lub głębokiego zakażenia mieszków bakteriami.

Depilacja i epilacja

Bikini

Bikini

Efekt depilacji brazylijskiej uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. Przez pięć tygodni pozostaje efekt gładkiej i miękkiej skóry. Zabieg powinien być powtarzany regularnie.

Depilacja i epilacja

Laserowe usuwanie włosów na twarzy

Laserowe usuwanie włosów na twarzy

Zabieg laserowego usuwania włosów na twarzy jest skuteczną, ale i drogą metodą depilacji. Po kilku takich wizytach owłosienie znika.

Depilacja - metody

Depilacja nóg różnymi sposobami

Depilacja nóg różnymi sposobami

Metody depilowania nóg Depilowanie nóg jest w dzisiejszych czasach niezbędne w przypadku wszystkich kobiet. Jest wiele sposobów na pozbycie się zbędnego owłosienia, więc z pewnością każda pani znajdzie metodę odpowiednią dla siebie.