Trwa ładowanie...

Pulmicort – skład, działanie i stosowanie, przeciwwskazania

Avatar placeholder
04.08.2020 11:43
Pulmicort to wziewny preparat o działaniu przeciwzapalnym mający postać zawiesiny do inhalacji z nebulizatora. Stosuje się go u pacjentów z astmą oskrzelową oraz chorych z zespołem krupu.
Pulmicort to wziewny preparat o działaniu przeciwzapalnym mający postać zawiesiny do inhalacji z nebulizatora. Stosuje się go u pacjentów z astmą oskrzelową oraz chorych z zespołem krupu. (123rf)

Pulmicort to wziewny preparat o działaniu przeciwzapalnym mający postać zawiesiny do inhalacji z nebulizatora. Stosuje się go u pacjentów z astmą oskrzelową oraz chorych z zespołem krupu. Jaki jest skład leku? Jak wygląda jego dawkowanie? Co warto wiedzieć o przeciwwskazaniach, skutkach ubocznych i środkach ostrożności?

spis treści

1. Co to jest Pulmicort?

Pulmicort to lek wziewny o działaniu przeciwzapalnym, który zawiera kortykosteroid. Stosuje się go w regularnym i długotrwałym leczeniu astmy oskrzelowej u pacjentów, u których niezbędne jest długotrwałe podawanie glikokortykosteroidów w celu kontrolowania procesu zapalnego toczącego się w układzie oddechowym.

Preparat zmniejsza obrzęk i podrażnienie dolnych dróg oddechowych, a także nasilenie objawów oraz częstość występowania zaostrzeń astmy oskrzelowej. Co ważne, trzeba pamiętać, że lek ten jest przeznaczony do długotrwałego i regularnego stosowania. Nie wolno nagle przerywać leczenia. Stosuje się go zapobiegawczo. Oznacza to, że trzeba zażywać go regularnie w zaleconych dawkach, nawet jeżeli objawy choroby nie występują.

2. Skład leku Pulmicort

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Substancją czynną preparatu jest budezonid, syntetyczny kortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym. Jeden mililitr zawiesiny zawiera 0,125 mg, 0,25 mg lub 0,5 mg budezonidu zmikronizowanego. Jeden pojemnik plastikowy zawiera odpowiednio 0,25 mg, 0,50 mg lub 1 mg budezonidu w 2 ml zawiesiny.

Podawany wziewnie Pulmicort: przeciwdziała procesowi zapalnemu toczącemu się w ścianie oskrzeli, hamuje proces zapalny, zmniejsza obrzęk i podrażnienie, cofa zmiany anatomiczne powstające w ścianie oskrzeli osób chorych na astmę, łagodzi objawy astmy, zapobiega zaostrzeniom astmy.

Lek zaczyna działać terapeutycznie w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia leczenia, a pełne działanie, które pozwala na kontrolę astmy, osiąga się najczęściej po kilku tygodniach nieprzerwanego stosowania.

3. Wskazania i dawkowanie leku

Pulmicort jest wskazany zarówno u chorych z astmą oskrzelową, jak i u pacjentów z zespołem krupu, ostrym zapaleniem krtani, tchawicy i oskrzeli, związanym z silnym zwężeniem górnych dróg oddechowych, dusznością lub „szczekającym” kaszlem, prowadzącym do zaburzeń oddychania.

Lek Pulmicort stosuje się wziewnie, a dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. W przypadku astmy zalecana dawka początkowa u: dzieci od 6. miesiąca życia wynosi od 0,25 mg do 0,5 mg (całkowita dawka dobowa), u dorosłych, także osób podeszłym wieku, wynosi od 1 mg do 2 mg (całkowita dawka dobowa). Jeżeli zalecana dawka dobowa leku wynosi do 1 mg, Pulmicort można stosować raz na dobę, rano lub wieczorem. Podczas stosowania dawki dobowej większej niż 1 mg, produkt należy podawać dwa razy na dobę. Jeżeli nastąpi zaostrzenie objawów choroby, należy zwiększyć dawkę dobową leku.

4. Stosowanie Pulmicortu

Budezonid dostarczany jest do płuc podczas wykonywania wdechu. Jak stosować preparat? O czym pamiętać?

  • Pojemnik należy wstrząsnąć przed użyciem.
  • Zawartość otwartego pojemnika należy zużyć w ciągu dwunastu godzin. Preparat może być mieszany z 0.9 % chlorkiem sodu (sól fizjologiczna). Mieszanina musi być zużyta w ciągu 30 minut.
  • Komora nebulizatora musi być umyta po każdym użyciu ciepłą wodą z dodatkiem delitkatnego detergentu.
  • U małych dzieci, które nie mogą wdychać produktu przez ustnik, produkt powinien być podawany przez maskę twarzową.
  • Nie należy używać nebulizatorów ultradźwiękowych, ponieważ nie dostarczają pacjentowi wystarczającej dawki leku.

5. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go używać. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy stosować preparatu w celu przerwania ostrego napadu duszności.

Jeżeli preparat był podawany przez maskę twarzową, może wystąpić podrażnienie skóry twarzy. Stosowaniu preparatu mogą towarzyszyć także inne skutki uboczne. To najczęściej zakażenia grzybicze jamy ustnej i gardła, podrażnienie gardła, kaszel, chrypka. Rzadziej pojawia się pokrzywka, wysypka, kontaktowe zapalenie skóry, skłonność do występowania wybroczyn krwawych, skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy, zaburzenia zachowania, paradoksalny skurcz oskrzeli, nerwowość, niepokój, depresja czy zaburzenia czynności nadnerczy.

Ważne, by zachować wszelkie środki ostrożności. Budezonid można stosować w ciąży jedynie wtedy, gdy w opinii lekarza przewidywana korzyść dla matki jest większa niż ryzyko dla płodu. Choć substancja czynna przenika do mleka kobiet karmiących piersią, lek może być przez nie stosowany, ponieważ nie ma wpływu na dziecko.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze