Rozstępy - charakterystyka, przyczyny, jak je usunąć, domowe sposoby na rozstępy
Rozstępy to problem estetyczny, który dotyczy nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Jak pokazują badania, zmaga się z nimi od pięćdziesięciu do dziewięćdziesięciu procent populacji ogólnej. Jak wyglądają rozstępy? Czy te zmiany skórne mogą zniknąć samoistnie po pewnym czasie?
1. Co to są rozstępy?
Rozstępy to wrzecionowate zmiany skórne o charakterze blizny, pojawiające się zazwyczaj w okolicach pośladków, ud, piersi, brzucha, pleców oraz barków. Fibroblasty, będące komórkami skóry właściwej są miejscem powstawania kolagenu oraz elastyny.
Oba te białka wpływają na odpowiednie napięcie skóry oraz jej elastyczność. Wrzecionowate zmiany przypominające blizny powstają na skórze wtedy, kiedy dochodzi do patologii włókien kolagenowych oraz włókien elastynowych. Zaburzona czynność fibroblastów powoduje, że wytwarzane białka, kolagen oraz elastyna, nie są wystarczająco sprężyste oraz wytrzymałe. Na skórze pokrytej rozstępami nie występują mieszki włosowe, gruczoły potowe i łojowe.
Jak wyglądają rozstępy? Na samym początku rozstępy mogą przypominać pęknięcia. W zależności od naturalnego koloru naskórka, świeże rozstępy zazwyczaj przybierają barwę różową, czerwoną, fioletową bądź ciemnobrązową. Z czasem zmiany bledną i zaczynają wyglądać niemal identycznie jak blizny.
2. Przyczyny rozstępów
Do powstawania rozstępów dochodzi na skutek mechanicznego rozciągania włókien oraz włókien elastynowych. Wśród najczęstszych przyczyn oraz czynników, które mogą wpływać na pojawienie się tych wrzecionowatych zmian skórnych, lekarze wymieniają:
- predyspozycje genetyczne,
- ciążę – u kobiet ciężarnych najczęściej obserwuje się rozstępy na piersiach oraz rozstępy na brzuchu;
- otyłość,
- okres intensywnego wzrostu i dojrzewania – podczas okresu dojrzewania mogą pojawić się rozstępy na udach, biodrach oraz pośladkach,
- zaburzenia dotyczące gospodarki hormonalnej,
- zespół Cushinga – zespół wielorakich objawów klinicznych, spowodowany nadmiernym stężeniem glikokortykosteroidów w ciele pacjenta. Stan ten może stanowić konsekwencję stosowania leków zawierających glikokortykosteroidy. W niektórych przypadkach zespół Cushinga spowodowany jest nadmiernym wydzielaniem hormonu stresu, czyli kortyzolu przez nadnercza,
- szybki wzrost masy mięśniowej – u osób trenujących siłowo rozstępy najczęściej pojawiają się w okolicy pleców oraz barków.
Wśród innych przyczyn rozstępów warto wymienić również brak aktywności fizycznej, picie niewystarczającej ilości wody, stosowanie niezdrowej diety, nadmierny stres.
3. Czy rozstępy znikają?
Wielu pacjentów zastanawia się, czy rozstępy znikają samoistnie po pewnym czasie np. w wyniku utraty masy ciała lub zaprzestaniu treningów siłowych. Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Rozstępy nie znikają same. Są to trwałe defekty skórne, które zwykle usuwa się przy pomocy profesjonalnych zabiegów.
4. Jak pozbyć się rozstępów domowymi sposobami?
Domowe sposoby bywają pomocne w zwalczaniu świeżych rozstępów. W przypadku bladych, starych rozstępów leczenie domowe może okazać się niestety nieskuteczne.
Na rozstępy we wczesnej fazie warto zastosować olej z kiełków pszenicy. Preparat ten zawiera bardzo wysoką zawartość witaminy E. Doskonale uelastycznia, nawilża oraz regeneruje naskórek, a także pobudza organizm do produkcji nowych komórek.
Kolejnym tanim sposobem na rozstępy jest maść nagietkowa. Preparat ten przyspiesza proces gojenia się ran, rozstępów oraz blizn. Wpływa na produkcję kolagenu oraz uelastycznia naskórek.
Co na rozstępy w ciąży sprawdzi się najlepiej? Kobietom ciężarnym zaleca się uzupełnienie diety o produkty zawierające kolagen. Dodatkowo, przyszłe mamy powinny zaopatrzyć swoją kosmetyczkę w krem na rozstępy zawierający dużą ilość witaminy A oraz E.
Kosmetyki dla ciężarnych nie powinny zawierają kofeiny, kwasów AHA, sztucznych barwników, silikonów oraz kwasu salicylowego. Zwolenniczkom naturalnych kosmetyków polecamy również oliwę z oliwek, która świetnie uelastycznia oraz natłuszcza naskórek.
5. Jak usunąć rozstępy?
Usuwanie rozstępów jest możliwe przy zastosowaniu zabiegów z zakresu kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Spośród najskuteczniejszych metod zwalczających rozstępy skórne warto wymienić:
- laseroterapię frakcyjną,
- peelingi chemiczne z wykorzystaniem retinoidów, kwasu glikolowego, trichlorooctowego,
- mezoterapię igłową,
- zabieg z wykorzystaniem radiofrekwencji,
- terapię z wykorzystaniem fibryny oraz osocza bogatopłytkowego.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.