Trwa ładowanie...

Przyrząd do obniżania ciśnienia przy nadciśnieniu tętniczym opornym

Badania nad przyrządem służącym do obniżania ciśnienia krwi u osób z opornym na leczenie nadciśnieniem wykazały, iż jego stosowanie może pomóc w obniżeniu ciśnienia nawet o 33 jednostki...

Zobacz film: "Nadciśnienie pierwotne"

spis treści

1. Nadciśnienie tętnicze oporne

Oporne na leczenie nadciśnienie tętnicze jest typem nadciśnienia, którego nie udaje się regulować mimo przyjmowania trzech leków hipotensyjnych oraz prowadzenia zdrowego trybu życia, na który składa się aktywność fizyczna i zdrowa dieta. U osób cierpiących na to schorzenie ryzyko udaru mózgu, zawału i niewydolności serca, chorób nerek, a nawet zgonu jest znacznie wyższe niż w przypadku pacjentów ze zwykłym nadciśnieniem. Szacuje się, że nadciśnienie tętnicze oporne stanowi 10-15% wszystkich przypadków nadciśnienia. Na rozwój tego schorzenia szczególnie podatne są osoby starsze i osoby z historią tego typu nadciśnienia w wywiadzie rodzinnym.

2. Aparat do obniżania ciśnienia

Działanie przyrządu do obniżania ciśnienia tętniczego przypomina działanie rozrusznika serca. Jest to zasilany bateriami generator, który wszczepia się pod skórę w okolicy obojczyka. Jego dwa przewody przeprowadza się do tętnicy szyjnej, która odpowiada za doprowadzanie krwi do mózgu. Urządzenie oddziałuje na zlokalizowane w tym naczyniu krwionośnym receptory, których zadaniem jest regulowanie przepływu krwi w organizmie. Po stymulacji receptory te wysyłają sygnał, który mózg interpretuje jako podwyższenie ciśnienia krwi. W odpowiedzi na to organizm reaguje rozluźnieniem naczyń krwionośnych i spowolnieniem pracy serca, dzięki czemu dochodzi do obniżenia ciśnienia. Oprócz kontrolowania nadciśnienia, urządzenie prowadziło również do korzystnych zmian w strukturze i pracy serca. Lata życia z nieprawidłowo wysokim ciśnieniem krwi skutkują uszkodzeniem serca w postaci jego powiększenia i pogrubienia jego ścian. Badany przyrząd odwrócił ten proces, przez co poprawiła się wydolność serca, a takich rezultatów nie udaje się osiągnąć przez przyjmowanie leków na nadciśnienie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Wpływ leku na nadciśnienie na ryzyko udaru
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza