Trwa ładowanie...

Rezygnacja z alkoholu a zdrowie fizyczne i psychiczne

Avatar placeholder
22.04.2021 11:59
Rezygnacja z alkoholu zdecydowanie wychodzi na zdrowie
Rezygnacja z alkoholu zdecydowanie wychodzi na zdrowie (123rf)

Rezygnacja z alkoholu zdecydowanie wychodzi na zdrowie. U osób, które przez kilka tygodni nie spożywają piwa, wina czy innych trunków, obserwuje się wiele pozytywnych zmian. Te dotyczą nie tylko wyglądu i zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Nic dziwnego. Alkohol jest używką, która ma niekorzystny wpływ na cały organizm. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Dlaczego rezygnacja z alkoholu przynosi efekty?

Rezygnacja z alkoholu, który jest związkiem obecnym we wszystkich napojach alkoholowych, przynosi wiele korzyści. Efekty mogą być zaskakujące. Okazuje się, że już kilka tygodni bez napojów wysokoprocentowych wystarczy, by w organizmie zaszło wiele pozytywnych zmian.

Nic dziwnego. Etanol jest czynnikiem negatywnie wpływającym na zdrowie. Bezpośrednio po spożyciu jest wchłaniany w jamie ustnej, następnie w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego. Przenika do większości płynów ustrojowych, takich jak krew, mocz, ślina, żółć czy płyn mózgowo-rdzeniowy. Działa szybko i kompleksowo - na cały organizm. To dlatego efekty rezygnacji z alkoholu potrafią być zdumiewające.

2. Wpływ alkoholu na zdrowie

Zobacz film: "Alkohol zamiast moczu. Pierwszy taki przypadek w medycynie"

Alkohol w umiarkowanych ilościach, pity sporadycznie, nie powinien szkodzić. Ponieważ jednak jest używką, najlepiej byłoby po niego nie sięgać. Dużym zagrożeniem dla zdrowia jest jego nadużywanie. Wpływ na zdrowie, wygląd i samopoczucie ma zarówno spożywanie go w dużych ilościach, jak i częste czy codzienne przyjmowanie w niewielkich dawkach.

Badania naukowe dowodzą, że osoby, które często sięgają po alkohol, są:

  • zdecydowanie bardziej narażone na rozwój nowotworów,
  • częściej zapadają na choroby, trzustki, serca i układu krążenia,
  • są narażone na pojawienie się zaburzeń poznawczych, zaników pamięci, trudności z koncentracją, efektywnością działań i motywacją do pracy,
  • doświadczają degeneracji na poziomie emocjonalnym, są zagrożone rozwojem schorzeń psychicznych.

Alkohol u osób uzależnionych może nie tylko obniżać nastrój, ale i prowadzić do depresji bądź zaniku uczuć wyższych. W skrajnych przypadkach pojawiają się omamy, halucynacje i psychozy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Odstawienie alkoholu a zdrowie fizyczne

Naukowcom udało się wykazać, że odstawienie wysokoprocentowych napojów na miesiąc niesie wiele korzyści prozdrowotnych. Po kilku tygodniach bez alkoholu:

  • obniża się ciśnienie krwi, poziom glukozy i „złego” cholesterolu,
  • tonują się i wygaszają problemy z układem pokarmowym. Znikają wzdęcia, gazy, niestrawność lub biegunka, a także nudności i wymioty,
  • poprawia się odporność. Układ immunologiczny źle toleruje alkohol, dlatego jest mniej efektywny. Po odstawieniu trunków jego działanie wraca do normy,
  • poprawia się wygląd skóry: nadużywania alkoholu fatalnie wpływa na skórę. Wysusza ją, rozszerza naczynia krwionośne, prowadzi do niedoboru witamin A, B i C,
  • można zyskać kontrolę masy ciała. Obserwuje się utratę zbędnych kilogramów, a dzięki odstawieniu alkoholu można uniknąć kilogramów dodatkowych. Alkohol to bomba kaloryczna. Ponadto hamuje wydzielanie leptyny, czyli tzw. hormonu sytości, co wpływa na zwiększony apetyt. Po kilku tygodniach bez alkoholu cera zwykle zyskuje na kondycji,
  • rzadziej dokucza ból głowy i migrena,
  • stabilizuje się gospodarka hormonalna.

W dłuższej perspektywie rezygnacja z alkoholu to przede wszystkim profilaktyka i zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworu oraz innych chorób, które mają związek z piciem. Mowa o takich jednostkach jak marskość wątroby, udar mózgu, choroby serca, układu krążenia i nadciśnienia tętniczego, zaburzeń seksualnych oraz uzależnienia.

4. Rezygnacja z alkoholu a zdrowie psychiczne

Rezygnacja z alkoholu ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne. Okazuje się, że niepicie trunków przez kilka tygodni sprawia, że:

  • poprawia się samopoczucie,
  • wzrasta motywacja, obserwuje się wzrost energii i sił witalnych,
  • obniża się poziom stresu,
  • poprawia się samoocena,
  • obserwuje się bardziej pozytywne podejście do życia,
  • poprawia się jakość snu: niepijący zasypiają szybciej, nie wybudzają się w nocy, rano czują się wypoczęci,
  • poprawiają się stosunki międzyludzkie, relacje z otoczeniem,
  • poprawia się pamięć, zdolność koncentracji, wydajność i efektywność. Mózg osoby pijącej alkohol jest niszczony z powodu braku tlenu w komórkach. To powolny, ale nieodwracalny proces.

Badania naukowe dowodzą, że ludzie, którzy nigdy nie pili lub zrezygnowali z picia alkoholu cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym, psychicznym i lepszą jakością życia niż osoby, które konsumują nawet niewielkie ilości alkoholu. To zdecydowanie powinno skłonić do przyjrzenia się swoim nawykom i zachęcić do zmian, które wychodzą na zdrowie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze